Americký zpěvák kapely Lamb of God Randy Blythe (vlevo) u pražského městského

Americký zpěvák kapely Lamb of God Randy Blythe (vlevo) u pražského městského soudu (4. února 2013) | foto: Michal Šula, MAFRA

Pražský soud osvobodil zpěváka Blytha, smrt fanouška nezavinil úmyslně

  • 123
Městský soud v Praze zprostil amerického metalového zpěváka Randyho Blytha obžaloby z usmrcení fanouška. Na českém koncertu v roce 2010 ho shodil z pódia. Hrozilo mu až 10 let vězení. Podle soudu hudebník nezavinil smrtelné zranění devatenáctiletého mladíka úmyslně. Rozsudek není pravomocný.

Soudce Tomáš Kubovec konstatoval, že Blythe si mladíka spletl s jiným fanouškem, kterého už předtím několikrát vykazoval z pódia. Blythovi navíc kvůli krátkozrakosti oba muži mohli připadat podobní. Nakonec tak Blythovo chování neposoudil ani jako úmysl, ani nedbalost.

"Domníváme se, že zde došlo k velmi závažnému pochybení ze strany promotéra, organizátora koncertu," uvedl Kubovec s tím, že ve smlouvě byly jasně stanovené požadavky na bezpečnost. Nedostatečná byla podle soudu i ochranka.

Zprošťující výrok ovšem podle soudce neznamená, že by Blytha zbavoval morální odpovědnosti. "Je nám líto, že neproběhl větší kontakt mezi obžalovaným a rodinou," dodal Kubovec. Rozhodl o tom, že soud Blythovi vrátí osmimilionovou kauci, kterou složil před svým propuštěním z vazby.

Blythovi obhájci se na místě vzdali možnosti odvolání, stejně jako zmocněnec rodiny mrtvého mladíka. Státní zástupce se však na místě odvolal proti výroku o vině i výši trestu a podal si i stížnost proti vrácení kauce. Poslední slovo v případu tak bude mít Vrchní soud v Praze.

Byl to normální kluk, který šel na své idoly

Úterní jednání začalo výslechem znalce z oboru forenzní biomechaniky Jiřího Strause. Vyžádala si ho obhajoba. Měl potvrdit, nebo vyvrátit, zda zpěvák mladíka z pódia shodil. Podle státního zástupce však experiment nebyl přesný, nedržel se totiž výpovědí svědků. Dokonce ho označil za zmanipulovaný.

Znalec se bránil, že některé výpovědi jsou nepřesné. Při experimentu se podle něj nepotvrdilo, že pokud by Blythe mladíka strčil do zad, mohl by se mladík udeřit do týla. Mladík navíc podle svědků dopadl až za první řadu fanoušků. Podle znalce by to ale vyžadovalo aktivní odraz.

Státní zástupce Vladimír Mužík ve své závěrečné řeči zdůraznil, že se nešťastný koncert skupiny Lamb of God odehrál v nevyhovujících podmínkách. Podle něj si incidentu všimlo jen málo lidí, všechny výpovědi se však shodují v tom, že Blythe mladíka z pódia srazil.

"Nebyl opilý, nebyl zfetovaný. Mějte také na paměti, že to byl normální obyčejný devatenáctiletý kluk, který šel na své idoly," prohlásil. Navrhl, aby soud Blytha uznal vinným. Pro zpěváka žádal pětileté vězení, tedy při spodní hranici sazby. Přihlédl k tomu, že incident byl první Blythův střet se zákonem.

Zmocněnec rodiny mrtvého chlapce posléze prohlásil, že pro rodinu není finanční odškodnění podstatné. "Život mu to už nevrátí. Navíc si nemyslíme, že by byla stoprocentní vina na straně pana Blytha," uvedl strýc mrtvého mladíka. Rodina požadovala desetimilionové odškodné.

Blythe: K případnému trestu se postavím jako muž

Podle zpěvákova obhájce kapela nikdy fanoušky na pódiu netolerovala. Ve smlouvě měla dokonce zvláštní požadavky na bezpečnost. Ta však nebyla dodržena, dostatečný nebyl ani počet členů ochranky. Mrtvý mladík byl navíc skalní příznivec kapely, musel prý proto vědět, že nemá ráda fandy na pódiu.

"Jak už jsem dříve uváděl, tak nechci odmítat odpovědnost. Kdybych cítil, že jsem vinný, tak bych se ihned přiznal. Ale stojím si za svou nevinou," řekl v závěrečné řeči sám Blythe. "Stále věřím, že jsem jednal správně, abych ochránil sebe, skupinu, nástroje, ale i naše fanoušky," dodal.

"Byla to pro mne velmi smutná zkušenost. Chtěl bych poděkovat rodině, že mě nijak nenapadala v tisku. Je mi velice líto vaší ztráty. Byl to stále kluk a já bych si moc přál, aby tu byl stále s námi. Pokud mě česká justice pošle do vězení, postavím se k tomu jako muž," prohlásil na závěr.

Bez brýlí neviděl, koho chce odehnat

Incident se odehrál při koncertu v klubu Abaton v roce 2010. Jeden z fanoušků se podle Blytha opakovaně pokusil vylézt na pódium. "Poprvé přiběhl ke mně, mával na mě, pak skočil z pódia a čekal, že ho chytne dav," popsal u soudu Blythe.

Podruhé už prý muž pódium opustit nechtěl. "Napadlo mě, že by to mohlo být nebezpečné, začal mě totiž objímat. V tu chvíli jsem se rozhodl, že mu dám jasně najevo, že na pódiu není vítán," uvedl zpěvák. Fanouška prý chytil za tričko, povalil ho na zem, zaklekl ho a důrazně mu několikrát řekl: "Nechoďte na pódium, nechte toho." Blythe ho prý potom chytil za vlasy, dovedl ho k okraji pódia, ze kterého muž pak seskočil a odešel pryč.

Pak se však na pódiu objevil další člověk. Zpěvák si myslel, že jde o téhož fanouška. "Přišel jsem k němu a oběma rukama jsem ho odstrčil. A pak už jsem ho viděl padat do hlediště. Nevěděl jsem, jestli skočil, nebo to bylo jinak. Jen jsem zaregistroval, jak se o tři řady diváků dál zvedá z podlahy," řekl Blythe.

Mladík vlezl na pódium zřejmě proto, že si špatně vyložil Blythovu výzvu k většímu aplausu. Pro angličtináře však byla naprosto srozumitelná, konstatoval soudce.

Blythe si myslel, že je mladík opilý nebo se zbláznil. Zároveň dodal, že se diváků ptal, jestli je všechno v pořádku. Načež mu prý lidé okolo odpověděli, že ano.

Že šlo o jiného fanouška, než kterému předtím důrazně řekl, ať za nimi na pódium nechodí, se podle svých slov dozvěděl až později a poprvé ho detailně viděl až na fotografii. Blythe se mimo jiné u soudu hájí i tím, že je krátkozraký. Na koncertě hraje bez brýlí, proto na pódiu rozeznává víceméně jen siluety.

Policie zpěváka zatkla loni v červnu, soud ho následně poslal do vazby. V ní zpěvák strávil několik týdnů v Česku ve vazbě, soud ho propustil až na kauci 400 tisíc dolarů, tedy asi osm milionů korun (více o vazbě čtěte zde).


Video