Šéf věznic Luděk Kula tvrdí, že problémy začal řešit okamžitě, jak se o nich dozvěděl.

Šéf věznic Luděk Kula tvrdí, že problémy začal řešit okamžitě, jak se o nich dozvěděl. | foto: Profimedia.cz

Rušičky nefungují, vězni mohou volat dál

  • 15
Stačilo připojit na mobilní telefon anténku vyrobenou z drátku a vysunout ji z okna cely. Přístroj fungoval, jako kdyby ve věznici v Oráčově vůbec nebyly rušičky mobilního signálu. Takto neslavně skončil velkolepý projekt, který měl v pěti tuzemských věznicích znemožnit odsouzeným používat mobilní telefony.

Ve vězení v Rýnovicích na Jablonecku se zase dozorci nemohli kvůli rušičce spolehnout na své vysílačky.

Blamáž přišla stát na víc než šestnáct milionů korun. Vedení Vězeňské služby se teď snaží zachránit, co se dá. V úterý vypovědělo smlouvu firmě pb mont ze Zlínska, která rušičky dodala.

Šéf věznic Luděk Kula tvrdí, že problémy začal řešit okamžitě, jak se o nich dozvěděl. "V polovině března dostal pb mont pokutu za nedodržení smlouvy. Je to 25 tisíc za každý den, kdy rušičky nefungovaly tak, jak měly," řekl Kula. "Firma zatím penále nezaplatila a nevíme, zda to udělá," připustil.

Pochybný projekt
Projekt vzbuzoval pochybnosti od začátku. Firma získala zakázku koncem loňského roku bez výběrového řízení. Dostala ji i přesto, že odborníci doporučovali nákup jiného systému, který funguje v zahraničí a je spolehlivější.

První problémy se objevily už den poté, co věznice oficiálně rušičky převzaly. MF DNES má k dispozici dopis z loňského 20. prosince, ve kterém pracovníci Vězeňské služby upozorňují vedení, že firma nesplnila hned několik podmínek, které pro ni vyplývaly ze smlouvy.

Kula i jeho nejbližší podřízení přesto zůstali v klidu. "Běžel zkušební provoz a nebyl důvod se obávat, že to nepůjde," řekl Kula. "Firmu pb mont jsme navíc vybrali na základě zkušeností z věznice v Příbrami, kam už rušičky dodávala dřív. A tam to bez problémů stále funguje," dodal.

Jenže ani to není úplně pravda. Policie nedávno zjistila, že někdo z odsouzených poslal z příbramské věznice textovou zprávu. O zakázku se už začala zajímat protikorupční policie a také někteří poslanci.

"Vyžádali jsme si dokumentaci k projektu. Z ní vyplývá, že firma zřejmě koupila rušičky od dodavatele za 16 tisíc korun a obratem je prodala věznicím za čtyřnásobek," řekl Libor Ježek z ODS, místopředseda kontrolního výboru Sněmovny, který dohlíží na hospodaření se státními penězi.

MF DNES se snažila zástupce firmy kontaktovat, nikdo z nich však na nabídku vyjádřit se k záležitosti nereagoval. Kula o ceně zakázky nechtěl hovořit s odůvodněním, že nezná podrobnosti. Pod většinou smluv je však podepsaný právě on.

"Za tu zfušovanou zakázku je zodpovědný a měl by být společně s nejbližšími podřízenými odvolán," soudí poslanec Ježek.

O takovém kroku by však musel rozhodnout ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. A jeho mluvčí Zuzana Kuncová včera řekla, že se o tom neuvažuje.


Video