Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Rozvědky chtějí informace o vlastnících telefonů i klientech bank

  • 173
Zpravodajské služby by nově mohly získat přístup k informacím o klientech bank a údaje o vlastnících telefonních čísel. Vyplývá to z návrhu zákona o zpravodajských službách, který příští týden projedná vláda. Předkládají ho premiér Bohuslav Sobotka společně s šéfem Bezpečnostní informační služby Jiřím Langem.

„Novela byla připravena na základě toho, jak se v posledních měsících a letech zhoršuje v některých aspektech bezpečnostní situace kolem nás. Ukazuje se, že jsme se rozhodli vydat správným směrem a že obdobným směrem budou uvažovat i další vlády evropských zemí,“ řekl po jednání vlády Sobotka.

Vláda bude projednávat novelu posilující pravomoci civilní kontrarozvědky BIS i dalších tajných služeb krátce po teroristických útocích radikálních islamistů ve Francii na satirický týdeník Charlie Hebdo a na košer obchod na východě Paříže.

Tajné služby mohou odposlouchávat, ale nevědí, komu číslo patří

Rozvědky se podle platných zákonů dostanou k údajům chráněným bankovním tajemstvím jen v případě, pokud se týkají financování terorismu. V případě telefonních hovorů sice mohou zpravodajci odposlouchávat hovory, nedostanou se ale k údajům o tom, komu které telefonní číslo patří. To by se nyní mělo změnit.

Informace z bankovního sektoru by měli zpravodajci získat prostřednictvím Generálního finančního ředitelství. Rozvědky usilují o údaje o podezřelých společnostech, za které vystupují nastrčené osoby nebo které o sobě neposkytují bližší informace a mohly by ohrozit bezpečnost a hospodářství České republiky.

„Tajné služby musí mít tyto informace. BIS je pod kontrolou parlamentu,“ neobává se posilování pravomocí civilní kontrarozvědky šéf výboru pro bezpečnost Roman Váňa z ČSSD.

Zpravodajci usilují rovněž o informace o stoupencích radikálního islámu, jejichž aktivity by mohly být financovány z výnosů organizované kriminality. Nově by zpravodajské služby také mohly žádat údaje od poskytovatelů telefonních služeb, které se týkají majitelů telefonních čísel.

Poslanci jednali o bezpečnostní situace v sídle BIS

V pražském sídle BIS se ve středusešel sněmovní bezpečnostní výbor, který jednal o současné bezpečnostní situaci v České republice. Členové výboru se podle podle Váni shodují, že pokud rostou bezpečnostní hrozby, je potřeba navýšit kapacitu tajných služeb.

Tajné služby si totiž stěžují, že jim v minulých letech byl zkrácen rozpočet a musely tak propustit část lidí. Podle Váni tak přišly téměř o pětinu svých lidí. Výbor podle Váni požádal ředitele tajných služeb, aby připravili analýzu legislativy a vyznačili problematická místa, která by se měla v zákonech změnit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video