Vladimír Sáňka u soudu (24. února 2016).

Vladimír Sáňka u soudu (24. února 2016). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Soud zprostil Sáňku obžaloby v kauze šíření radikální islámské knihy

  • 184
Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil bývalého předsedu pražské muslimské obce Vladimíra Sáňku obžaloby z údajného šíření hnutí potlačujícího práva a svobody. Policisté jej z toho vinili v souvislosti s vydáním knihy Základy tauhídu, kvůli níž před dvěma lety zasáhli v pražské muslimské komunitě. Sáňkovi hrozilo až deset let vězení.

Soudce Vladimír Hermann uvedl, že řešili základní otázku, zda je salafismus hnutí či ideologie. „Senát dospěl k závěru, že salafismus představuje ideologii, nikoli konkrétní hnutí. Trestní zákon nestíhá nikoho za propagaci ideologie, ale za propagaci konkrétního hnutí. To je v podstatě jediný důvod, na základě kterého soud dospěl ke zprošťujícímu rozsudku,“ vysvětlil.

Co je v knize, kvůli níž se zatýkalo v Mešitě?

Státní zástupkyně Zdeňka Galková se na místě odvolala. Nesouhlasí s názorem soudu, podle ní je salafismus hnutím. Vladimír Sáňka si ponechal lhůtu. Verdikt však označil za spravedlivý a uvedl, že ani jiný neočekával. „Pokud by byl ten rozsudek jiný, tak by to byl první případ v historii novodobé České republiky, kdy by byl občan pronásledován za své přesvědčení,“ uvedl.

Stěžoval si však na to, že mu kauza dva roky výrazně zasahuje do života. „V médiích jsem označován za extremistu a rasistu, to ta kniha ale neobsahuje,“ uvedl.

I u soudu se Sáňka hájil tím, že kniha je nezávadná a tvrdil, že důkazy proti němu jsou vymyšlené. „Odmítám posloužit některým státním složkám, aby si vykázaly boj proti radikalismu. Není pravda, že bych zajišťoval překlad knihy. Já ji nevybral, nehodnotil. Policie u mě doma žádný výtisk této knihy nenašla,“ řekl mimo jiné u soudu (více o jeho výpovědi zde).

Jako svědek zde vystoupil i znalec Pavel Ťupek, který uvedl, že kniha je nenávistná a vychází ze stejných zdrojů jako Islámský stát. Text podle něj vysloveně vyzývá k nenávisti vůči neislámským vládám a salafijský směr islámu, z něhož text vychází, je zaměřen proti ostatním náboženstvím. Míří i na sekulární státy, tedy i na ty, kde je demokratické zřízení (více o Ťupkově svědectví zde).

Sáňka byl obviněn poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu kvůli šíření knihy zasáhl 25. dubna 2014 v Ústředí muslimských obcí, v Muslimské obci Praha a Islámské nadaci nedaleko Václavského náměstí (více zde). Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada jejích účastníků včetně zahraničních diplomatů. Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci policistů.

Nelíbilo se jim například to, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi. Ministerstvo vnitra po prověření případu oznámilo, že zásah byl v pořádku (více zde).

Vladimír Sáňka vysvětluje, že kniha není nebezpečná:


Video