Rukojmí mohl zabít plyn na bázi opiátu

  • 355
Rukojmí, která drželi čečenští teroristé v divadle, zabil podle velvyslanectví USA v Moskvě plyn na bázi opiátu navozující spánek. Původně se předpokládalo, že ruské speciální jednotky použily při osvobozovacím zásahu nervový plyn. Látka zabila 115 rukojmích a úřady dosud odmítají říci, co to bylo.

O použití plynu na bázi opiátu jsou přesvědčeni lékaři, kteří pečují o některé z postižených cizinců. V příliš velké dávce může opiát způsobit koma a smrt. Zastaví se dýchání a krevní oběh.

"Látka měla otupit smysly po zuby ozbrojených členů čečenského sebevražedného komanda, připravila však o život také mnohé ze zajatců," tvrdí lékaři.

Ruské úřady odmítají sdělit druh použitého plynu a ohánějí se bezpečnostními důvody. Světu v čele s USA však budou muset vysvětlit, proč zemřelo tolik lidí.

Zásah v divadle studují zahraniční zpravodajské služby. Zkoumají, nakolik by použití plynu mohlo být užitečné v případě, že by se střetly s obdobnou situací.

Úder z nečekaného směru - plyn
Únosci čekali útok ozbrojenců, úder však přišel z nečekaného směru - padesát Čečenců zneškodnil plyn, který ruské komando napumpovalo do sálu.

Jeho účinek byl podle očitých svědků neobyčejně rychlý - nikdo z únosců neměl čas splnit svoji hrozbu a vyhodit budovu do povětří. Zároveň však plyn zabil nejméně 115 zajatců a spekulace o tom, zda se jeho použití poněkud nevymklo kontrole, dominovaly v posledních dnech ruské scéně.

A hlavně: stále není jasné, o jakou látku šlo, neboť to ruské bezpečnostní složky odmítly sdělit i lékařům bojujícím o život otrávených zajatců. Spekulací o plynu se ovšem objevilo několik.

MRTVÍ: STŘELBA ČI PLYN

Podle moskevského hlavního prokurátora, citovaného agenturou Interfax, bylo v divadle zastřeleno 45 rukojmích. Lékaři však zopakovali, že jen dva ze zadržených zemřeli kvůli střelným zraněním a zbytek kvůli plynu. Interfax později zprávu od prokuratury stáhl jako chybnou.

Experti spekulují, co vojáci použili
Ruský odborník na chemické zbraně Lev Fedorov se domnívá, že šlo o určitý typ chemické zbraně. "Jde o nesmrtící chemickou zbraň vyvinutou během studené války, která umožňuje dočasnou neutralizaci protivníka," tvrdil Fedorov.

To, že plyn mnoho rukojmích zabil, připisuje Fedorov jeho přílišné koncentraci a oslabení rukojmích po třech dnech zajetí bez potravy.

Ruská oficiální místa se omezila na prohlášení, že při sobotní bezpečnostní operaci byly použity "speciální prostředky". Fedorov tento pojem odmítá a tvrdí, že šlo o "skutečnou chemickou zbraň".

Podle Jevgenije Lužnikova, šéfa oddělení toxikologie na moskevském ústavu Sklisafovského, šlo o "narkotickou látku", jež se používá při všeobecné anestezii v chirurgii.

Deník Moskovskij Komsomolec ve své internetové verzi uvádí svědectví "účastníka útoku", podle něhož "jsme dávkování trochu přehnali, abychom měli jistotu", že budou neutralizovány Čečenky, které měly k tělu připevněny výbušniny.

BZ - nezapáchající halucinogenní plyn
Řada odborníků na chemické zbraně, například Brit Michael Yardley nebo Francouz Olivier Lepick, se domnívají, že byl použit plyn označovaný jako BZ, což je bezbarvá, nezapáchající látka s halucinogenními vlastnostmi, kterou poprvé použili Američané ve Vietnamu.

Plyn vyřazuje lidi psychicky, působí značnou zmatenost a má i uspávací účinek. Při vysoké koncentraci je prý jedovatý, zejména pro lidi, kteří mají problémy s dýcháním nebo se srdcem. Při slabší koncentraci podle Lepicka ovšem vedlejší účinky nemá.

Yardley tvrdí, že vedlejší účinky nadýchání se plynu, které se shodují se symptomy pozorovanými u osvobozených rukojmích, trvají 60 hodin; jde prý o neschopnost chůze, ztrátu paměti, omdlévání, nepravidelnost srdečního tepu a nevolnost.

Podle Lepicka je plyn BZ na seznamu zakázaných chemických zbraní, což prý vysvětluje dosavadní neochotu ruských úřadů prozradit, jaký plyn byl při osvobozování rukojmích použit.

Plyn podle informací vlivného listu Kommersant neznali dokonce a ni členové jednotky, kteří se podíleli na osvobození rukojmích. "Ani jednotka Alfa Federální bezpečnostní služby (FSB), ani jednotka rychlého nasazení ministerstva vnitra neměly plyn k dispozici při operacích, které dosud prováděly," řekl listu jeden nejmenovaný činitel.

Ani vojáci nevěděli, co je plyn zač
Bývalý vysoký představitel FSB Vladimir Michajlov uvedl, že elitní jednotka Alfa dostala plyn těsně před útokem na divadlo a neznala jeho účinky. Jednotka ministerstva vnitra, která se akce zúčastnila, na rozdíl od Alfy nedostala injekce s protilátkou, řekl deníku jeden z účastníků operace.

"Měli jsme po Alfě vyčistit budovu, skoncovat s teroristy a vyvést rukojmí. Ale jakmile jsme se dostali do sálu, začali jsme všichni zvracet," prohlásil příslušník této jednotky jménem Alexander.

Podle Kommersantu byl bezpochyby použit plyn, který byl vyvinut za sovětské éry a který nikdy nebyl testován v laboratořích, protože příslušné programy byly po rozpadu Sovětského svazu zmrazeny pro nedostatek financí. "FSB udělala pokus na rukojmích," napsal deník.

Vyčerpaní vojáci z ruských speciálních jednotek odcházejí po zásahu v moskevském divadle, kde čečenští teroristé drželi na 800 rukojmích. (26. října 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video