Ministr financí Andrej Babiš přichází na tiskovou konferenci k zveřejnění...

Ministr financí Andrej Babiš přichází na tiskovou konferenci k zveřejnění výsledků státního rozpočtu za rok 2016. (3. ledna 2017) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Vláda se hádá o přebytek rozpočtu, který podle Babiše ani neexistuje

  • 717
Vládní koalice se neshodla na využití šedesátimiliardového přebytku loňského rozpočtu. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce s rozhodnutím počkat na vývoj letošního rozpočtu. Čas má vláda do konce dubna. Premiér Bohuslav Sobotka v úterý ráno zopakoval, že ČSSD trvá na tom, aby byl přebytkem posílen důchodový účet.

„Nechme běžet (letošní) rozpočet a uvidíme, jak bude vypadat koncem března,“ řekl v pondělí pozdě večer po jednání koalice Babiš. Jednotliví ministři by podle něj chtěli mít čím dál větší rozpočty, a přitom je nečerpají. Uvedl, že přebytek reálně neexistuje, jde jen o administrativní úkon.

„Pravdu má pan prezident, který říká, že ty peníze de facto neexistují,“ připomněl nedělní výrok Miloše Zemana, který označil za ekonomické analfabety ministry, kteří po úterním oznámení, že loňský rozpočet skončil s přebytkem 61,8 miliardy korun, začali plánovat, jak s penězi naloží (více o přebytku rozpočtu České republiky za rok 2016 čtěte zde).

Sociální demokraté přišli s návrhem, aby byl přebytek loňského rozpočtu převeden na důchodový účet, ze kterého se vyplácejí penze. Tento požadavek premiér Sobotka zopakoval i v úterý ráno. ČSSD tak zřejmě zcela opustila svůj alternativní požadavek, který žádal využití přebytku 62 miliard korun na snížení schodku letošního rozpočtu, který je plánován na 60 miliard.

Napravme chyby z 90. let, burcuje Sobotka

Sobotka na úterní ranní tiskové konferenci k prioritám ČSSD uvedl, že trvá na tom, aby se přebytek státního rozpočtu použil pro vytvoření rezervy na budoucí valorizaci penzí. „Chceme, aby tyto zdroje byly převedeny na zvláštní důchodový účet v systému státního rozpočtu,“ řekl. „Celkem by na penzijním účtu vznikla na valorizaci penzí rezerva 84 miliard korun,“ doplnil Sobotka.

V době, kdy se zemi hospodářsky daří, by podle něj měla vláda napravit chování kabinetů z 90. let, kdy byly peníze na důchody používány i k jiným účelům. Účet by měl sloužit pro příští léta na zajištění valorizaci penzí bez ohledu na hospodářský růst.

Babiš už v pondělí po jednání koalice řekl, že představy hnutí ANO a ČSSD jdou stejným směrem, jen o nich jinak hovoří. „Pan premiér má pravdu v tom, že důchody jsou deficitní, ale tady ten účet je reálně nepoužitelný,“ uvedl Babiš k představě ČSSD. Podotkl, že on a premiér myslí podobně, „ale každý to komentuje jiným způsobem“.

Jurečka žádá víc peněz pro český venkov

Výhrady má ministr financí k návrhům KDU-ČSL, která chce posílit investice. „Jiné je to u ministra (zemědělství Mariana) Jurečky, který chce další peníze,“ uvedl Babiš. O případném navýšení některých kapitol je podle něj možné rozhodnout až podle vývoje na jaře.

KDU-ČSL chce podle prvního místopředsedy Jurečky část přebytku směřovat na zlepšování života lidí na venkově, konkrétně na výstavbu vodovodů a čistíren odpadních vod a opravy silnic druhé a třetí třídy. „Není možné, abychom měli přes dvě stě obcí, kde nemají vodovod a obyvatelé chodí tři měsíce v roce pro vodu s kanystry a obce, kde není kanalizace ani čistírna odpadních vod a přepady ze septiků tečou do potoků a řek. Chceme, aby se i mimo Prahu a velká města žilo kvalitně,“ uvedl v pondělí odpoledne Jurečka.

Státní rozpočet loni skončil v přebytku 61,8 miliardy Kč, což je nejlepší výsledek od vzniku Česka. Schválený rozpočet přitom počítal se schodkem 70 miliard Kč. Podle analytiků přebytek odráží dobrý výkon ekonomiky a nízké investice. Vládní politici přičítají přebytkové hospodaření ekonomickému růstu, úsporám ve státních výdajích a lepšímu čerpání peněz z EU.

Podle opozice ale občané dopady rozpočtového přebytku nepocítí ani na daňových úlevách, ani na zlepšení služeb.

Kalousek: Hádají se jen o „nálepce“

Debata koalice o využití přebytku loňského státního rozpočtu je podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jen politickým sporem o to, jaká se dá penězům nálepka. Někdejší ministr financí by se klonil ke snížení státního dluhu. Pokud by se peníze daly na důchodový účet, jak navrhuje ČSSD, stejně by v případě budoucího použití znamenaly prohloubení deficitu, uvedl.

„Ve střednědobém horizontu je to jenom technická záležitost, pouze spor o to, jaká se těm penězům dá nálepka. Použijeme-li ty peníze v budoucnu z nějakého mimořádného fondu, tak se to stejně počítá do deficitu,“ řekl Kalousek v úterý během tiskové konference ve Sněmovně.

Dokud nebyly vydány dluhopisy, tak podle Kalouska technicky vzato ani žádný přebytek není. „Rozpočtová pravidla umožňují samozřejmě je ještě vydat,“ dodal. Účetně je podle něj v zásadě jedno, jestli se nevydají a sníží se tak státní dluh, nebo se vydají a peníze se „zaparkují“ ve státních aktivech pro budoucí valorizaci penzí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video