Rozzuření Srbové v Kosovu napadli francouzské četníky

Skupina asi 250 srbských dělníků se střetla s pohotovostní jednotkou francouzského četnictva, která se snažila zavřít továrnu na olovo ve čtvrti Zvečan v severní části Kosovské Mitrovice.
"Dělníci házeli na četníky kameny," oznámil francouzský mluvčí plukovník Henri Aussaavy.

Francouzský mluvčí plukovník Henri Aussavy na tiskové konferenci oznámil, že protestující dělníci házeli kamením na příslušníky KFOR, kteří odpověděli vystřelováním gumových projektilů a nasazením slzného plynu.

Podle očitých svědků byli na obou stranách zranění.

Síly NATO uzavřely v Mitrovici srbskou továrnu
Britští, francouzští a dánští vojáci továrnu v srbské části Mitrovice obsadili, aby ji vyřadili z provozu kvůli toxickým plynům, které vypouštěla do ovzduší.

Vojáci NATO podle Aussavyho narazili na odpor i uvnitř továrny, kde se v administrativní budově uzavřelo 30 až 40 mužů.

"K incidentu došlo poté, co se správa OSN v Kosovu rozhodla továrnu dočasně uzavřít, aby se zastavilo znečišťování životního prostředí," uvedlo velkení KFOR v prohlášení.

Tento krok může podle agentur zvýšit napětí v oblasti. Uzavření továrny by totiž mohlo znamenat nezaměstnanost pro stovky srbských dělníků.

O práci nikdo nepřijde, prohlásil poručík NATO
"Zavřeme dočasně továrnu, abychom zahájili program sanitárního a sociálního hodnocení a program návratu k povoleným normám. Nepřipadá v úvahu, že by dělníci zůstali
nezaměstnaní," prohlásil v rozhovoru pro agenturu AFP poručík Frédéric Rose z francouzského kontingentu KFOR.

"Nejde o válečnou operaci. KFOR dostala příkaz od mise OSN UNMIK, aby
převzala kontrolu nad továrnou. Jakmile bude zóna zabezpečena, UNMIK odejde," ujišťoval poručík Rose.

Vysoká kontaminace je pouze záminkou, tvrdí Srbové
Srbští manažeři zvečanské továrny, kteří o zásahu KFOR podali zprávu do Bělehradu, odmítají uzavřít továrnu a tvrdí, že nepřiznávají Spojeným národům právo spravovat jugoslávský státní majetek, kterým hutní komplex ve Zvečanu je.

Vůdce kosovských Srbů Oliver Ivanovič prohlásil, že kontaminace olovem byla pro OSN pouze záminkou pro převzetí kontroly nad továrnou. Spojené národy prý v této záležitosti
ustupují "albánskému tlaku".

Znečištění je dvěstěkrát vyšší než povolují normy
Znečištění životního prostředí olovem je v Kosovské Mitrovici 200krát vyšší, než jsou maximální normy Světové zdravotnické organizace. V poslední době se zvýšily kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Kosovská Mitrovica je jedním z ohnisek napětí v Kosovu. Je rozdělena na srbskou a albánskou část, jejichž obyvatele od sebe musejí oddělovat jednotky KFOR.

Továrna představuje nebezpečí pro obyvatelstvo, řekl šéf mise OSN
Zprávy o uzavření továrny potvrdil na tiskové konferenci v Mitrovici šéf mise OSN v Ksovu (UNMIK) Bernard Kouchner.

"Zavíráme Zvečan kvůli zdraví veřejnosti. Museli jsme to udělat. Tato továrna představuje nebezpečí pro obyvatelstvo," prohlásil Kouchner.

"Opravíme ji co nejrychleji pro tytéž zaměstnance," dodal.

Kouchner rovněž informoval, že francouzsko-švédsko-americké konsorcium bylo Spojenými národy, které od června 1999 spravují Kosovo, pověřeno, aby opravilo nebo nahradilo vybavení zvečanské továrny. Mise OSN podle Kouchnera na tento účel získala 16 milionů dolarů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video