Mlátili mě tyčí do hlavy a nazývali krysou, popsal v Rozstřelu Petr Jašek

  • 580
Muslimští spoluvězni, kteří sympatizují s Islámským státem, mě mučili, řekl v pořadu Rozstřel český misionář Petr Jašek. Facky a kopance ani nedokázal spočítat, přesto své cesty do Súdánu nelituje, vnímá ji jako poslání. Své zážitky se chystá sepsat a vydat knižně, prozradil v rozhovoru.

Humanitární pracovník Jašek se do Súdánu vydal v prosinci 2015 na běžné turistické vízum. Podle svých slov chtěl v zemi zdokumentovat případy pronásledování křesťanů a demolici některých kostelů.

„Cestu jsem zvažoval, konzultoval jsem s jejich představiteli, zda je to vhodné a bezpečné. Dostal jsem ujištění, že ano,“ uvedl Jašek. Přesto si byl vědom, že bude po celou dobu své návštěvy středem pozornosti súdánské tajné policie.

To se také potvrdilo v den jeho odletu, když ho policisté zadrželi přímo na letišti. „Vyzvedl jsem si palubní vstupenky a najednou mi někdo zaklepal na rameno. Odvedli mě do místnosti, kde chtěli vidět můj počítač, fotoaparát a mobil. Důvod zadržení mi ale neřekli,“ popsal Jašek.

Po chvíli se ukázalo, že ho policisté sledovali už od jeho příletu do země, a to například i ve chvíli, kdy se setkal se studentem, který utrpěl popáleniny při demonstraci povstalců.

Špinavá kryso, nadávali mu spoluvězni

Jašek byl v Súdánu vězněn na několika místech. Zatímco první věznice byla podle jeho slov „luxusní“, protože patřila tajné policii a byla poměrně nová, v další věznici ho čekalo peklo. Musel se naučit bojovat o jídlo, které jedl s ostatními vězni ze stejného hrnce. Řada z nich navíc sympatizovala s Islámským státem, křesťana Jaška proto týrali a šikanovali.

„Během jejich modliteb jsem musel stát za nimi, nesměl jsem se na ně dívat, ani oni na mě. Postupem času jim to nestačilo, řekli, že během jejich ranních modliteb musím odejít na toaletu a dívat se do jímky,“ popsal. Chování spoluvězňů se prý nadále zhoršovalo, Čecha nazývali špinavé prase nebo špinavá krysa. „Když jsem nereagoval, dostal jsem pěstí. Proto jsem jim začal odpovídat, musel jsem jim prát prádlo, mýt záchod holýma rukama a podobně,“ dodal.

O svém propuštění se dozvěděl minulý čtvrtek. Na let domů čekal v bytě, ve kterém prý byly ještě horší podmínky než v poslední věznici. „Tajná služba se až do poslední chvíle snažila moji cestu domů překazit. V Súdánu má obrovskou volnost a moc. I když jsem se o udělení milosti dozvěděl už ve čtvrtek, ministru Zaorálkovi řekli, že mi ji prezident udělil až v neděli. Možná to byla nějaká hra tajné služby,“ uvedl.

Na otázku, kolik jeho propuštění stálo, odpověděl, že nic. „Určitě žádné výkupné nebylo. Do poslední chvíle jsem nevěděl, že pro mě přiletí vládní speciál, myslel jsem, že pojedu linkovým letadlem, což bych si zaplatil sám,“ řekl. V jeho propuštění podle něj sehrála hlavní roli česká zpravodajská služba a české velvyslanectví v Káhiře.

Mezi uprchlíky jsou bojovníci IS, věří Jašek

Jašek se v Rozstřelu vyjádřil i k nařčení, že je náboženský fanatik. „Já jsem tam nevyvíjel žádnou náboženskou činnost, na víru jsem nikoho nepřevracel. Přijel jsem tam udělat rozhovory a nafotit nějaké fotky. Jsem křesťan, věřící člověk, ne žádný fanatik,“ řekl.

Právě jeho víra mu ale pomohla vězení přežít. „Vědomě a cíleně jsem zápasil, abych si zachoval zdravý rozum. Teď je to pro mě pořád takový sen, stejně jako pro moji manželku a děti,“ odpověděl na otázku, jak je možné, že se nyní vůbec dokáže usmívat. V humanitární práci chce v budoucnu určitě pokračovat, protože to považuje za svou morální povinnost.

Diváky Rozstřelu zajímalo i to, co si Jašek myslí o přílivu uprchlíků do Evropy. „Jsem přesvědčen o tom, že pět procent z nich jsou bojovníci Islámského státu,“ uvedl.

Popsal, že když se ocitl na cele s islamisty, vyprávěl jim o teroristických útocích v Paříži, o kterých kvůli nedostatku informací nevěděli. „Oni začali sborově vykřikovat Alláhu akbar. Ve věznici rekrutují další příznivce. Jsou napojení na Islámský stát v Sýrii i Iráku, ale jejich činností je hlavně dobýt Evropu,“ popsal Jašek.

„Evropští politici si nechtějí přiznat určitou pravdu a svým postojem dávají prostor pro růst pravicového extremismu,“ dodal.

Jašek ve vězení strávil více než rok

Jaška podle oficiálních zpráv omilostnil súdánský prezident Umar Bašír. Do Česka přiletěl v neděli pozdě večer, na palubě vládního speciálu byl kromě něj také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Súdánský soud Jaška za údajnou protistátní činnost odsoudil v lednu k 24 letům vězení. Čech byl zadržen v roce 2015, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům.

Obžaloba však tvrdila, že Jašek spolu se třemi místními aktivisty financoval povstalecká hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Podle organizace Release International ale pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Jašek měl studentovi předat šek na léčbu.

Jašek v súdánských vězeních strávil celkem 14,5 měsíce a držel také osm dní hladovku kvůli tomu, že mu zpočátku nebyl umožněn kontakt s rodinou a českým zastupitelským úřadem.

Celý záznam rozhovoru s Petrem Jaškem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video