Heger si vyzkoušel simulátor parkinsona, skutečným nemocným chybějí lázně

  • 5
Lidé nemocní Parkinsonovou chorobou vyrazili za politiky s kyticí tulipánů a speciální rukavicí, jež navozuje ztuhlost prstů podobnou té při nemoci. Vyzkoušel si ji i ministr zdravotnictví Leoš Heger. Jeho i premiéra Petra Nečase nemocní upozornili, že jim chybí léčebná rehabilitace.

Speciální rukavice, kterou na ministerstvo zdravotnictví přinesli zástupci občanského sdružení Společnost Parkinson, je vyztužena tak, aby navozovala ztuhlost prstů.

Heger si ji navlékl na levou ruku a mimo jiné si s ní zkusil uchopit sklenici vody, rozkrojit bábovku nebo se podepsat do pamětní knihy sdružení.

Od nemocných Parkinsonovou chorobou dostal také kytici červených tulipánů. Ty se staly symbolem tohoto nevyléčitelného onemocnění.

"Když člověk parkinsonika vidí, myslím, že si dokáže představit, jak obtížně je žít s touto nemocí. Zejména u lidí, kteří mají těžší postižení a není kontrolovatelné farmakologicky," řekl ministr.

Pacienti se v úterý vypravili také k premiéru Petru Nečasovi. Rukavici si kromě Hegera už zkusil také předseda Senátu Milan Štěch a ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Politiky nemocní upozornili na problémy v lékařské péči. Změny v lázeňské vyhlášce pro ně například znamenají, že na lázně hrazené zdravotní pojišťovnou mají nárok s touto diagnózou pouze jednou za život (více o změnách v úhradách lázní čtěte zde).

"Máme jedny lázně za celou dobu nemoci, takže bychom potřebovali hlavně finanční pomoc vlády, protože pořádáme rekondice a někteří lidé už na tom nejsou finančně dobře, přitom je musí platit, aby mohli nějakým způsobem ještě chviličku existovat," řekla Jana Říčařová ze Společnosti Parkinson.

Parkinsonova choroba

Nese jméno podle anglického lékaře Jamese Parkinsona, který ji poprvé popsal. Je druhým nejčastějším progresivním neurodegenerativním onemocněním. Charakteristické pro ni jsou především problémy s pohyby těla, známé jako motorické příznaky. Nejvíce identifikovatelný je třes. Další obtíže, které nejsou spojeny s pohybem (bolesti, poruchy spánku, deprese), jsou známé jako nemotorické příznaky.

Zdroj: Občanské sdružení Společnost Parkinson

Podle místopředsedkyně společnosti Jany Večlové v Česku neexistuje síť center se zdravotníky vyškolenými pro péči o lidi s tímto nervovým onemocněním. A nemocným chybí i rehabilitační péče, jež by navazovala na polykání prášků.

"Pacienti dostávají léky, chybí ale komplexní léčba, do které patří nefarmakologické postupy, jako je léčebná rehabilitace, logopedie nebo psycholog. Po této stránce se nedělá pro pacienty nic," podotkla Večlová.

Heger přislíbil pomoc

Heger i Nečas ujišťují, že zajištění návaznosti péče chtějí pomoci. "Je nezbytné postupovat tak, aby byla zajištěna péče o občany postižené Parkinsonovou chorobou včetně systému ucelené rehabilitace," řekl po setkání premiér.

Heger zástupce občanského sdružení ujistil, že je připraven vyvolat jednání mezi nimi, ministerstvem a odbornými lékařskými společnostmi o koncepčnosti péče.

Občanské sdružení připravilo celou sérii akcí. Ve středu se koná tisková konference ve Všeobecné fakultní nemocnici, v sobotu nemocní pořádají výstup na horu Říp.

Akce mají připomenout, že 11. duben je Světovým dnem Parkinsonovy choroby. V Česku jí trpí 15 tisíc lidí, na celém světě je nemocných šest milionů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue