Rumsfeld opravil názor na bin Ládinovo dopadení

  • 141
Americká vláda počítá s tím, že islámský radikál Usáma bin Ládin, podezřelý ze zosnování zářijových teroristických útoků v USA, bude zajat nebo zlikvidován. Těmito slovy poopravil před novináři šéf Pentagonu Donald Rumsfeld své předchozí vyjádření v rozhovoru pro list USA Today. V něm totiž původně připustil, že bin Ládin vůbec nemusí být dopaden nebo zabit.

Na tiskové konferenci v Pentagonu oznámil, že Spojené státy nevědí, kde bin Ládin je. "Zda jsme zjistili, kde je? Nikoli, alespoň v tom smyslu, abychom mohli jednat," řekl.

Podle něho si bin Ládin nadále počíná jako terorista, neustále mění místo, kde se zdržuje, ale patrně je pořád v Afghánistánu. "Stále se snažíme ho dopadnout," podotkl s tím, že je nejspíš snadnější dosáhnout výměny vedení Talibanu, než nalézt nějakého jednotlivce.

USA Today:
Rumsfeld v rozhovoru pro list připustil, že Spojeným státům se nakonec nemusí podařit teroristu bin Ládina dopadnout. "Svět je velký, je v něm mnoho zemí. On má spoustu peněz a podporuje ho mnoho lidí. Prostě nevím, jestli se nám ho podaří chytit, nebo zabít. Bylo by to samozřejmě velmi žádoucí, ale bude to velmi obtížné," uvedl Rumsfeld pro USA Today.

I kdyby byl bin Ládin chycen nebo zlikvidován, jeho teroristická síť by stejně existovala dál, upozornil Rumsfeld. Vymýcení terorismu bude trvat léta, podobně jako studená válka, zdůraznil.

On-line zpravodajství

Taliban rozjel naplno i válku lží

Otrávené potravinové balíčky
Talibanský ministr školství Mutakí ve čtvrtek popřel obvinění USA, že se jeho hnutí pokouší otrávit potravinové balíčky shazované v Afghánistánu. "Nikdo nemůže být tak brutální a ignorantní, aby trávil své vlastní lidi," prohlásil Mutakí s tím, že jde o propagandu, která pouze dokládá nervozitu USA.

Ze snahy otrávit balíčky obvinil v noci Taliban americký kontraadmirál John Stufflebeen. Na tiskové konferenci v Pentagonu uvedl, že tyto plány zjistily americké tajné služby.

USA odpor Talibanu překvapuje
Stufflebeen, který je v americkém generálním štábu zástupcem velitele operace v Afghánistánu, řekl, že armáda USA je překvapena odporem, který jí Taliban klade. "Jsou to houževnatí bojovníci," prohlásil s tím, že je zaskočen, jak moc Taliban lpí na moci.

Máme další mrtvé, tvrdí Taliban
Agentura Afghan Islamic Press se sídlem v Pákistánu, blízká Talibanu, ve čtvrtek uvedla, že při nočních útocích na Herát a Kandahár přišlo o život 38 civilistů a více než tři desítky byly zraněny. Podle agentury byl poblíž Kandaháru zasažen autobus plný lidí, přičemž mnoho jich bylo zabito.

Taliban zároveň vyzval Organizaci islámské konference, aby do Afghánistánu vyslala delegaci, která by provedla inspekci škod spáchaných nálety.

Tříštivé pumy
Abdul Hanan Himat, šéf afghánské vládní agentury Báchtar, tvrdí, že americké letouny shodily při poslední vlně nočních útoků na pozice jednotek Talibanu na frontové linii severně od Kábulu tříštivé bomby. Některé z nich prý nevybuchly. Útoky byly podle Himata zaměřeny zejména na oblast kolem letecké základny Baghrám a na bojiště v okolí Mazáre Šarífu.

Pokud se Himatovy informace potvrdí, půjde o první případ použití této zbraně proti talibanským oddílům stojícím proti opozičním silám Severní aliance. Doposud USA nasadily tyto bomby, které se před dopadem rozletí, aby měly ničivější následky, proti základnám a výcvikovým táborům Talibanu zejména v oblasti Kábulu.

Bayer dal Američanům slevu

USA budou mít levnější lék proti antraxu
Bezpečnostní služba objevila v noci v budově Senátu v komplexu washingtonského Kapitolu už páté místo zamořené bakteriemi antraxu.  "Odebrané vzorky byly pozitivně testovány na bakterie antraxu," prohlásil Dan Nichols, mluvčí policejní ostrahy sídla amerického Kongresu.

Ve středu americká vláda donutila německou farmaceutickou firmu Bayer k významnému snížení ceny antibiotika Cipro, které se používá na léčbu antraxu. Bayer oznámil, že za prvních 100 milionů pilulek léku USA zaplatí místo dosavadních 1,77 dolaru za jednu tabletu pouze 95 centů. K tomu Bayer ještě dodá 200 milionů pilulek navíc oproti sjednanému množství.

USA Bayeru hrozily, že mu kvůli vysokým cenám Cipra odeberou licenci a požádají jiné farmaceutické společnosti, aby lék proti antraxu vyráběly.

Afghánská holčička jí fazole z humanitární pomoci USA. Balíčky s jídlem shazují americká letadla jako pomoc válečným uprchlíkům, 25. října 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video