Možná bych byl užitečnější v petičním výboru, o kterém nic nevím, řekl s nadsázkou Kalousek.

Možná bych byl užitečnější v petičním výboru, o kterém nic nevím, řekl s nadsázkou Kalousek. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Rozpočtový výbor je Kalouskovi zapovězen, vzal to s humorem

  • 44
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 nebude členem sněmovního rozpočtového výboru. Exministr školství Ondřej Liška (za zelené) se zase nedostal do školského výboru. Rozhodli o tom dnes poslanci v hlasování o změnách ve složení sněmovních orgánů.

Jak Kalousek uvedl, protože nebyly předčasné volby, přihlásil se o práci a těžko ho napadl jiný výbor než rozpočtový. Většina poslanců ale byla proti.

"Přijmu s pokorou, že bývalý předseda rady ministrů financí EU nemá v rozpočtovém výboru co dělat," řekl ironicky Kalousek. V nadsázce podotkl, že Sněmovna může rozhodnout, že by lepší práci odvedl třeba v petičním výboru, o jehož problematice neví nic. "Možná to ale Sněmovna může pokládat za tu správnou kvalifikaci," dodal.

MOHL SI KALOUSEK POLEPŠIT?

Kalousek nekandidoval automaticky na nějakou lépe placenou pozici. Mechanismus funguje tak, že poslanec je nejprve zvolen do výboru a případnou funkci ve výboru dostane až potom (rozhodne o ní výbor, nikoliv celá Sněmovna). Ve sněmovních výborech a podvýborech pracuje většina poslanců.

Poslanci mají ze zákona nárok na zvýšení platu o 11 % jako místopředsedové podvýboru, 22 % jako předsedové podvýboru nebo místopředsedové výboru a 44 % jako předsedové výboru.

Proti nominaci exministra školství Lišky se zase nepřímo vyslovil Vladimír Koníček z KSČM. Uvedl, že klub zelených má čtyři členy a pět míst ve výborech. Je to nad rámec poměrného zastoupení, jak stanoví volební řád, podotkl komunistický poslanec.

Do rozpočtového výboru zamířili nově Jan Grůza (KDU-ČSL) a Ladislav Šincl (ČSSD). Složení školského výboru zůstalo beze změn.

Noví lidé jsou i v dalších výborech. Například do výboru pro evropské záležitosti zamířil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, do bezpečnostního výboru Antonín Seďa (ČSSD), do sociálního výboru místopředseda ODS a exministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a do výboru pro životní prostředí exministr Martin Bursík (SZ).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video