Ve zdůvodnění verdiktu se mimo jiné poukazuje na to, že si Rostislav Roztočil už odpykal více než polovinu trestu.

Ve zdůvodnění verdiktu se mimo jiné poukazuje na to, že si Rostislav Roztočil už odpykal více než polovinu trestu. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Roztočil se za mříže nevrátí, zbytek trestu za vraždu v Německu odložili

  • 6
Uprchlý vězeň Rostislav Roztočil, odsouzený původně v Československu za vraždu Egypťana z roku 1975, si může oddechnout. Německý zemský soud v Heilbronnu podmínečně odložil zbytek výkonu trestu.

„Německá justice nyní z důvodu výjimečných okolností rozhodla tak, že se do vězení vrátit již nikdy nemusím. Ztratil jsem mnoho let mého života zcela zbytečně, ale boj jsem nikdy nevzdal,“ uvedl Roztočil podle aktivisty Philippa Janýra, který o případu informoval iDNES.cz.

Podle mluvčí Krajského soudu v Praze zatím stále platí eurozatykač vydaný v roce 2008, Roztočil je tak dál v policejní databázi hledaných osob.

„Krajský soud může zrušit evropský zatýkací rozkaz až ve chvíli, kdy obdrží oficiální informaci o tom, že trest uložený v České republice byl přeměněn,“ řekla mluvčí soudu Zuzana Steinerová. Český soud tak nyní čeká na zprávu z Německa.

Česko totiž v červnu 2009 požádalo Německo o takzvané převzetí Roztočilova trestu. Někdejší taxikář totiž v Německu víc než třicet let žije. Němci žádosti vyhověli, připomněl v úterý deník Právo.

Komplikovaný případ začal v roce 1975, kdy se taxikář Roztočil podle československých soudů dohodl s dalšími známými na okradení a vraždě Egypťana. Zbili ho a on jim vydal 20 000 korun. Nakonec mu přivázali na hruď traverzu a shodili ho do Labe. Tělo zavražděného nalezla policie až o půl roku později. Roztočil vinu rozhodně popírá.

Roztočil emigroval nejprve do Rakouska a později přesídlil do Německa. Za vraždu byl v roce 1985 odsouzen v nepřítomnosti k výjimečnému trestu odnětí svobody, ale do vězení nenastoupil. Po roce 1989 Česko několikrát beztrestně navštívil, policisté ho zadrželi až v roce 2000. Trest si pak odpykával v plzeňské věznici, odkud o pět let později uprchl do Německa.

Německé úřady v roce 2006 Roztočila vydaly do Česka pod podmínkou, že nebude stíhán za útěk a bude s ním veden nový proces. V něm ho však Krajský soud v Praze v roce 2007 a o rok později i Vrchní soud v Praze znovu uznaly vinným a uložily mu třináctileté vězení. Výzvu k nastoupení do výkonu trestu Roztočil neuposlechl a vrátil se do Německa. Stížnosti týkající se jeho případu zamítly v Česku ústavní i nejvyšší soud (více zde).

Německé úřady v roce 2009 odmítly Roztočila znovu vydat do Česka s odůvodněním, že by to porušilo jeho práva vyplývající z Evropské úmluvy o lidských právech. Poukázaly přitom na to, že se trvale zdržuje v Německu, kde nespáchal žádný trestný čin a že je plně integrován do společnosti.

Letos v únoru Roztočil požádal německou justici o podmínečné odložení výkonu trestu. Po dohadování o tom, kolik trestu ještě odsouzenému zbývá, heilbronnský soud dospěl minulý týden k rozhodnutí, že vzhledem k výjimečným okolnostem případu Roztočil do vězení nemusí.

Ve zdůvodnění verdiktu se mimo jiné poukazuje na to, že si Roztočil už odpykal víc než polovinu trestu. Soud přitom započítal všechny vazby nejen v Česku, ale i v Rakousku a v Německu. Přihlédl i k dřívější amnestii, která umožnila Roztočilův trest o rok zkrátit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video