Rukojmí na Fidži jsou volní

Skupina pučistů vedená George Speightem, která 19. května zajala na Fidži premiéra Mahendra Chaudhryho a jeho multietnickou vládu, je propustila. Rebelové požadovali vytvoření nové vlády sestavené pouze z etnických Fidžanů. Na otázku novinářů, jestli se stále cítí být Chaudhry premiérem odpověděl: "To je na rozhodnutí lidu, jsem už v politice dlouho." Koncem května bylo v zemi v reakci na uvěznění vlády vyhlášeno stanné právo. Prezident Ratu sir Kamisese Mara tehdy rezignoval a moci se ujala armáda.

Georg Speight je především neúspěšný podnikatel

Vůdce pučistů na Fidži, George Speight, není mezi obyvateli  oblíben.

V pozadí současných nepokojů jsou spíše jeho podnikatelské neúspěchy, které následovaly po loňských volbách, než národnostní třenice.

Vůdce rebelů byl šéfem firmy Hardwood, která se věnuje těžbě mahagonu, a přišel o lukrativní zakázku vypsanou současnou vládou. Fidži má celosvětově nejbohatší zásoby tohoto cenného hnědočerveného dřeva, které se používá k výrobě nábytku.

Loni v dubnu byl Speight po třech letech odvolán z jedné z vrcholových funkcí fidžijské pobočky britského nezávislého pojišťovacího makléře Heath Group, když vedení centrály začalo pochybovat o jeho odborných kvalitách.

Třebaže se obklopil několika ozbrojenci, nemá Speight vojenské zázemí. Má napůl fidžijský a evropský původ a vystudoval obchod na univerzitě v Austrálii. Na postgraduální studia ve Spojených státech mu přispívala Fidžijská politická strana jeho otce a pučisty Rabuky, která vládla až do loňska, kdy byla vystřídána vládou současného premiéra.

"Situace je dosti alarmující. Já jsem optimista. Fidži je mocná země a jestli bude chtít my budeme spolupracovat," řekl Chaudhry novinářům po té co byl spolu s dalšími 17 rukojmími propuštěn.

"Všichny zadržovaní opustili komplex budov parlamentu. Vypadali, že se jim ulevilo a měli v očích slzy," informovala místní nezávislá rozhlasová stanice FM96. 

Na Fidži platí stanné právo
V zemi stále platí od konce května zákaz vycházení, neboť vojáci mají rozkaz střílet bez předchozího varování.

V čele povstalců stojí obchodník George Speight, který tvrdí, že se moci chopil ve jménu místního původního obyvatelstva. Žádá, aby ústava z roku 1997, která zaručuje indofidžijským obyvatelům zastávat ve státě vysoké úřady, byla zrušena a nahrazena novými zákony zaručujícími vládu ve prospěch původních obyvatel Fidži.

Velitel ozbrojených sil komodor, Frank Bainimarama, se jmenoval premiérem. "Po velkém váhání jsem převzal výkonnou moc v zemi a vyhlásil stanné právo." citovala Bainimaramovo prohlášení na tiskové konferenci agentura Reuters. "Země bude prozatím řízena vojenskou vládou. Hlavním cílem této vlády je obrátit zemi na cestu míru a stability."

Mezi rukojmími zadržovanými jedenáctý den rebely Georga Speighta je rovněž prezidentova dcera Adi Nailatikau Marová, která zastávala v Chaudhryho vládě úřad ministryně cestovního ruchu. Právě jí údajně hrozí od pučistů největší nebezpečí.

Frank Bainimara po schůzce s prezidentem Ratem sirem Kamisesem Marou vyzval všechny příslušníky vojenských záloh, aby se neprodleně dostavili do objektu kasáren královny Alžběty. Ty se nacházejí v komplexu velitelství fidžijské armády v centru metropole Suva.

Velvyslanectví Spojených států současně vyzvalo všechny občany USA, aby urychleně opustili hlavní město.

Fidžijský prezident se v sobotu rozhodl, že odvolává svou demokraticky zvolenou vládu premiéra Mahendru Chaudhryho a oznámil, že v pondělí jmenuje přechodný kabinet, který bude řešit jen běžné záležitosti. Slíbil také, že nikdo nebude stíhán pro účast na státním převratu.

"Odvolání vlády je výrazem prezidentova zoufalství. Tento krok je nedostatečný," prohlásil Speight. Jeho ozbrojenci ihned po nedělní tiskové konferenci přepadli budovu fidžijské televize a obsadili ji. Vysílání bylo přerušeno. Při útoku byli zraněni dva vojáci a jeden pracovník televize.

"Myslím, že jsme velmi blízko řešení," řekl Speight v neděli ráno novinářům ve fidžijském parlamentním areálu, kde drží premiéra Chaudhryho spolu s dalšími třiceti lidmi od 19. května. "Když ne do 24, tak určitě do 48 hodin," uvedl Speight. Vyloučil však okamžité propuštění zajatců.

Prohlásil, že než budou moci být rukojmí propuštěni, musí jakékoli návrhy na řešení krize projednat vlivná Velká rada náčelníků, složená ze zhruba 50 náčelníků původního obyvatelstva ze 14 provincií. Rada, která ho již oficiálně podpořila, se podle něj vyjádří v úterý k reformě ústavy.

Z 813 000 obyvatel Fidži, ostrovní země v jižním Tichomoří, tvoří potomci indických přistěhovalců 44 procent a Fidžijci 51 procent.

Poslední události na Fidži

19. května Ozbrojenci pod vedením neúspěšného podnikatele Georga Speighta obsadili budovu parlamentu v hlavním městě Suvě. Speight prohlásil, že přebírá výkonnou moc na Fidži a ruší ústavu země. Jako rukojmí vzal dosavadního premiéra Mahendru Chaudhryho, sedm ministrů a další. Prezident Ratu sir Kamisese Mara vyhlásil výjimečný stav a zákaz vycházení.
20. května Speight se prohlásil premiérem. Ozbrojenci zbili a zranili zajatého premiéra Chaudhryho a propustili polovinu rukojmích. Policie a armáda potvrdily věrnost prezidentovi.
21. května Představitelé opozice převrat podpořili s tím, že je jedinou cestou, jak zabránit nebezpečí vypuknutí občanské války. Opozice vyzvala prezidenta Maru, aby strůjcům převratu odevzdal svůj úřad a rezignoval.
22. května Pučisté pohrozili, že začnou zabíjet rukojmí.
23. května Speight propustil další tři rukojmí. Velká rada náčelníků, složená z dědičných kmenových náčelníků klanů, pokus o převrat nepodpořila.
25. května Velká rada náčelníků vyzvala prezidenta Maru, aby vytvořil přechodnou vládu a doporučila milost pro George Speighta a jeho skupinu. Prezident návrh přijal, diplomaté britského Společenství a velvyslanec OSN na Fidži jej prohlásili na nepřijatelný. Sami povstalci ho rovněž odmítli.
26. května Prezident Mara vyzval zadrženého premiéra Chaudhryho k demisi. První incident mezi povstalci a vládními vojáky u budovy parlamentu.
27. května Přestřelka mezi povstalci a vládními vojáky. Prezident Mara odvolal Chaudhryho vládu a oznámil, že hodlá jmenovat přechodný kabinet. Slíbil také pučistům, že nebudou za pokus o převrat v budoucnu stíháni.
28. května Speight v televizi prohlásil, že krize je blízko vyřešení, ale jeho ozbrojenci následně přepadli budovu fidžijské televize a obsadili ji.
29. května Fidžijská armáda povolala do zbraně všechny záložní vojáky mladší 55 let a vyhlásila zákaz vycházení s platností na 48 hodin.
  Austrálie zahájila bojkot pučistů zrušením platnosti vstupního víza pro vůdce fidžijských pučistů Georga Speighta bez možnosti obnovení.
  V zemi bylo vyhlášeno stanné právo, moc převzal vrchní velitel fidžijské armády, komodor Frank Bainimarama.
13. července  Pučisté propustili premiéra Mahendra Chaudhryho a dalších 17 rukojmích.

Mapa Fidžijské republiky, která leží v jihozápadní části Tichého oceánu.

Televizní záběry policistů, kteří se stahují k budově parlamentu v metropoli Fidžijské republiky, kde povstalci drží premiéra a sedm ministrů, 19. 5. 2000

Televitní záběr muže hlídkujícího před budovou parlamentu na Fidži, kde skupina ozbrojenců přebrala moc ve státě, 19. 5. 2000

Fidžijský prezident Ratu sir Kamisese Mara odvolal podle zahraničních agentur svou demokraticky zvolenou vládu, 27. 5. 2000

Jedna z místností fidžijské televize, kterou přepadli stoupenci vůdce pučistů George Speighta. (28. května 2000)

Vůdce fidžijských pučistů George Speight líbá děvčátko tvořící lidský štít v parlamentním areálu v Suvě, kde pučisté zadržují premiéra Mahendru Chaudryho. (28. května 2000)

Mahendra Chaudhry po propuštění s manželkou a vnučkou, 13. 7. 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video