Rostislav Roztočil u Krajského soudu v Praze, který rozhodl o jeho vazbě.

Rostislav Roztočil u Krajského soudu v Praze, který rozhodl o jeho vazbě. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Roztočil se odvolal k Ústavnímu soudu proti vazbě

  • 2
Rostislav Roztočil se brání proti vazbě. Nesouhlasí s verdiktem, že v jeho případě hrozí útěk, a musí proto do rozhodnutí soudu být za mřížemi. Opakuje, že se sám a dobrovolně vrátil. Prostřednictvím své advokátky se proto obrátil na Ústavní soud.

"Odeslali jsme Ústavnímu soudu stížnost mimo jiné proti rozhodnutí obecných soudů o uvalení vazby na pana Roztočila, podle nás je nezákonné. Důvody soudů, že by utekl a že nejsou záruky jeho návratu, nejsou podle nás správné," řekla deníku Právo, který o stížnosti informoval jako první, Roztočilova advokátka Božena Hokeová.

O vazbě rozhodl 19. prosince 2006 Krajský soud v Praze. Předsedkyně senátu připustila, že v případě rozhodování o vazbě mu přitížil úspěšný útěk v listopadu 2005. - více zde

Vrchní soud zamítl jeho stížnost proti vazbě 5. února 2007. I on argumentoval nebezpečím útěku.

Rostislava Roztočila proslavil zejména jeho útěk z věznice na Borech spolu s Romanem Čabradou v roce 2005 - více zde.

Roztočila chytila  policie v Německu, ale později ho propustila na svobodu. Česká republika požádala o jeho vydání. Vrchní zemský soud v německém Stuttgartu si ale stanovil podmínku, že bude obnoven jeho proces. - více zde

Údajný vrah se nakonec rozhodl dobrovolně vrátit do Česka, protože chce dokázat svou nevinu. V prosinci přiletěl ze Stuttgartu na letiště v Ruzyni, kde ho zadrželi policisté. Spolu s ním přiletěla i jeho sestra Stanislava Ruppová. - více zde

Příští týden má začít obnovené líčení. Roztočil ale ještě stále bojuje o to, aby se neopakoval jen soud, ale celý postup od zahájení trestního stíhání.

Případ Rostislava Roztočila v datech

  • konec ledna 1975 - Egyptského studenta Mohammeda Nabil el Kalliniho svědci viděli naposledy při odchodu z koleje.
  • červen 1975 - Policisté našli v řece Labi u obce Obříství na Mělnicku mrtvolu svázanou drátem a zatíženou závažím. Totožnost mrtvého se však nepodařilo policii zjistit.
  • březen 1979 - Policie dostala anonymní udání, ve kterém jeho autor naznačuje, že mrtvým je el Kallini, a za jednoho z pachatelů označil Roztočila.
  • únor 1980 - Rostislav Roztočil emigroval.
  • 1982 - Policisté obvinili uprchlého Roztočila z vraždy. Podle nich společně s dalšími muži cizince umlátil kladivem kvůli penězům. Československo požádalo o vydání Roztočila ke stíhání. Rakousko, kde tehdy uprchlík žil, odmítlo.
  • srpen 1985 - Nejvyšší soud ČSSR odsoudil Rostislava Roztočila za vraždu na 24 let vězení (později mu byl trest snížen na 19 let).
  • 1991 - Roztočil požádal české úřady o vydání nového pasu. Získal ho a později mu úřady pas vyměnily ještě dvakrát. V roce 1991 na něj přitom Krajský soud v Praze vydal zatykač a Česko požádalo Německo o Roztočilovo vydání. Německé úřady to odmítly s tím, že není jisté, zda by se Roztočil dočkal obnoveného spravedlivého procesu. Do Česka začal jezdit někdy v roce 1993.
  • září 2000 - Policisté zatkli Roztočila na hranicích s Německem a poslali ho do vězení. Roztočil předtím jezdil do České republiky sedm let a nikdo si ho nikdy nevšiml.
  • 8. listopadu 2005 - Společně s Romanem Čabradou se Roztočilovi zdařil útěk z věznice na plzeňských Borech. - více zde
  • 12. listopadu 2005 - Německá policie zatkla Roztočila u jeho sestry v městečku Bietigheim-Bissingen nedaleko Stuttgartu. -více zde
  • 1. prosince 2005 - Středočeský krajský soud začal projednávat případné obnovení případu staré vraždy. Roztočil u něj nevypovídal, byl v té době v Německu ve vazbě a čekal zda ho úřady vrátí zpět do Česka. Němečtí soudci ho však nakonec propustili na svobodu a českou žádost o vydání zamítli.
  • 18. prosince 2006 - Rostislav roztočil se dobrovolně vrátil do Česka. Na letišti Ruzyně ho zatkli policisté.
  • 19. prosince 2006 - Krajský soud v Praze rozhodl o obnově procesu Rostislava Roztočila.

Zdroj: MF DNES


Video