Za extrémní zimu může globální oteplování, řekl v Rozstřelu meteorolog

  • 909
Počasí si s námi v posledních týdnech a měsících zahrává. Zatímco v březnu teploty připomínaly již téměř začátek léta, v dubnu udeřil déšť, studený vítr, teploty klesly pod nulu a dostavila se dokonce i sněhová kalamita. S extrémními výkyvy počasí se budeme setkávat i v příštích letech, řekl meteorolog Petr Dvořák v pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Sněžení ze čtvrtka na pátek na řadě míst v zemi zkomplikovalo dopravu.

Na jihu Čech je přes 10 000 domácností bez proudu. Popadané stromy a větve zatarasily řadu silnic a některé železniční tratě, jinde uvázly kamiony či havaroval autobus. V Moravskoslezském a Plzeňském kraji rostou hladiny menších řek (o aktuální situaci čtěte zde).

V Českém hydrometeorologickém ústavu (ČHMÚ), jehož úkolem je před povodněmi a dalšími kalamitami varovat, proto v posledních dnech mají napilno.

„Duben je jako takový plný různých vlivů, ať zimních nebo letních. Existuje pranostika, která říká, že duben na strakaté krávě jezdí. Je to taková pestrá všehochuť a holt se musíme smířit s tím, že ten letošní duben se přiklání spíše k chladnějším, zimnějším typům počasí,“ řekl čtenářům iDNES.cz jeden z meteorologů a zároveň mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Letošní dubnové extrémy jsou však podle něho neobvyklé.

„Počasí může kolísat od plus třiceti do mínus pěti stupňů Celsia. Kolem 15., 20. dubna přichází často velké oteplení. Dubnový rekord na území naší republiky je přes třicet stupňů. Jindy holt teplota kolísne zase do nižších hodnot,“ dodává Dvořák.

Současné studené počasí podle něho způsobuje dominantní tlaková níže, která se přesunula nad jižní a jihovýchodní Evropu. „Po severní straně v jejím týlu je k nám vtahován velmi studený vzduch, který má svůj původ kdesi na dálném severu Evropy, až v rusko-finských částech,“ vysvětluje Dvořák.

Současné rozvodněné toky podle něho nebudou výrazně ohrožující. Během dvou nebo tří dnů by mělo zvyšování hladin zase odeznít. „Myslím, že by nemělo nastat nějaké větší riziko,“ míní.

Ovzduší v Česku je lepší než před třiceti lety

Výkyvy podle jsou podle něho způsobeny klimatickými změnami. „Klima se skutečně mění směrem k teplejšímu. Je prokázáno dlouholetým pozorováním, že oteplující se klima skutečně vede k rostoucí extremalitě počasí,“ řekl meteorolog. „Extremalita narůstá nejen tady, ale nejvíce ve vysokých polárních zeměpisných šířkách. Minimální je pak v oblasti rovníku,“ dodává. V příštích desetiletích se podle něho budou výkyvy nadále zvětšovat.

Globální oteplování tak paradoxně způsobuje například současné extrémně chladné dubnové počasí. Již dnes se podle Dvořáka můžeme setkat s velmi chladným počasím i uprostřed léta. „Sníh v červenci nepřichází v úvahu. Nicméně s mrazem se v červenci setkat můžeme,“ říká.

Změny klimatu podle Dvořáka způsobují i jiné, přirozené vlivy, nicméně člověk se na globálním oteplování podílí. „Víme, jak vypadají produkty spalování. Jedním z nich je CO2, který by se do atmosféry nedostával, kdybychom nespalovali. Musím podotknout, že ročně se do atmosféry dostává 100 miliard tun uhlíku a zhruba deseti procenty se na tom podílí člověk. Je otázka, jestli by se do vývoje klimatu nějak promítlo, kdyby přestaly čoudit elektrárny a ustal automobilový provoz. Třeba by to globální oteplování zmírnilo. To nikdo neví, na to nemáme data,“ vysvětluje Dvořák.

Kvalita ovzduší se naproti tomu podle něho v České republice krátkodobě zlepšuje. A to zejména díky novým ekologičtějším technologiím.

Celý Rozstřel s meteorologem Petrem Dvořákem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video