Borůvková v Rozstřelu: Odvolání manžela je zrada, tweety nemyslím vážně

  • 353
Alena Borůvková, manželka velvyslance v Bernu, považuje odvolání svého muže za zradu. Verbální výpady na novináře zdůvodnila ve středečním Rozstřelu na iDNES.tv tím, že na ni útočili jako první. V předtočeném rozhovoru odpovídala po Skypu.

Borůvková je přesvědčena, že jako manželka velvyslance má právo na soukromé vyjadřování, ať už je jakékoli. „Pokud to zasahuje pouze do soukromých vztahů s čtyřmi pěti novináři v Česku, tak může,“ prohlásila.

„Je otázkou, co bereme za urážku,“ řekla Borůvková. „Na mě bylo útočeno na sociálních sítích takovým způsobem, že moje komunikace je procházkou růžovým sadem,“ uvedla. Podle ní ji atakovalo okolí komentátora Alexandra Mitrofanova. Ten však již dříve označil prohlášení Borůvkové za lži a nesmysly.

Návrh na odvolání svého muže z Bernu považuje Borůvková za zradu. Odvolala se na dohodu s ministerstvem, že nic na sociální síti psát nebude. Podle jejího názoru leží některým lidem její muž v žaludku, protože má vytříbené chování a je úspěšný.

„Většinu tweetů nemyslím vážně“

Borůvková uznala, že některé její příspěvky na Twitteru nejsou zcela v pořádku. „Tyto reakce následovaly, až po porušení našich dohod. Já jsem se cítila strašně zrazena,“ vysvětlila. Dodala, že většinu tweetů ale nemyslí vážně. Inspiruje se prý anglickým humorem.

Bílý prášek z Bernu

Ministerstvo zahraničí dostalo v březnu zásilku s podezřelým bílým práškem, která byla odeslána z velvyslanectví ve Švýcarsku služební poštou. Informaci serveru Seznam Zprávy ve středu potvrdila ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Podle chemické analýzy se nejednalo o jed ani o drogu. Záležitost vyšetřuje policie.

Ministerstvo kvůli události kontaktovalo velvyslanectví ve Švýcarsku. „Pracovnice, které poštu připravovaly, nám sdělily, že tam nic takového nedávaly. Takže se to zřejmě podle nich muselo poškodit na cestě, když to směřovalo do Prahy," řekla Lagronová.

I s odstupem času by však vystupovala stejně. Že by tím zničila diplomatickou kariéru svého manžela, odmítá. „Ne, byla jsem jen nástrojem,“ poukazuje na údajnou konspiraci na ministerstvu zahraničí.

Borůvková přiznala, že napjaté vztahy má se Zaorálkem už ze svého působení na ministerstvu. Podle ní se k ní choval nevhodně. V pořadu ho také označila za nekompetentního. Pochvalovala si naopak spolupráci s jeho předchůdcem z úřednické vlády Janem Kohoutem.

Rozhodnutí o stažení do Prahy přišlo velvyslanci ve Švýcarsku Karlu Borůvkovi minulý čtvrtek. Ministerstvu zahraničí vadila nevhodná komunikace jeho manželky Aleny (o stažení velvyslance zde). Napadání politiků, novinářů a úředníků ministerstva na sociálních sítích ze strany Borůvkové řešil Černínský palác již před dvěma lety, kdy byla ještě jeho zaměstnankyní.

Loni v květnu pak na ministerstvu skončila. Vystupování Borůvkové několikrát probíral s velvyslancem ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který je jejím častým terčem. Borůvka v rozhovoru pro iDNES.cz prozradil, že se dohodli na tom, že se jeho manželka urážek na sociálních sítích zdrží (rozhovor s diplomatem čtěte zde).

04.dubna 2017 v 15:58, příspěvek archivován: 04.dubna 2017 v 16:02

Měla jsem odejít středem již po odchodu odbornické vlády. Mea culpa. doufala jsem ve větší kvalifikaci Zaorálka na ministra. https://t.co/rI9mMKokmc

Borůvková svůj Twitter opravdu pár měsíců nepoužívala, ve svých výpadech však pokračovala prostřednictvím e-mailů a textových zpráv. Odvoláním do Prahy se cítí ambasador Borůvka poškozený. Argumentuje, že nemá odpovědnost za soukromé projevy manželky a celá věc nepoškozovala zahraniční politiku ani jeho velvyslanectví.

Šéf české diplomacie naopak uvedl, že i manželka diplomata je součástí diplomatického sboru, a proto se od ní očekává určitá úroveň chování (vyjádření ministra ke kauze najdete zde). Na tom se shodli i tři odborníci s bohatými zkušenostmi z diplomacie, které server iDNES.cz oslovil (názory expertů zde).

Celý záznam pořadu Rozstřel:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video