Čínští manželé se rozvádějí z rozumu.

Čínští manželé se rozvádějí z rozumu. | foto: Profimedia.cz

Číňané se rozvádějí z rozumu. Kvůli studiu svých dětí i nemovitostem

  • 21
V Číně v posledních měsících prudce vzrostl počet rozvodů. Za mnohými však nestojí spory mezi partnery, ale čistě praktické důvody. Například zajištění lepšího vzdělání pro potomky, možnost vlastnit více nemovitostí a mnoho dalších.

Asi nejčastějším z praktických důvodů pro rozvod je právě snaha zajistit dětem studium na lepších základních školách. Jak tomu může pomoct rozvod rodičů? Jednoduše, za vším stojí přísná čínská legislativa.

Nový zákon totiž zakazuje dětem navštěvovat jinou školu než v okrsku trvalého bydliště svých rodičů. Ti jsou tak nuceni při hledání kvalitnější vzdělávací instituce formálně opustit svého partnera a zajistit si místo trvalého bydliště v regionech, kde jsou školy lepší, píše server thepochtimes.com.

Dobrým příkladem aktuálního trendu je situace v provincii Nan-ťing. Tam za poslední týdny evidují už 55 rozvodů, zatímco běžné číslo se pohybuje kolem deseti. Jeden z rozvedených rodičů se pak formálně přestěhuje do sousedního distriktu Ku-lou, který je vyhlášený svou kvalitou škol. Vše došlo až tak daleko, že úřady v Nan-ťingu musely sáhnout po omezení počtu rozvodů.

Každý den tak oddělení zabývající se rozvody vydá jen omezený počet čekacích lístků. Kdo přijde pozdě, musí se vrátit domů a zkoušet štěstí další den. Fronty na rozvody tak nejsou v posledních týdnech výjimkou.

Dvaatřicetiletá Lin se čínskému deníku Modern Express svěřila se svou zkušeností s "falešným rozvodem". Absolvovala ho již dvakrát za posledních šest měsíců. "Celý proces byl opravdu zvláštní a trochu jsem se i bála, druhý dům, kam jsem si po rozvodu nahlásila trvalé bydliště, totiž také patří mému muži," uvedla Lin. Vše však proběhlo tak hladce, že jejich syn údajně ani nepoznal, že jsou rodiče rozvedení.

Rozvod kvůli počtu nemovitostí

Nejen kvůli lepším podmínkám pro studium svých dětí se však čínské páry rozvádějí. V březnu Čína schválila zákon omezující počet nemovitostí, které může jeden člověk vlastnit. Po rozvodu se pak tento počet zvýší.

Na často bizarní situace už reagoval také čínský internet. Na tamní sociální síti Sina Weibo, jež je obdobou Twitteru, jeden z diskutujících napsal: "Co je tohle za zemi? Proč nás tak omezují a dohlížejí na nás?" Jiní se pak shodují, že tlaky nové legislativy dělají z lidí blázny a nutí je jednat "nerozumně a šíleně".

Další diskutující pak debatu zakončil vtipně: "Ani vetřelci z jiné planety by asi nepochopil tu naší divnou zemi." Číňané se tak už teď bojí, jaké další podivné zákony na ně jejich vláda chystá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video