Podnikatel Tomáš Pitr u soudu.

Podnikatel Tomáš Pitr u soudu. | foto: Dan Materna, MF DNES

Rozvědka: Pitr chtěl uniknout z dosahu českých úřadů

  • 38
Stíhaný podnikatel Tomáš Pitr se podle rozvědky chystal uprchnout do země, která nemá s ČR uzavřenu smlouvu o vydávání občanů. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ředitel civilní rozvědky Karel Randák. Pitr zase vysvětloval okolnosti schůzky s Jiřím Vyvadilem.

Šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace nevyloučil, že touto zemí mohly být Seychely, kde se zdržuje uprchlý Radovan Krejčíř a kde ho Pitr loni navštívil. "Mohly to být Seychely, mohla to být stejně dobře Dubaj, Belize nebo Bahamy," vyjmenoval.

Pitr to popřel s tím, že kdyby chtěl skutečně uprchnout, už by se do Česka nevracel. ČT řekl, že nikdo o jeho údajném útěku dosud nepředložil žádný důkaz. "Pořád opakuji dokola tu samou zprávu," dodal.

Informace podle Randáka získala rozvědka od spolehlivých zdrojů. Vyloučil přitom, že by předmětem zájmu agentů byl sám Pitr, informaci údajně získali jako "vedlejší produkt" při jiné činnosti.

V médiích se objevily informace o tom, že rozvědka vyvíjela nátlak na soudce, který má Pitrův případ na starosti. Podle MF DNES projevil prostřednictvím rozvědky zájem na Pitrově zatčení samotný předseda vlády Jiří Paroubek.

Vyplývalo to z dopisu místopředsedy městského soudu v Praze Bohuslava Horkého ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi, který hovořil o tom, že rozvědka jednala při vydávání zatykače na Pitra na Paroubkovo přání. - více zde

Pitr je vzhledem k obsahu dopisu přesvědčen, že se stal obětí tajných služeb. "Před rokem ten samý soud s těmi samými důkazy rozhodl, že jsem nevinen a zprostil mě viny. Byl jsem odsouzen až poté, co jsem byl označen jako nepřítel státu," konstatoval.

Premiér, civilní rozvědka i samotný soudce však jakýkoli komplot proti podnikateli popřeli.

Schůzku s Vyvadilem dohodli právníci
O podnikateli Tomáši Pitrovi se mluví také v souvislosti s kauzou kolem náměstka ministra spravedlnosti Jiřího Vyvadila (ČSSD). V lednu se měli sejít a diskutovat o problémech kolem firmy Setuza.

Pitr v neděli v diskusním pořadu Nedělní partie v televizi Prima řekl, že schůzku jim dojednali jejich právníci. Setkání s Vyvadilem podle něj trvalo deset minut.

"Když to řeknu zjednodušeně, já mám jednoho právníka, pan Vyvadil má právníka, ti právníci se znají, oba dva znají ten problém a oba dva napadlo, že by bylo dobré domluvit mi schůzku s panem Vyvadilem," prohlásil.

Pitr se prý zajímal jen o to, zda je PPF vhodným kupcem pro Setuzu a zda ji může zachránit před krachem. "Důvod byl takový, že kauza Setuza je za poslední léta zpolitizována a já nechci, aby ta firma kvůli mé osobě zbankrotovala," prohlásil Pitr.

Podnikatel byl nepravomocně odsouzen za jedenáct let staré daňové delikty a je stíhán za další. Navíc byl obviněn v souvislosti s prodejem akcií Setuzy z podvodu.

Vyvadil má na ministerstvu zbaleno
Kvůli schůzce s Pitrem vyzval Vyvadila k rezignaci ministr spravedlnosti Pavel Němec. Vadí mu, že o aktivitách svého náměstka na rozdíl od premiéra Jiřího Paroubka nevěděl. Jiří Vyvadil odejít odmítá, v pondělí by se měl s Němcem sejít.

Vyvadil v České televizi řekl, že již vyklidil kancelář, sám však nechce Němcovi nic "ulehčovat".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video