Rozvedená Nigerijka unikla ukamenování

  • 29
Soud v Nigérii zrušil trest, který vzbudil světové protesty. Amina Lawalová nebude ukamenována. Žena s nemanželskou dcerou byla v březnu 2002 odsouzena k smrti za cizoložství. Odvolací soud označil verdikt za špatný. Proces provázela přísná bezpečnostní opatření.

"Miníme, že rozsudek vyššího soudu práva šaría byl velmi špatný a Amina Lawalová je tímto osvobozena a zproštěna viny," četl z rozsudku soudce Ibrahim Maiangwa.

Jedenatřicetiletá Amina Lawalová byla v Katsině na severu Nigérie, kde se nyní konal i odvolací soud, odsouzena v březnu 2002 poté, co přiznala, že se jí jako rozvedené narodilo dítě.

Ženu, která již jedno odvolání prohrála, odsoudil Alhádží Aminu Katsina, velký kádí a nejvyšší islámská právní autorita ve státě Katsina. Zúčastnil se i odvolacího řízení.

Proces provázela přísná bezpečnostní opatření. V okolí soudu se v Katsině se pohybovaly desítky ozbrojených policistů, přímo před vchodem do budovy jich byly tři desítky.

FAKTA O TRESTU SMRTI

Do konce roku 1995 byl trest smrti za všechny zločiny zrušen v 57 zemích světa.
Způsoby přístupu k trestu smrti:
retencionismus - trest smrti má odstrašující účinek a většina občanů s ním souhlasí, protože chrání společnost a poskytuje přiměřenou satisfakci postiženým i společnosti
abolicionismus - odstrašující účinek trestu smrti nelze prokázat, naopak popravy brutalizují společnost, navíc může dojít k justičnímu omylu
Způsoby vykonání trestu smrti:
stětí, oběšení, elektřina, udušení v plynové komoře, smrtící injekce, zastřelení popravčí četou, ukamenování
Země nejčastěji ukládající trest smrti:
Čína, Írán, Jižní Afrika, Nigérie, Somálsko, Saúdská Arábie, Pákistán, USA, země bývalého SSSR a Malajsie
ZDROJE: ČTK, Amnesty International

Trest smrti byl v Nigérii vynesen i nad 35letou matkou pěti dětí Safiyou Husainiovou.

I tuto ženu, odsouzenou za sex se sousedem, čekalo ukamenování. Soud ve městě Sokoto ji však osvobodil. - více zde

Ženy byly souzeny podle islámského práva šaría, které přijalo dvanáct ze šestatřiceti států na převážně muslimském severu země v roce 1999.

Tento krok ještě vystupňoval střety mezi tamními křesťany a muslimy, kteé si vyžádaly přes 2000 mrtvých.

Nigerijská vláda pod vlivem pobouření, které ve světě rozsudky vyvolaly, však rozhodla, že vynášení trestů na základě striktního výkladu šaríi je v rozporu s ústavou země, a budou proto pokládány za nelegální.

Amina Lawalová s dvacetiměsíční dcerou Wasilou přicházejí k soudu k odvolacímu soudu v Katsině. (25. září 2003)

Alhádží Aminu Katsina (vepředu), velký kádí a nejvyšší islámská právní autorita v nigerijském státě Katsina, přichází k odvolacímu soudu, aby vyslechl verdikt nad Aminou Lawalovou, která měla být ukamenována. K tomu trestu ji odsoudil právě Katsina. (25. září 2003)

Advokát Hauwa Ibrahim hovoří s Aminou Lawalovou, odsouzenou k ukamenování za cizoložství, před zahájením odvolacího soudu. (25. září 2003)

Advokát Hauwa Ibrahim a Amina Lawalová, odsouzená k ukamenování za cizoložství, přicházejí k odvolacímu soudu. (25. září 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video