Chceme pomoci podnikatelům a nerozdávat na dluh, řekl Faltýnek v Rozstřelu

  • 88
Na rozdíl od ČSSD nechceme lidem dávat peníze na dluh, řekl v pořadu Rozstřel šéf poslaneckého klubu vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Výrazně se vymezoval proti Bohuslavu Sobotkovi a hájil mantru svého hnutí, že stát lze řídit jako firmu.

V úvodu pořadu se první místopředseda hnutí a jeden z nejvlivnějších mužů ANO vymezoval proti premiérovi a šéfovi konkurenční ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Nechyběla častá výtka, že Sobotka „nikdy nepracoval“, pouze u advokáta Radka Pokorného jako advokátní koncipient.

Sobotka je skutečně politikem od mládí, do Sněmovny poprvé usedl ve svých 25 letech v roce 1996.

Faltýnek, jehož hnutí tvoří s ČSSD osu vládní koalice, uvedl, že ANO „hraje na jiném hřišti než pan premiér“. „Prosazujeme věci, které jsou dobré pro lidi,“ prohlásil. Hnutí podle něj prosazuje levicové prvky jako solidaritu či pomoc důchodcům po pravicových vládách, které „to tady zdevastovaly“. „Rozdíl je, že sociální demokracie chce stejně jako my lidem vracet peníze, ale na dluh - když nebudou příjmy, tak si na to půjčí a zadluží další generace,“ řekl Faltýnek s tím, že ambicí ANO je „narovnat podnikatelské prostředí v zemi“.

Faltýnka nedávno začaly trápit zdravotní problémy. Zotavuje se z nedávného prasknutí žaludečního vředu, se kterým ho převezli ze Sněmovny přímo do Ústřední vojenské nemocnice (psali jsme zde). „Myslím, že to byla kombinace stresu a špatné životosprávy,“ řekl Faltýnek v Rozstřelu. K tomu si nově v koupelně natrhl křížový vaz v koleni.

Místopředseda ANO v Rozstřelu také hájil mantru svého hnutí, že stát lze řídit jako firmu. „Je vidět, že když se ekonomika státu řídí zdravým rozumem, jako rodinná firma, tak to jde,“ pochválil účinkování vlastního hnutí ve vládě. Neřekl nicméně, že výkon české ekonomiky kvůli velké roli exportu silně závisí na ekonomice ostatních, především evropských zemí.

Babišovo veto u tvorby kandidátek Faltýnek nezmínil

Necelý týden poté, co hnutí ANO dalo předsedovi Andreji Babišovi pravomoc škrtat jména na kandidátních listinách a doplňovat tam nová, případně měnit jejich pořadí podle své úvahy (psali jsme zde) se Faltýnek v Rozstřelu bránil myšlence, že by názor jeho jako prvního místopředsedy měl hrát roli v sestavování kandidátek. „Je to tak jako v každé jiné demokratické politické straně,“ řekl Faltýnek a vylíčil mechanismus sestavování kandidátních listin. O mimořádné mocenské pravomoci předsedy se nezmínil.

A zatímco Andrejem Babišem řízené ministerstvo financí čelí kritice kvůli zaváděné elektronické evidenci tržeb, Faltýnek za jednu z priorit hnutí označil úmysl „stabilizovat daňové prostředí, aby se tu podnikatelům, živnostníkům a firmám dobře podnikalo“, „nezatěžovat je zbytečnou administrativou a pokud možno jim to zjednodušit“.

ANO se podle něj také hodlá soustředit na propojení Česka s evropskou dálniční sítí.

Kauza odvolaného hejtmana nás poškodila, soudí Faltýnek

Faltýnek připustil, že hnutí „poškodil“ případ odvolaného olomouckého hejtmana Oto Košty. Ten se v týdnech před sněmem ANO dostal se spolustraníky do ostrých sporů. Ty vyvrcholily tím, že pro něj na sněmu nebylo místo k sezení a krátce nato byl z pozice hejtmana sesazen.

„Setkal jsem se s ním mezi čtyřma očima několikrát, prosil jsem ho, aby víc komunikoval se svými kolegy, aby nechodil do televize nebo médií, když si dá víno nebo panáka. Měl jsem pocit, že bral moje prosby vážně, bohužel se to nepotvrdilo (...) On den po svém zvolení zapomněl, že byl nominován hnutím ANO, choval se jako solitér, proto jsme to museli řešit,“ líčil v Rozstřelu svůj úhel pohledu Faltýnek.

Košta to nicméně vnímal jinak. „Od poslance ANO Jaroslava Oklešťka (ten nyní kraj vede, pozn. red.) jsem dostával instrukce, kdo má na jakém místě být, kdo má být odstraněn. Bylo to naprosto bezprecedentní zasahování do mé práce, ani náměstky jsem si nemohl vybrat,“ řekl například serveru iHNed.cz. Spory Košta označoval za mocenskou hru (psali jsme zde).

„Zlý muž hnutí“

Jaroslav Faltýnek, který v 90. letech vstoupil do ČSSD (v jejím dresu byl prostějovským radním a krajským zastupitelem Olomouckého kraje) a v roce 2012 přešel do ANO, má podle svých slov mezi kolegy a novináři pověst zlého muže hnutí. „Někdy jsem dokonce zaznamenal přezdívku anděl smrti. Ale víte, jak to v politice a v životě chodí, někdo to prostě dělat musí,“ řekl Faltýnek na víkendovém sněmu delegátům (více čtěte zde).

Dlouholetý blízký spolupracovník šéfa hnutí Andreje Babiše v tajné volbě porazil jedinou vyzyvatelku, středočeskou hejtmanku Jaroslavu Jermanovou.

Faltýnek vystudoval Agronomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. Od roku 1984 pracoval jako agronom ZD Lešany, poté ředitel Agrární komory Prostějov a od roku 1995 ředitel divize Obchodních Sladoven Prostějov. Od roku 2001 působil ve společnosti Agrofert, nejdříve jako ředitel zemědělské divize a od roku 2007 jako člen představenstva.

Z vedení Agrofertu odešel až v lednu 2017. Své rozhodnutí spojil s tím, že se ministr financí, předseda ANO a majitel Agrofertu Andrej Babiš holdingu zbavil kvůli novele zákona o střetu zájmů.

„Polovina mojí profesní kariéry je spojená s Andrejem Babišem. V momentě, kdy už nebude akcionářem, mi přijde logické z Agrofertu odejít a věnovat se s ním naplno politice,“ řekl tehdy Faltýnek.

Celý Rozstřel s Jaroslavem Faltýnkem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue