Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Za sekundu hotovo. Indkám se znelíbil rozvod proti Koránu, podaly žalobu

  • 304
Je to ten nejjednodušší a nejkratší rozvod na světě, jaký si lze představit. Muž, muslim, pronese třikrát po sobě „magické“ slůvko talák (rozvod) a je dokonáno. Doslova za pár sekund, možná dokonce jen za jednu jedinou. Žena s tím nic nenadělá. Přestože expresní rozvod nezmiňuje ani Korán, například v Indii je běžnou praxí.

V moderní době dostal tento prastarý, ale také hodně bezohledný koncept i moderní podobu - občas prý stačí, když manžel pošle své choti ona tři slůvka e-mailem nebo ve formě SMS.

Korán o rozvodech

65:1 Ó proroku! - Zapuzujete-li ženy své, tedy zapuzujte je dle období jejich, a počítejte období ta přesně: a bojte se Boha, Pána svého. Nevyhánějte jich z domů jejich a nevyhánějte jich, ledaže by dopouštěly se cizoložství zjevného. (...)

65:4 Pokud se týče oněch žen vašich, jež nemají naděje na čmýru (menstruaci) - máte-li pochybnosti o tom - tehdy období jejich budiž tři měsíce, a stejně takové pro ty, jež dosud neměly čmýry: a pro ty, jež těhotné jsou, lhůta bude dokud neslehly. (...)

Zdroj: Korán, Súra 65. Překlad: A. R. Nykl

Existují i případy, kdy muži použili Skype nebo Facebook. Tato forma rozvodu se děje leckde v islámském světě, v některých zemích je však zakázána.

Ženám se logicky nezamlouvá, ale na jejich názor se většinou nikdo neptá.

A když se loni nezisková organizace Bharátíja Muslim Mahíla Andolan (BMMA), která usiluje o reformu v muslimském osobním právu, zeptala indických muslimek, co si o této praxi myslí, byli překvapeni i sami muslimové.

Přes dvaadevadesát procent oslovených žen s ní totiž vyjádřilo jednoznačný nesouhlas. Právě v Indii se v poslední době zvláště mezi tamními muslimkami rozšířil značný odpor proti okamžitému rozvodu. Skupina žen se dokonce obrátila na Nejvyšší soud, aby rozhodl, zda to není protiústavní.

Poslal dopis a vypnul telefon

Jednou z žen, jejíž svět se loni v říjnu zhroutil kvůli trojnásobnému taláku, je pětatřicetiletá Šajára Banoová. Její příběh nedávno zveřejnila britská stanice BBC na svém webu. Matka dvou dětí byla zrovna na návštěvě u svých rodičů v severním státě Uttarákhand, když obdržela „taláknama“, dopis od manžela s magickou trojí formulkou, jímž jí dával najevo, že už ji nepovažuje za svoji zákonitou partnerku.

Šokovaná žena se manžela marně snažila sehnat. „Vypnul si telefon, dělal, jako bych neexistovala,“ svěřila se BBC. Za nějaký čas se frustrovaná Šajára Banoová rozhodla, že bude proti trojímu taláku bojovat ze všech sil, aby si indičtí muslimové se svými manželkami už nemohli takhle zahrávat.

Letos v únoru podala společně s dalšími podobně postiženými ženami návrh k Nejvyššímu soudu, v němž požadují úplný zákaz této zavrženíhodné praxe. Podle autorek návrhu totiž umožňuje mužům zacházet s manželkami jako s movitým majetkem.

Muslimové tvoří v Indii největší menšinu - jejich počet se odhaduje na 156 milionů. Jejich manželství a rozvody se vesměs řídí islámským právem šaría.

Soud si dává načas, nechce zažehnout nepokoje

Indičtí muslimové si však proceduru zjednodušují ve svůj prospěch. Po vyslovení taláku, jímž je žena „zapuzena“, totiž podle Koránu následuje ještě „čekací doba“ (je specifikována po tři periody ženy nebo po tři měsíce) na případné zvrácení rozhodnutí a usmíření. To však muži často nerespektují a považují vše za vyřízené hned po zapuzení.

„Od roku 2007 máme zaznamenány tisíce rozvodů prostřednictvím vyslovení trojího taláku. To ženy mnohdy uvrhlo do bezvýchodné situace,“ říká profesorka Zakia Somanová, zakladatelka BMMA. Jen za loňský listopad zaznamenala organizace sdružující indické muslimky téměř sto takových případů.

Ve většině z nich jde stále o totéž: zapuzené ženy pocházely z chudých rodin, manželé jim nevrátili polovinu věna, jak požaduje právo šaría, a zanechali je prakticky bez prostředků. Nyní se naděje postižených žen upíná k Nejvyššímu soudu. Ten si však dává hodně načas. A není se moc čemu divit - v případě, že by návrh podpořil, riskuje propuknutí muslimských bouří, které by se mohly zvrhnout v pouliční válku s hinduisty, jako se to stalo už mnohokrát v historii.

Přesto Zakia Somanová říká: „Nestačí odsouzení zavrženíhodné rozvodové praxe. Je třeba, aby byla prohlášena za nezákonnou.“

OPRAVA: V úvodu článku bylo původně uvedeno, že takzvaný trojitý talák je zakotven v islámském právu šaría. Korán však pro rozvody stanovil čekací lhůtu, která je stanovena na tři měsíce. Trojitý talák lhůtu nerespektuje a tato praxe není v islámském právu zakotvena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue