Anna Hucolová (vpravo) se při protestech nikdy nesvléká. Vedle ní sedí další členka vedení FEMEN, Alexandra Ševčenková.

Anna Hucolová (vpravo) se při protestech nikdy nesvléká. Vedle ní sedí další členka vedení FEMEN, Alexandra Ševčenková. | foto: Profimedia.cz

Nežádoucí, dostala šéfka FEMEN do pasu. Po noci v cele ji Rusko vykázalo

  • 16
Ruská tajná služba FSB zatkla Annu Hucolovou, šéfku ukrajinského hnutí FEMEN. Aktivistky to napsaly na svém webu. V sobotu pak byla Anna definitivně vykázána ze země, do pasu dostala razítko "nežádoucí". Dívky z hnutí, jež proslulo protesty "nahoře bez", se například při ruských volbách pokusily ukrást urnu s hlasem Putina.

Anna Hucolová, osmadvacetiletá zakladatelka a ideová vůdkyně FEMEN, přiletěla v pátek do Petrohradu, druhého největšího ruského města. Příslušníci FSB ji zatkli na letišti Pulkovo, napsaly dívky na své internetové stránce.

Na noc Hucolovou, jíž sebrali dokumenty i mobilní telefon, zavřeli do cely. A hned v sobotu dopoledne poslali letadlem do Paříže. Na letiště ji vezla ozbrojená kolona a do cestovního pasu dostala razítko Nežádoucí, a to na dobu neurčitou.

V řadách FEMEN není první, Kreml ukrajinské aktivistky rozhodně nemiluje. Třeba proto, že se letos v březnu během prezidentských voleb pokusily ukrást urnu s hlasem Vladimira Putina.

Nebo proto, že po červencovém rozsudku nad ruskými punkerkami z Pussy Riot podřízly v Kyjevě kříž, o němž si myslely, že je pravoslavný. Načež v srpnu ohlásily, že se za stejným účelem chystají i na "tour" po Rusku.

O zatčení a vykázání Hucolové píší s odvoláním na web FEMEN ruské i ukrajinské zpravodajské weby, oficiální komentář ze strany FSB se zatím získat nepodařilo. Zatčení ovšem potvrdil agentuře Inerfax zdroj z letiště Pulkovo.

"Oblečené by nikdo neposlouchal"

FEMEN jsou už několik let kontroverzními postavami nejen v Rusku či Bělorusku, ale i doma na Ukrajině. Část společnosti, ta konzervativněji laděná, je považuje za nestydaté provokatérky a lehké holky, které se svlékají, kde mohou, jen aby pobuřovaly.

Členky ukrajinského ženského hnutí FEMEN už léta používají ve svém společenském a politickém boji vlastní obnažená ňadra.

Jednotný názor však na FEMEN nepanuje ani v intelektuálních kruzích, například "seriózní" feministická hnutí si stěžují, že FEMEN si zvolily prvoplánový způsob protestu, který ve skutečnosti jen ničí dlouhodobou koncepční práci nevládních organizací. A navíc prý po týdnu nevědí, proti čemu vlastně protestovaly.

Samy FEMEN argumentují následovně: Kdybychom se nesvlékaly, nikdo by nás neposlouchal, nikdo by si nás nevšiml. Ano, chceme provokovat. Chceme upozorňovat právě na to, že ukrajinská společnost je stále hluboce patriarchální a žena v ní patří k dětem a plotně. Dívky to letos na jaře vysvětlovaly i MF DNES, přímo ve své kanceláři v centru Kyjeva (reportáž si přečtěte zde).

Sama Anna Hucolová je vystudovaná ekonomka, ale svému oboru se nikdy nevěnovala. S občanským aktivismem podle vlastních slov začala už někdy v patnácti či šestnácti letech. Sama se při protestech nesvléká, prý proto, že jako ideová vůdkyně a mozek celé organizace si nemůže dovolit zatčení.

OKSANA ŠAČKOVÁ. Byla to ona, kdo poprvé sundal vrchní díl prádla.

Konec konců, jak popsala pro MF DNES, členky hnutí se vlastně ze začátku ani nesvlékaly. Nebo alespoň ne do té míry jako nyní. Protestovaly většinou ve spodním prádle. I to bylo na Ukrajinu dostatečně provokující. Pak si však jedna z nich, mladičká Oksana Šačková, při jedné akci sundala i podprsenku, a nová zbraň byla na světě.

FEMEN mají už několik měsíců ústředí v centru Kyjeva, v přízemí jednoho z činžovních domů nedaleko Majdanu (náměstí, kde se odehrávala Oranžová revoluce). Schází se tam, debatují, nacvičují protesty a právě v tomhle ústředí si také barvami píší politická hesla na svá nahá ňadra. Říkají, že jim vadí sexuální turistika na Ukrajině, svatební agentury, které západním mužům hledají nevěsty z řad "poslušných a sličných" Ukrajinek, náboženské instituce a tak dále.

Za čtyři roky existence protestovaly kromě Ukrajiny, Ruska či Běloruska také ve Francii, v Turecku, Itálii, Nizozemsku a v dalších zemích. Snaží se také přimět stejně smýšlející dívky z jiných států, aby si samy zakládaly pobočky hnutí FEMEN. Aktivní buňka už funguje třeba v Brazílii či ve Francii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video