Nepropagujeme islám v Česku, hájí multikulturní výchovu její koordinátor

  • 1288
V rámci projektu Edison chodí na české školy zahraniční vysokoškolští studenti a seznamují české žáky se zvyky a kulturou zemí, ze kterých pocházejí. Pomáhá to organizovat Jakub Šnorbert z mezinárodní studentské organizace AIESEC. V pořadu iDNES.cz Rozstřel odmítl výhrady, podle nichž projekt propaguje islám v Česku.

„Tahle situace s výhradami proti projektu Edison je pro nás nová. Stalo se to během uplynulého zimního semestru. Ohlasy doposud byly veskrze pozitivní. Z osobní zkušenosti vím, že někteří rodiče měli strach z lidí z muslimských zemí. Ale ti lidé přicházejí jako zástupci zemí a ne jako zástupci náboženství,“ prohlásil Šnorbert.

„Není to zaměřené na konkrétní náboženství nebo kultury. Děti samy mají dojít kritickým myšlením k tomu, zda je daný člověk dobrý, nebo špatný. Jako organizace věříme tomu, že jsou si lidé rovni bez ohledu na barvu pleti nebo náboženství,“ dodal a odmítl, že by se program zaměřoval na propagaci islámu.

„Chápu obavy ve společnosti, ale přijde mi nešťastné škatulkovat lidi podle jejich barvy nebo náboženství. Je lepší poznat lidi jako jednotlivce a poznat jejich příběh,“ podotkl Šnorbert.

Multikulturní výchova je zlo, tvrdí naštvaný rodič

Podle podnikatele a „naštvaného rodiče“ Hynka Charouse z Brna se ale projekt Edison snaží „vytvořit dojem, že když je nějaký člověk super a je s ním zábava, tak stejné to bude s jeho kulturou. Bohužel tomu tak není. Vidím to jako čistou indoktrinaci“.

O svých výhradách mluvil v pondělním Rozstřelu. Prohlásil, že multikulturní výchova je zlo. Projekt začal Charousovi vadit ve chvíli, kdy se jedné z přednášek zahraničních hostů měla zúčastnit jeho dcera (více zde).

„Máme jiný názor, než je pana Charouse. Nechceme, aby on změnil ten svůj. Rádi bychom si to osobně vysvětlili,“ reagoval Šnorbert.

„Když přijede student z muslimské země, tak velmi pravděpodobně zmíní, jaká náboženská většina tam je. Stejně by to udělal student ze Spojených států v případě křesťanství. Žádná detailní témata ohledně nábožeství tam nejsou,“ upozornil Šnorbert a uvedl příklad: „Kdybych já jel reprezentovat Českou republiku, tak bych pravděpodobně zmínil, že tady máme spoustu kostelů. Nezabíhal bych ale do podrobností ohledně svatého přijímání a dalších věcí.“

Projekt Edison má podle svých autorů ze studentské organizace AIESEC spojovat mladé lidi z odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemí. „A stali se tak generací, která prolomí prohlubující se mezikulturní bariéru,“ uvádí organizace na svém webu.

Projekt Edison funguje pouze v České republice, ale je součástí podobných stáží společnosti AIESEC, která má pobočky ve 126 zemích a teritoriích na světě. I čeští studenti vyjíždějí prezentovat Českou republiku do zahraničí.

Název projektu Edison vznikl ze zkratky anglických slov - Education (vzdělání), Drive (nadšení), Internationality (mezinárodní přesah), Students (studenti), Opportunity (příležitost), Network (síť kontaktů).

„Vzhledem k tomu, že negativní a nepravdivá kampaň může zasahovat do dobré pověsti a jména AIESEC, zvažujeme právní postupy ve věci, a to na úrovni civilního, popřípadě i trestního práva,“ prohlásil minulý týden Šnorbert. Poukázal na fakt, že projekt Edison kontrolovala Česká školní inspekce s tím, že ho shledala nezávadným. V úterním pořadu Rozstřel ale zdůraznil, že právní kroky jsou krajní mez, kam by AIESEC nerad zacházel.

Přednáška na škole v rámci projektu Edison.

Proti projektu se ohradily krajně pravicové strany - Národní demokracie a Svoboda a síla - a rozeslaly na bezmála čtyři desítky škol výzvu, aby dětem nepodsouvaly islám. Ředitelé škol na to nereagovali.

Ministerstvo školství ve vyjádření pro server Lidovky.cz potvrdilo, že projekt od něj před čtyřmi lety dostal záštitu. „V popisu projektu bylo uvedeno, že se jedná o posílení motivace žáků ke zlepšování konverzačních dovedností v anglickém jazyce,“ uvedla mluvčí ministerstva Jarmila Balážová s tím, že nijak neupřednostňuje konkrétní kultury. Jeho součástí prý nejsou ani témata náboženství.

„Ministerstvo rozhodně nezaštiťuje žádné akce a projekty, které by propagovaly islám či jiné náboženství. Je také nutné rozlišit, co je seznámení žáků s rozmanitostí různých kultur, jejich tradicemi a hodnotami, a co by byla případná propagace určitého náboženství. Za to, aby výuka ve škole probíhala podle platného rámcového vzdělávacího programu, odpovídá vedení školy,“ sdělila dále Balážová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video