Rozsudek za rasový útok už neplatí

  • 33
Jesenický soud se bude znovu zabývat případem tří mladíků, kteří loni v létě brutálně napadli romskou rodinu v Jeseníku. V lednu jim uložil tříletou podmínku. Krajský soudce Jindřich Bayer teď rozsudek zrušil. Okresní soud se podle něj dostatečně nezabýval zraněním Romky.

Martin Stiskala, Petr Blajze a Martin Jaš loni v létě v noci zabouchali na dveře manželů Žigových a vydávali se za policii. Když jim Žigovi otevřeli, trojice opilých útočníků je brutálně napadla.

Těhotnou ženu udeřili žulovou kostkou do hlavy a jejího manžela pořezali střepy v obličeji a na hrudníku. Přitom je častovali rasistickými nadávkami. Lydie Žigová po útoku měla potíže s donošením dítěte. Dodnes téměř nevidí na jedno oko.

"V případě, že by žena měla trvalé následky, jednalo by se o dokonaný trestný čin a mělo by to vliv i na tresty. Nalézací soud musí v novém projednání případu věnovat otázce jejího zranění větší pozornost," řekl ČTK soudce Bayer.

Oběti útoku chtějí jiného soudce
"Pro nás je to dobrá zpráva, že se případ znovu otevře. Byli bychom ale spíš pro to, aby ho řešil jiný soud, protože k jesenickému už nemáme důvěru. V každém případě by měl náš případ soudit jiný soudce," sdělil napadený Jan Žiga.

Předsedkyně jesenického soudu Jana Nesvadbová zvažuje, zda kauzu ponechá soudci Miloši Kubíčkovi.

"Varianta výměny soudce se nabízí. Tím ale nechci říct, že případ dostane někdo jiný. Soudci jsou nezávislí profesionálové a neměli by podléhat tlakům okolí," řekla Nesvadbová.

Rozsudek vyvolal vlnu nesouhlasu
Okresní soud v Jeseníku v lednu uznal pachatele vinnými z pokusu ublížení na zdraví a z porušování domovní svobody. Potvrdil, že jejich útok byl motivován rasovou nesnášenlivostí.

Proti rozsudku se v únoru odvolalo bruntálské státní zastupitelství. Státní zástupce Libor Malý odmítl uvést důvody svého kroku. Už předtím krajské státní zastupitelství odebralo případ podřízeným v Jeseníku, kteří se spokojili s podmíněným trestem.

Po vynesení kontroverzního rozsudku se zvedla vlna nesouhlasu. Protestovali lidé, nevládní organizace i romské spolky. O kauzu se zajímali také členové vlády.

Jeden z útočníků, Martin Stiskala, se brzy po vynesení rozsudku účastnil dalšího útoku proti Romům v Jeseníku, při kterém nedošlo ke zranění, protože Romové utekli. Stiskala se poté pokusil o sebevraždu.

,

Video