Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rumunsko řeklo ano umístění části protiraketového štítu USA

  • 33
Rumunská nejvyšší rada obrany země schválila plán Spojených států rozmístit na území balkánského státu pozemní prvky nového systému protiraketové obrany. Oznámil to rumunský prezident Traian Basescu. Plán ještě musí schválit rumunský parlament, potíže se ale nečekají.

Podle Baseska má jít o "pozemní zařízení pro výzvědnou a sledovací činnost", Agentura DPA uvedla, že jde podle všeho o radarové komponenty protiraketového štítu. Některá média však vyhodnotila nekonkrétní prohlášení jako souhlas s umístěním "interceptorů", tedy protiraket.

"Bylo dohodnuto, že na rumunském území mají být prvky systému umístěny od roku 2015," dodal Basescu.

Podle hlavy rumunského státu americký návrh předpokládá zapojení Rumunska do systému proti "potenciálním útokům balistickými raketami nebo raketami středního doletu". Původně přitom Američané nepočítali s výstavbou žádného z hlavních protiraketových prvků v Rumunsku. Na černomořském pobřeží však Washington má vojenskou základnu.

"Nový systém není proti Rusku. To chci kategoricky zdůraznit, Rumunsko není hostitelem systému namířeného proti Rusku, ale proti jiným hrozbám," zdůraznil rumunský prezident.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy loni upustila od plánu na vybudování stálých základen americké protiraketové obrany v Česku a Polsku.

Původní projekt z éry Obamova předchůdce George Bushe tehdy dráždil především Rusko, které se obávalo ohrožení svého vlastního jaderného arzenálu a naznačovalo, že Washington zasahuje do jeho sféry vlivu.Protiraketová obrana USA a Česko

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video