Generální ředitel ČT Petr Dvořák (11. prosince 2013)

Generální ředitel ČT Petr Dvořák (11. prosince 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

ČT bude mít na příští rok sedm miliard, chce šetřit na části zpravodajství

  • 58
Česká televize bude příští rok hospodařit se sedmi miliardami a 54 miliony korun. Návrh rozpočtu, který ve středu schválila Rada ČT, počítá s úsporami mimo jiné u pořadů, které se vyrábějí v rámci zpravodajství v Praze. Podle editora Událostí, komentářů Jana Rozkošného je tím ohrožena kvalita obsahu. Rozkošný dal výpověď.

"Spolu s dalšími škrty ve zpravodajství ČT, které se přímo dotýkají i Událostí, komentářů a které nemůžu nijak ovlivnit, mi nezbývá než přiznat, že s velkou pravděpodobností nedokážu v současné atmosféře zaručit coby editor i nadále kvalitu Událostí, komentářů v dlouhodobější perspektivě," napsal kolegům e-mailem Jan Rozkošný s tím, že v televizi na přelomu roku končí.

E-mail má iDNES.cz k dispozici, upozornil na něj portál ihned.cz.

Jan Rozkošný pracuje pro Události, komentáře šest let. Jeho výpověď přichází v době, kdy se řeší kvalita obsahu ve zpravodajství. Stížnosti 24 zaměstnanců Radě ČT na údajnou cenzuru předcházel nucený přesun moderátorky Událostí, komentářů Daniely Drtinové do Interview ČT24. Generální ředitel Petr Dvořák ale ve středu televizním radním řekl, že k porušení zásad vyváženosti nedošlo a podnět části zaměstnanců ČT označil za neoprávněný (více o jeho závěrech ke sporu čtěte zde).

V návrhu rozpočtu na rok 2014 celková částka na zpravodajství neklesá, naopak je oproti loňsku navýšena. Externí náklady mají příští rok dosáhnout takřka 353 milionů, zatímco letos byly necelých 317 milionů. Interní náklady pak z letošních 245 milionů, příští rok stoupnou na 308 milionů (návrh rozpočtu najdete zde).

Šetření se přesto ve zpravodajství chystá, jak potvrdil iDNES.cz pod podmínkou anonymity jeden z vysoce postavených manažerů televize. Podle něj některé zpravodajské a publicistické pořady, které se vyrábějí v Praze, příští rok přijdou o celkem 10 až 15 milionů korun. Objem úspor prý bude činit tři procenta. Zaměstnanci zpravodajství ale hovoří o deseti procentech s tím, že se krátí honoráře a musí odejít část externistů.

Zpravodajství sice dostane příští rok celkově více peněz, budou ale jinak rozděleny. ČT například navyšuje počet zahraničních zpravodajů, pod zpravodajství přecházejí také pořady, které dříve byly zahrnuty v rozpočtu jiných kapitol. Jaké konkrétně, to návrh rozpočtu neříká. Celkově to ale vede k tomu, že zatímco na něco se ve zpravodajství a publicistice peníze přidávají, jinde musí vedení ČT ubrat.

Finanční ředitel ČT Milan Cimirot (11. prosince 2013, Praha).

Šetří se, ale málo, poukázal člen Rady ČT

Návrh rozpočtu ve středu schválila Rada ČT.

Televize v něm uvádí, že bude hospodařit se sedmi miliardami a 54 miliony korun. Hospodaření podle ní bude vyrovnané. Televize toho už několik let zpětně dosahuje tím, že čerpá z úspor, které si vytvořila v minulých letech z reklamy. Nyní má takto k dispozici zhruba tři miliardy korun.

Návrh rozpočtu na letošní rok hovořil o sedmi miliardách a 60 milionech. V roce 2012 byl předpoklad, že televize bude hospodařit s 6 miliardami a 97 miliony.

Televize se zavázala, že bude šetřit. Přitom na příští rok navyšuje například náklady na mzdy o dalších 44 milionů korun. "Zatím se uspořilo málo," konstatoval televizní radní Jan Prokeš právě s poukazem, že lze šetřit na personálních nákladech a investicích. Podle něj televize získává na koncesionářských poplatcích rok od roku méně. "Poplatky devalvují," vysvětlil Prokeš. Televize už několik let získává od každého poplatníka 135 korun měsíčně. "V reálných penězích to je 112 korun," podotkl Prokeš.

Finanční ředitel ČT Milan Cimirot ale oponoval, že televize zvyšuje efektivitu a uspořila část peněz na externistech. V souhrnu pak uvedl, že televize mimo jiné snížuje ve výhledu náklady o 250 milionů a investice 270 milionů.

Generální ředitel již dříve deklaroval, že důraz klade na vlastní tvorbu. Tu televize v rozpočtu na příští rok navyšuje. Cimirot uvedl, že vlastní výrobu televize navyšuje od roku 2011 a za poslední tři roky tomu bylo o 4 383 hodin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video