Rukojmí z Filipín jsou volní

Filipínští muslimští povstalci propustili přes šedesát rukojmí, která dva dny drželi na jihu země. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na vládního vyjednavače. Rebelové, kteří jsou stoupenci bývalého vůdce Fronty národního osvobození Morů MNLF Nura Misuariho, propustili už dříve 23 lidí. Rukojmí zajali v úterý po prudkých bojích s armádou. Při nich zahynulo téměř třicet lidí.

"Více než šedesát rukojmí je na svobodě, živých a zdravých," řekl Mohamad Nur Nanchai, zástupce pro muslimskou oblast z ostrova Mindanao, který se účastnil jednání s povstalci.

O úmyslu únosců zajatce pustit informoval několik hodin před jejich propuštěním generál Roy Cimatu, který velí filipínské armádě na jihu země. Dodal, že se rebelové také zavázali, že složí zbraně.

Upřesnil, že pak po dohodě s vojáky přejdou do okolí města Zamboangy, odkud  budou moci volně odejít.

Nepokoje začaly před týdnem
Povstalci se vzbouřili proti pondělním volbám guvernéra autonomní oblasti muslimského Mindanaa. Post guvernéra dosud zastával Misuari, který ale znovu nekandidoval. Volby totiž označil za porušení mírové dohody z roku 1996.

Misuari, který byl o víkendu zatčen v Malajsii, obnovil boj s vládou minulý týden. Stovky jeho přívrženců zaútočily na vojenskou základnu na jihofilipínském ostrově Jolo. Tam v následných bojích zemřelo nejméně 160 lidí.

Povstalci chtějí muslimský stát

MNLF zahájila boj za nezávislý muslimský stát na jihu převážně křesťanských Filipín v roce 1972. S vládou v Manile podepsala v září 1996 mírovou dohodu, která muslimům poskytla širší autonomii v oblastech ostrova Mindanao.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video