Rozsudek potvrdil, že policista nepodváděl

Břeclav - Břeclavský soud osvobodil bývalého šéfa policie v Hustopečích. Soud Stanislavu Hrdličkovi nedokázal, že připisoval zločiny mrtvému a falšoval tak policejní statistiku. "Nepodařilo se prokázat, že by něco falšoval. Ze strany obžaloby byla důkazní nouze," řekl soudce Oldřich Rezek.

"Pochybnosti byly a přetrvávají, ale nebylo dostatek důkazů - není to v takové míře, aby bylo možno říci, že je vinen. Naopak byly některé indicie, které potvrzovaly výpověď obžalovaného," doplnil soudce.

Státní zástupce si ponechal lhůtu k odvolání.

Hrdličkovi hrozilo za zneužití pravomoci veřejného činitele a poškozování cizích práv až pět let vězení.

Soudce už dříve uložil bývalému policistovi takzvaným trestním příkazem pokutu pětadvacet tisíc korun nebo tříměsíční vězení, ale jeho obhájce s trestním příkazem nesouhlasil. Případ tak musel projednávat soud v klasickém hlavním líčení.

Objasněnost stoupla po smrtelné nehodě
Podle obžaloby bývalý vedoucí policejního oddělení v Hustopečích v roce 2001 fiktivně vykázal jedenadvacet trestných činů na Eduarda Lakosila. Případ byl odložen, protože Lakosil zemřel poté, co ho srazil vlak.

Hustopečskému obvodnímu oddělení se tak zvedl počet objasněných trestných činů. Právě tato objasněnost byla donedávna jedním z hlavních kritérií při udělování odměn.

Hrdlička však tvrdí, že žádnou odměnu za kauzu Lakosil nedostal a svou vinu popíral. Nadřízenými byl Hrdlička hodnocen jako jeden z nejlepších policistů, u policie sloužil téměř šestnáct let.

Po propuštění pro porušení přísahy pracoval u leasingové společnosti, kde vymáhal pohledávky a nyní je soukromým detektivem.

Vyšetřování bylo podle Hrdličky zkreslené. Propuštěný policejní důstojník sice už dříve přiznal, že falšování statistik objasněných trestných činů je u policie běžné, ale zároveň tvrdí, že on sám nic podobného nikdy nedělal.

"Z okresního ředitelství každému obvodnímu oddělení určovali, jakého procenta objasněnosti má dosáhnout," uvedl už dříve Hrdlička.

Problémy byly i v Brně
Problémy kolem falšování policejních statistik se neobjevily pouze v Hustopečích, ale i v Brně.

Kvůli této kauze musel změnit místo bývalý brněnský policejní ředitel Jaroslav Přikryl. Teď slouží ve stejné funkci v Hodoníně.

Nový ředitel Jaroslav Vaněk, který Přikryla od loňského listopadu nahradil, sesadil z funkcí prakticky celé vedení brněnské policie (i když to podle něho nebylo kvůli této kauze, ale kvůli tomu, že si tvoří vlastní tým).

Aktivity více než deseti brněnských policistů pak vyšetřovala Inspekce ministra vnitra.

Nejasnosti při vyšetřování falšování statistik

Co říká Stanislav Hrdlička
- proč se při grafologickém posudku pravosti Lakosilova podpisu na jeho výpovědi použil jako vzor podpis Lakosila z roku 1991, když se jeho podpis za tu dobu musel i vzhledem k tomu, že začal pít a stal se bezdomovcem, radikálně změnit?
- proč nebyl při vyšetřování brán v úvahu druhý grafologický posudek, který vyloučil, že by někdo z odddělení včetně mě byl autorem Lakosilova podpisu?
- proč byly informace o vyslechnutí mého nadřízeného do spisu zařazeno až v srpnu, když s inspekcí hovořil už v červnu?
- proč nebyli přes můj návrh vyslechnuti dva svědci - majitel diskotéky a jeden živnostník, kteří Lakosila v mé kanceláři viděli?
- proč je ve spise uvedeno, že statistiky byly zkresleny o 17 procent, když těch činů, které se mi kladou za vinu, bylo 21 z asi 500, což je jenom o něco více než 4 procenta?

Co říká státní zástupkyně Andrea Ulvrová, která případ měla na starosti
- Lakosilův podpis použitý ke srovnání při grafologickém posudku je dva maximálně tři roky starý
- druhý grafologický posudek nevyloučil, že by Hrdlička mohl být autorem Lakosilova podpisu, znalec stoprocentě nevyloučil, že by Lakosila podepsal někdo z obvodního oddělení
-  to, že informace o vyslechnutí Hrdličkova nadřízeného byly do spisu zařazeny opožděně, bylo nedopatření, Inspekce ministra vnitra nadřízeného vyslechla, ale do spisu výpověď zařadila až později na mou žádost, po mém dotazu mi to poslali faxem
- svědci, kteří byli podle Hrdličky přítomni v jeho kanceláři v době, kdy tam byl i Lakosil, nebyli vyslechnuti, protože od počátku (loňského) roku je těžiště dokazování před soudem a při vyšetřování se dělají pouze výslechy svědků, kteří by mohli být například ovlivňováni - nic z toho ale nenastalo, a tak jsem rozhodla, že tyto výslechy budou uskutečněny až při hlavním líčení
- procentní vyjádření zkreslení statistiky jsem získala přímo od policisty okresního ředitelství v Břeclavi, který má statistiky na starosti


Video