Rozvědčíci zřejmě kradli a podváděli

  • 20
Sedm důstojníků armádní rozvědky zřejmě léta kradlo. Jejich kriminální činnost se provalila poté, co policie obvinila spolupracovníka vojenské rozvědky a bývalého generálního sekretáře ministra zahraničí Karla Srbu (krycí jméno Salima) z přípravy vraždy reportérky MF Dnes Sabiny Slonkové.

Šéf bezpečnostního výboru sněmovny Jan Vidím (ODS) po neveřejném jednání s ministry obrany Jaroslavem Tvrdíkem (ČSSD) a vnitra Stanislavem Grossem (ČSSD) přiznal, že v armádní rozvědce působí skupina osob, které ji zneužily ve svůj prospěch.

"A teď se šetří, do jaké míry podváděli, a v čem ten prospěch spočíval. Zda se někteří rozvědčíci s pomocí Srby obohatili, anebo jim šlo o důležité kontakty či vlivné posty," vysvětluje Vidím. Připouští , že armádní špióni mohli pracovat ve prospěch někoho dalšího.

"To teď šetří zvláštní komise," dodal poslanec. Mohlo jít například o pro stát velmi nevýhodný pronájem Českého domu v Moskvě, k němuž Srba připravoval smlouvu, anebo jiné investice v zahraničí.

Tvrdík včera pětici poslanců bezpečnostního výboru nabídl účast ve speciálním vyšetřovacím týmu, aby i oni mohli nahlížet do práce rozvědky. Urychleně má být připraven návrh zákona, který dá parlamentu právo rozvědku kontrolovat. Ta totiž jako jediná zvláštní služba kontrole zákonodárců dosud nepodléhala.

Část rozvědky je podle Vidíma extrémně shnilá, a je proto zapotřebí se "těm lidem podívat na zoubek". Podle poslanců nepořádek v rozvědce dokazuje, že jakýkoliv organismus, který není kontrolován, se dříve či později začne chovat svévolně.

"To je důvod, proč se část rozvědky utrhla z řetězu. Je to chyba všech polistopadových ministrů obrany, jakož i šéfů generálního štábu, kteří rozvědku přímo řídili," říká Vidím.

Rozvědku v nejbližší době opustí minimálně sedm pracovníků, kteří podváděli. Tvrdík přitom nevylučuje rozsáhlejší personální výměny, jež se zřejmě dotknou důstojníků, jimž byli nepoctivci podřízeni. "Porušili služební předpisy a my z toho vyvodíme konkrétní zodpovědnost," říká ministr.

Tvrdíkem nedávno odvolaný ředitel rozvědky Andor Šándor se od kriminálních deliktů svých lidí distancuje. "Jsem zděšen. Nevěděl jsem o tom. Pokud bych byl dnes ve službě, odstoupil bych."

Sněmovna včera rozhodla, že bude jednat o vytvoření komise, jež prošetří možnou korupci při veřejných zakázkách na ministerstvu zahraničí. Rovněž tento skandál odstartovala plánovaná likvidace Sabiny Slonkové.


Video