Islamisté z Jednotného hnutí pro džihád v západní Africe (MUJAO) hlídkují ve...

Islamisté z Jednotného hnutí pro džihád v západní Africe (MUJAO) hlídkují ve městě Gao na severu Mali (16. července 2012) | foto: Profimedia.cz

Ruce tady nikdo sekat nebude, vzpírají se obyvatelé Mali islamistům

  • 565
Situace v Mali se dále dramatizuje. Islamisté ovládající sever země narážejí na odpor místních při zavádění práva šaría. O víkendu chtěli useknout ruku zloději, ale po protestech stovek lidí trest odložili. Zbili nicméně novináře, který o tom informoval v rádiu. A Malijci zase vyrazili protestovat.

Islamisté po ovládnutí severní části africké země právo šaría už uplatnili. Ozbrojenci z organizace Ansar Dine (Ochránci víry) minulý měsíc ve městě Aguelhok veřejně ukamenovali dvojici, která spolu měla poměr, byť žila v manželství s někým jiným.

Místní si proti sobě popudili také tím, že zničili ve starověkém městě Timbuktu už několik vzácných hrobek svatých mužů súfismu, mystické formy islámu, které už UNESCO zařadilo na seznam ohrožených památek.

Teď islamisté ze skupiny Jednotné hnutí pro džihád v západní Africe (MUJAO), kteří ovládají město Gao, chtěli useknout ruku jednomu ze svých rekrutů. Obvinili ho totiž, že jim ukradl zbraně, aby je pak prodal, popsala televize BBC na svém webu.

Amputace odložena, islamisté ale zbili novináře

Jenže místní se proti krutému rozsudku vzbouřili a vyrazili do ulic protestovat. "Nevíme, co ten mladík udělal, ale oni mu před námi ruku neuseknou," řekl agentuře AFP jeden z rozzlobených demonstrantů. A jejich protest zatím slaví úspěch, islamisté vykonání trestu odložili.

Když však o odložené amputaci ruky informoval v místním rádiu novinář Abdul Malik Majga, islamisté vtrhli do rozhlasové stanice rádia a zbili ho do bezvědomí. "Už je zase při vědomí, má ale pořád velké bolesti," řekl francouzské agentuře jeden z lékařů.

Po jeho napadení bylo město Gao opět na nohou. Místní v neděli zapálili automobil patřící šéfovi islamistů a ozbrojenci nakonec dav rozháněli střelbou do vzduchu.

Islamisté nicméně místním ustupovat nehodlají. "Nezajímá nás sekularismus, demokracie, mezinárodní společenství, ani nikdo jiný. Lidé musí akceptovat, že zavedeme právo šaría, ať už se jim to líbí, nebo ne. Nezastaví nás pobudové, jako jsou novináři," prohlásil mluvčí MUJAO Umar Uld Hamaha.

Na jihu se tvoří odhodlané milice, chtějí sever Mali zpět

Islamisté s vazbami na teroristickou síť al-Káida obsadili sever Mali společně se separatistickými Tuaregy po vojenském puči letos v březnu. Tuaregové pak vyhlásili vlastní stát Azavad, po němž prahnou už dlouho. Islamisté ale pak získali navrch a kočovné berbery z klíčových měst vyhnali (více o rozkolu islamistů s Tuaregy čtěte zde).

Ovládají teď tři největší města na severu - Gao, Timbuktu a Kidal. V hlavním městě Mali se už zformovala přechodná vláda, která převzala moc od vojenské junty, a ta islamistický stát odmítá. Nicméně až doposud bylo Bamako vůči ozbrojencům bezradné. Do velké míry i kvůli tomu, že armáda byla zaměstnaná pučem.

Na jihu země se mezitím tvoří malijské milice, které chtějí pomoci státu získat opět kontrolu nad severem, odkud prchají kvůli islamistům tisíce lidí. Jsou ale chudí, netrénovaní a slabě vyzbrojení. Jejich nejsilnější zbraní v tuto chvíli je hlavně odhodlání, na rozdíl od armády, píše list The New York Times.

Mapa Mali. Sever země ovládli na jaře islamisté společně Tuaregy. Ti pak vyhlásili samostatný stát Azavad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video