Sjezd KSČM

Sjezd KSČM | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Rozpuštění KSČM probere vláda, vnitro už dokončilo právní analýzu

  • 588
Speciální tým na ministerstvu vnitra tento týden skončil práci na analýze, která vládě doporučí, zda má, či nemá navrhnout zrušení KSČM. Konečné slovo bude mít Nejvyšší správní soud, který může partaj rozpustit. Na druhou stranu ji ale také může dát definitivně legitimitu a otevřít komunistům dveře k politickým jednáním.

"Analýza k posouzení ústavnosti KSČM je již hotová, dalším krokem je už jen podpis ministra vnitra," řekla iDNES.cz. Petra Schneiderová. Co ale právníci a další experti vládě radí, je zatím tajemství.

"Bližší informace bude možné poskytnout po jednání vlády," doplnila Schneiderová. Výjimkou bude možná senátor Jaromír Štětina, který zprávu také obdrží. "V rámci slušnosti dostane informaci také pan senátor. Právě on byl hlavním iniciátorem návrhu," vysvětlila mluvčí.

Štětina se o zrušení KSČM snaží už dlouho. Současná analýza je pak výsledkem jím iniciovaného návrhu skupiny senátorů na podání správní žaloby. Domnívá se totiž, že komunisté se stále nevzdali násilných prostředků pro prosazování svých zájmů, což odporuje ústavě.

"Návrh jsme vypracovali ve spolupráci s advokátní kanceláří Stanislav Němec a v petitu se hovoří o pozastavení činnosti," upřesnil pro iDNES.cz Štětina.

Senátor se podle všeho nechal inspirovat rozsudkem na rozpuštění Dělnické strany z roku 2010.  Radek John pak zadal odboru bezpečnostní politiky, aby našel potřebné dokumenty. Údajně jde o stejný tým, který připravoval i úspěšnou žalobu na zákaz extremistů.

Komunisté sice postup vnitra kritizují, na druhou stranu by vlastně uvítali, kdyby vláda návrh dostala a program strany se dostal před soud. "Ono by nebylo na škodu, kdyby se konečně řeklo to, co je všem jasné. Tedy že jsme demokratická strana. Mohlo by nám to otevřít dveře ke spolupráci s dalšími stranami," řekla už dříve iDNES.cz komunistická poslankyně Zuzka Bebarová - Rujbrová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video