Celý systém odvodů a penále za porušení rozpočtové kázně je dál administrativně velmi náročný (ilustrační snímek)

Celý systém odvodů a penále za porušení rozpočtové kázně je dál administrativně velmi náročný (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Finance odpouštějí miliardy u chyb v dotacích, tvrdí NKÚ. Resort to odmítá

  • 4
Stát přichází o miliardy korun, které se promíjí na odvodech a penále za porušení rozpočtové kázně. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že Generální finanční ředitelství za dva roky prominulo odvody za 9,8 miliardy korun a celý systém považuje za neefektivní. Ministerstvo financí však nařčení odmítá.

Porušení rozpočtové kázně

Porušení rozpočtové kázně se dopouští příjemci dotací, kteří nedodrží podmínky, za kterých jim byla dotace udělena, popřípadě neoprávněně používají nebo zadržují prostředky ze státní pokladny. V takovém případě musí zaplatit odvod ve stejné výši, v jaké byla rozpočtová kázeň porušena, a zároveň musí uhradit i penále. Odvod i penále ukládá finanční úřad.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil období od začátku roku 2011 do konce prvního čtvrtletí roku 2013. Finanční úřady během tohoto období vyměřily odvody a penále za 13,5 miliardy korun, Generální finanční ředitelství (GFŘ) pak prominulo 73 procent z nich v celkové výši 9,8 miliardy korun.

Podle NKÚ je přitom celý systém příliš administrativně náročný a nadto i neefektivní. "Odvody za bagatelní porušení rozpočtové kázně jsou zjevně neúměrně vysoké a jejich vyměření a následné promíjení zatěžuje celý systém," vysvětlila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Během promíjení odvodů se kontroly často opakují či překrývají, celý proces je navíc příliš složitý. "Od zažádání si o prominutí do konečného rozhodnutí o něm uběhne v průměru téměř pět měsíců, po které jsou příjemci dotací v nejistotě, zda nebudou muset prostředky vracet, případně ještě platit penále," dodala mluvčí.

Většina odvodů je za administrativní chyby, tvrdí ministerstvo

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Šrámka se nicméně naprostá většina odvodů uděluje za drobná administrativní pochybení, a to zejména obcím a neziskovým organizacím. "V takových případech se nejedná o zneužívání veřejných prostředků a neprominutí odvodů by mohlo mít pro příjemce likvidační dopady," řekl iDNES.cz Šrámek.

Prominutí odvodů a penále

  • Dětský domov se školou XY v rámci rekonstrukce nehradil náklady ze stanoveného účtu, ale převáděl je na svůj běžný účet; prokázal však použití každé koruny z dotace - prominuto 80 milionů korun
  • Univerzita XY nedodržela o šest dnů předložení dokumentů k závěrečnému hodnocení akce - prominuto 60 milionů korun
  • Město XY zpozdilo kolaudaci rekonstrukce svého náměstí z důvodu nepříznivých klimatických podmínek o šest měsíců - prominuto 17 milionů korun
  • Statutátní město XY nedodrželo o jeden měsíc vložení zástavního práva do katastru za nájemní domy - prominuto 130 milionů korun

Zdroj: Ministerstvo financí

Poskytovatelé dotací a návratných finančních výpomocí ze státního rozpočtu mají navíc možnost stanovit méně závažné podmínky nebo méně závažná porušení rozpočtové kázně. Mohou dokonce i vymezit podmínky, jejichž porušení neznamená rovnou porušení rozpočtové kázně.

Od ledna letošního roku také nabyl účinnosti nový pokyn GFŘ, který jasně stanovuje, v jakých případech a v jakých částkách může GFŘ odvod a penále za porušení rozpočtové kázně prominout. "Každé rozhodnutí o prominutí je ze strany Generálního finančního ředitelství vždy řádně odůvodněno. Celý proces promíjení proto rozhodně není netransparentní," doplnil Šrámek.

Mluvčí GFŘ Petra Petlachová přitom podotkla, že současný systém poskytování a kontroly dotací vychází z platné legislativy. "Systém není jednoduchý, vstupuje do něj značné množství poskytovatelů, kteří vydávají rozhodnutí o poskytnutí dotace a mohou si stanovit podmínky pro čerpání a použití dotace, včetně rozlišení na podmínky, jejichž porušení bude sankcionováno plným odvodem, sníženým odvodem nebo nebude porušením rozpočtové kázně vůbec," zdůvodnila komplikovanost procesu Petlachová.

První kontrola systému odvodů proběhla v roce 2010. Tehdy NKÚ zjistil, že ministerstvo financí odpouštělo dokonce až 90 procent odvodů a penále. Vysoké náklady na správu odvodů přitom zůstaly. Za roky 2011 a 2012 stála správa celkem 562 milionů korun a zapojilo se do ní 507 zaměstnanců finanční správy, v předešlém období bylo zaměstnanců dokonce 590.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video