Rubensovo dílo léta viselo na chodbě

Nejdražší obraz vlámského barokního mistra Petra Paula Rubense Vraždění neviňátek téměř třicet let viselo bez povšimnutí na chodbě. Obraz, který byl před dvěma dny v Londýně vydražen za neuvěřitelných 49,5 milionu liber, ukrýval jeden hornorakouský klášter. O díle, které bylo prodáno za třetí nejvyšší cenu v historii výtvarného umění, však veřejnost nic nevěděla a řeholníci si mysleli, že jde o práci jednoho z Rubensových žáků.

Devětaosmdesátiletá rakouská majitelka plátna, která ho zdědila v roce 1923, dala obraz do péče augustinského řádu v Reichersbergu z jednoduchého důvodu - vůbec se jí nelíbil.
 
Není známo, zda o tom, že jde o dílo Rubense věděla alespoň stará dáma, jejíž totožnost zůstala utajena. Obraz, který vznikl v letech 1609 až 1611, byl všemi, kteří jej za posledních 80 let spatřili, považován za méně cenný olej Rubensova žáka Jana van den Hoeckea.

Podle odborníků byla ale jeho identifikace dosti snadná, protože patřil mezi typická díla v jasném Rubensově stylu z jeho raného období.

Obraz nebyl léta pojištěn
"Ani ve snu by nás nenapadlo, že má obraz takovou cenu," řekl v rakouské televizi jeden z obyvatel kláštera. "Byl podepsán jako dílo jednoho z Rubensových žáků a jako takové si jej vlastníci také převzali zpátky," dodal. Jako dílo Jana van den Hoeckea byl navíc také z Rakouska vyvezen. Mniši jsou ale v podstatě rádi, že je dílo pryč z jejich chodby - nedokáží si totiž představit, kolik by stálo pojištění a zabezpečení tohoto dosud neznámého skvostu. A obraz navíc celá desetiletí vůbec pojištěn nebyl.

Petr Paul Rubens

Rubens žil v letech 1577 až 1640 a v Antverpách založil  významnou dílnu. Vlámský mistr vyšel ve své malířské tvorbě z romantismu, po studijním pobytu v Itálii, kde ho ovlivnil italský renesanční manýrismus, dokázal syntetizovat nizozemskou malířskou tradici s benátskou malbou. Proslul zejména dynamickými kompozicemi s historickými, náboženskými a mytologickými náměty. Několik jeho obrazů visí také ve vídeňském Uměleckohistorickém muzeu.

V aukčí síni se strhla bitva
Vraždění neviňátek se podle aukčního domu Sotheby's stalo vůbec nejdražším obrazem vydraženým na území Británie. Dražitelé přitom předpokládali, že se za něj podaří stržit nejvýš šest milionů liber a vyvolávací cena byla pouhé tři miliony.

Po několika minutách váhání se ale v aukční síni strhla doslova bitva o obraz a zájemci přihazovali milion po milionu. Novým majitelem se pak stal soukromý sběratel, o němž síň nic bližšího nesdělila.

Obraz původně pocházel z Lichtenštejnské sbírky a dlouhá desetiletí údajně visel v jednom z paláců rakouské metropole. Ani před rokem 1923 se ale nevědělo, že jde o dílo Rubensovo a o expertizu obrazu se nikdo nepokusil.

Nejdražším vydraženým obrazem vůbec se stal v roce 1990 Portrét Dr. Gacheta od Vincenta Van Gogha, který našel nového majitele za 82,5 milionu dolarů. Po něm následuje dílo Augusta Renoira za 78,1 milionu a třetí je Vraždění neviňátek v přepočtu za 76,6 milionu dolarů. V první desítce nejdráže prodaných obrazů je ještě zátiší od Paula Cézanna, Van Goghův autoportrét a obrazy Pabla Picassa. Více čtěte ZDE.

Zatím neznámý obraz Petra Paula Rubense Vraždění neviňátek byl na dražbě v Londýně prodán za 49,5 milionu liber, to je asi dvě a čtvrt miliardy korun. Je to v Británii nejdražší vydražený obraz. (11. července 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video