Lenka Svobodová z památkové inspekce ministerstva kultury odpovídala na dotazy čtenářů iDNES.cz

Lenka Svobodová z památkové inspekce ministerstva kultury odpovídala na dotazy čtenářů iDNES.cz | foto: iDNES.cz

Rozumné by bylo zastavit opravy Karlova mostu, myslí si inspektorka

  • 20
Lenka Svobodová, která vypracovala kritický protokol o průběhu oprav Karlova mostu, upozorňuje na porušování zákona, k němuž došlo již před samotným zahájením oprav. Nejdůležitější podle ní je, aby si vlastník přiznal pochybení a zajistil do budoucna bezchybnou opravu mostu.

Hostem iDNES.cz byla šéfka kontrolní skupiny, která je pod kritickým protokolem k probíhajícím opravám mostu podepsaná. Stanovisko kontrolní komise potvrdil i její nadřízený, ředitel památkové inspekce Jiří Varhaník, který námitky vlastníka mostu zamítl. Vlastníkem kulturní památky je hlavní město Praha, které při opravách zastupuje společnost Mott MacDonald.

ODPOVĚDI LenKY SVOBODOVÉ NAJDETE zde

Dotazy čtenářů pro Lenku Svobodovou se točily hlavně kolem právě probíhajících prací, zajímalo je také, co bude s rekonstrukcí mostu dál.

Lenka Svobodová nezavrhla ani myšlenku zastavit opravy. Podle ní jde o rozumné řešení. "Vlastník by se měl zamyslet nad kontrolními zjištěními Památkové inspekce, přiznat si svá pochybení a zajistit opravu Karlova mostu bezchybně tak, jak si tato jedinečná národní kulturní památka určitě zaslouží," odpověděla čtenáři Kamilovi.

JAK ROZHODLA INSPEKCE O NÁMITKÁCH K PROTOKOLU, ČTĚTE ZDE

Podle ní je největší chybou vlastníka, že nebyl vypracován stavebně-historický průzkum. "Dalším zcela zásadním pochybením je skutečnost, že před zahájením opravy nebyla vypracována dokumentace, která by konkrétně řešila obnovu kamenného zábradlí mostu," pokračovala ve výčtu chyb Svobodová. Protože nebyla dopředu vypracována dokumentace k obnově zábradlí, není jasné, zda je právě realizovaná oprava vůbec v zájmu státní památkové péče přípustná a za jakých podmínek.

Inspektorka Lenka Svobodová odpovídá čtenářům iDNES.cz

Rozhodně podle Svobodové nejde o formality. Chybějící dokumentace způsobuje vážná pochybení ve všech fázích opravy. "Počínaje rozebíráním kamenného zábradlí přes výběr kamenů k vyřazení, nakládání s kameny, výběr nového kamene až po chyby v opětovném sesazení zábradlí," vyjmenovala čtenářce Evě chyby, které se týkají zábradlí.

Diskuse se stočila i ke zmíněným kamenům ze zábradlí, které byly vyřazeny. Původní průzkum přírodovědecké fakulty totiž říkal (o úseku XVB): vyřadit 30 procent kamenů. Nyní jich je ale pryč 70 procent.

"Velké množství kamenů skončilo v drtičce, aniž by byla provedena jejich fotodokumentace či jiná dokumentace. Některé kameny jsem podle tak vychvalované evidence vůbec nedohledala a zbytek je uložen ve skladu," osvětlila Svobodová. Z těchto kamenů, které leží ve skladu, je část podle znaleckého posudku profesora Siegla v dobrém stavu a nebylo nutné je vyměňovat.

"Profesor Siegl také označil charakter kamenických prací za hrubé porušení řemeslné tradice kamenického řemesla," uvedla v on-line rozhovoru Svobodová. Přes všechna závažná zjištění je ale inspektorka optimistická. "Věřím, že naše kontrolní zjištění budou mít pozitivní dopad na další průběh opravy. A vývoj situace mi dává za pravdu," odpověděla čtenáři Jirkovi a dodala: "Už v průběhu kontroly se počet vyřazovaných kamenů mnohonásobně snížil."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video