Rumunsko má zájem o základny USA

Bukurešť - Konstanca, Kluž či Temešvár - rumunská města, kde by mohly vyrůst nové americké základny. Spojené státy zatím o žádném stěhování svých vojenských základen ze západní Evropy nerozhodly, z prohlášení armádních špiček však vyplývá, že tom vážně uvažují.

"USA i NATO musí soustředit své zájmy více na Východ," potvrdil vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě James Jones při své návštěvě Bukurešti.

O možném stěhování amerických základen a to především z Německa uvažuje Pentagon již řadu měsíců. Žádná jasná stanoviska ani rozhodnutí ale dosud vojenští stratégové neučinili. O stěhování či zavírání jen diskutovali.

Ovšem právě poslední návštěva vrchního velitele sil NATO Jamese Jonese, který je zároveň nejvyšším velitelem amerických sil v Evropě, v Rumunsku lze označit v této záležitosti za zcela zásadní. Jones v pondělí sice už poněkolikáté zopakoval, že není vůbec jasné, zda k přesunu některých základen skutečně dojde.

Zároveň však proklamoval, že Spojené státy při připravované reorganizaci rozmístění svých sil v Evropě musí soustředit své zájmy více na Východ. "USA i NATO musí při uvažování o své budoucí strategii brát v úvahu i nové alianční spojence a přátele," prohlásil Jones po setkání s rumunskými představiteli.

Právě Rumunsko obě označení - spojenec a přítel, v očích USA bezezbytku splňuje. Na jaře příštího roku by se země měla stát právoplatným členem NATO a během konfliktu v Iráku či protiteroristické kampaně v Afghánistánu Rumunsko bez váhání poskytlo Američanům své základny a přístavy a vyslalo do krizových oblastí i své jednotky. Navíc Rumunsko již opakovaně souhlasilo s přítomností amerických vojáků na svém území, pokud se Washington ke stěhování svých základen rozhodne.

Některé rumunské deníky dokonce zveřejnily seznam míst, která Rumunsko Američanům nabízí. Na seznamu, který ministerstvo zahraničí údajně již předalo do Washingtonu, figurují například letiště a černomořský přístav v Konstanci, Kluž či Temešvár na jihozápadě země.

Generál Jones sice odmítl zatím prozradit jakékoliv podrobnosti k potencionálnímu stěhování včetně míst, která by připadala v úvahu, ale naznačil, že s nový spojenci musí hrát ve strategii NATO daleko vetší roli. Jones upozornil, že rozhodnutí o přeložení vojenských základen USA ze západní Evropy směrem na východ kontinentu, eventuálně i do Rumunska, je národním rozhodnutím USA a americká strana ještě žádný závazný plán nepřijala. Při rozhodovaní by navíc měli sehrát svou roli i rozhovory s ostatními členskými zeměmi NATO.

Podle analytiků by posun zájmů NATO i USA na Východ znamenal zásadní obrat v celé čtyřiapadesátileté historii Severoatlantické aliance. Po pádu takzvané železné opony a přijetí zemí bývalého východního bloku do aliance, by nové rozmístění sil definitivně rozdělení Evropy zatmelilo.

Základny, kterých by se stěhování mohlo dotknout, Pentagon tají. Neochvějnou pozici však zcela jistě má německý Ramstein, kde sídlí americká letecká základna a odkud USA zásobují své jednotky v Iráku i Afghánistánu.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video