Ručičky nápor digitálek ustály

  • 24
Neopouštěj staré známé pro nové, zpívá se v písni dua Svěrák - Uhlíř. Vyřčené moudro neplatí pouze u lidí, lze ho vztáhnout i na svět elektroniky. Magazín Technology Review sepsal deset technologií, které sice byly překonány, ale přesto je lidé nadále rádi používají.

Časopis vydává Massachusettský technický institut.

Prvním příkladem jsou ručičkové hodinky. Když nastoupily digitální hodinky, málokdo očekával, že by tradiční chronometr mohl ještě někoho zajímat.

V průběhu dalších let se ale ukázalo, že důležitější než teploměr, stopky či kalkulačka je přesný čas, který navíc podle milovníků ukazují ručičky elegantněji.

Inkoust nevytlačil jehličky
Dalším příkladem jsou jehličkové tiskárny. Stále je prý používají banky a účtárny pro jejich rychlost a úspornost.

Bídnou budoucnost měly před sebou také elektronické psací stroje, když nastoupily počítače. Jenže se ukázalo, že na rozdíl od nich psací stroje nemůže "nakazit" žádný vir.

Televize doslova zamávala se společností, zásadně změnila způsob trávení volného času a v neposlední řadě ohrozila rozhlas. Jeho nedosažitelnou devizou se však ukázala být přenosnost, kterou televize jednoduše nedisponuje.

Deset technologií, které nevymřely:

1) Ručičkové hodinky
2) Jehličkové tiskárny
3) Elektronické psací stroje
4) Rozhlas
5) Pagery
6) Magnetofonové pásky
7) Faxy
8) Elektronky
9) Centrální počítače
10) Jazyk Fortran

Minimálně v USA se rostoucímu zájmu těší pagery, které po příchodu mobilních telefonů většina odborníků házela do starého železa. Jelikož ale jejich signál neruší jiné přístroje, oblíbili si je zaměstnanci nemocnic nebo policisté.

Z trhu nezmizely ani magnetofonové pásky, které podle profesionálů dokáží zachytit zvukové nuance podstatně lépe než jakákoli digitální technika.

Fax přenáší dál
Ve věčných lovištích by už dávno měl tlít fax. S rozšířením emailů a skenerů se nad ním začala stahovat mračna, ale fax zůstává stále velice rychlým způsobem, jak odeslat dokument. A proto zůstává pevnou součástí realitních nebo právnických kanceláří.

Zvukoví fajnšmekři si nemohou vynachválit technologii elektronek, která je ještě starší než magnetofonová páska. Tranzistory, které vytlačily elektronky v 70. letech, nemohly uspokojit některé kytaristy a hi-fi znalce.

Centrální počítač. Tyto velké drahé soupravy nevymizely ani s příchodem osobních počítačů. Banky i jiné instituce se na ně spoléhají i ve 21. století. Jejich hlavním plusem je prý rychlost, bezpečnost a spolehlivost.

Do seznamu patří podle Technology Review také programovací jazyk Fortran. Ví se o něm čtyřicet sedm let, přišla s ním firma IBM. To, co lze z technologického hlediska přirovnat ke klínovému písmu, se stále využívá, především v počítačové vědě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video