Z této večerky pocházel rum, který se nakonec ukázal jako nezávadný.

Z této večerky pocházel rum, který se nakonec ukázal jako nezávadný. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Koktejl s 50 procenty metanolu si otrávený namíchal doma sám

  • 235
Nečekané rozuzlení má případ šestatřicetiletého muže z Libštátu na Semilsku, který skončil v nemocnici po otravě metylalkoholem. Lahev rumu sama o sobě byla totiž nezávadná. Jedovatou látku si do ní přimíchal muž sám. Policisté u něj doma objevili barel se závadnou tekutinou.

"Z provedených výslechů policisté získali informaci, že lahev zakoupila manželka hospitalizovaného muže v jedné večerce v Lomnici nad Popelkou. Policisté ale své vyšetřování zaměřili i dalšími směry a následně se jim po provedení opakovaných výslechů potvrdila nejvíce pravděpodobná verze," uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Zní to až neuvěřitelně: závadný alkohol se do originální lahve tuzemáku dostal až následně, po vypití skutečně nezávadného tuzemáku.

To nakonec potvrdila policistům i manželka muže. V jeho bytě zajistili policisté jeden načatý barel s lihovinou, ve kterém byl zjištěn stejně závadový obsah jako v lahvi.

"V souvislosti se zajištěným barelem s lihovinou již policisté vyslýchají dva muže," řekla Suchánková.

Muž není v ohrožení života

Lahev rumu, která muže otrávila, obsahovala padesát procent metylalkoholu. Takové množství zaskočilo i tiskového mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Kopřivu.

"Je to obrovské množství. Takový nápoj je nepoživatelný, toxický, jedovatý," vyjádřil se.

Zdravotní stav muže, který leží v jilemnické Masarykově nemocnici se zlepšil. "Lékaři jej odpojili od přístrojů, probudili jej z umělého spánku a přerušili dialýzu," prozradil ředitel nemocnice Jiří Kalenský.

Kdo to zaplatí?

Odnese si muž trvalé zdravotní následky? Podle ředitele nemocnice je o tom zatím předčasné hovořit. "Záleží na tom, jak se srovná stav jeho jater a ledvin. Zatím není ani možné posoudit, jak na tom bude se zrakem."

Pacientovi, který si otravu způsobil sám, v nemocnici podávali drahý norský preparát Fomepizol; zatím je však předčasné uvažování o tom, kdo léčbu pacienta vlastně zaplatí.

"Náklady na léčbu je potřeba vyřešit se zdravotní pojišťovnou. Vzhledem k tomu, že šlo o jeho vlastní zavinění, lze předpokládat, že pojišťovna po něm bude chtít část sumy uhradit," poznamenal Kalenský.


Video