Strážníci ve čtvrtek dopoledne preventivně nainstalovali na polorozbořené domy

Strážníci ve čtvrtek dopoledne preventivně nainstalovali na polorozbořené domy v Předlicích cedule s nápisy Vstup zakázán a Nebezpečí úrazu v češtině, němčině i romštině. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Strážníci vyhánějí lidi z polorozpadlých domů, Ústí je chce zbourat

  • 95
Ústecká městská policie začala obcházet polorozbořené domy ve čtvrti Předlice a vyhánět z nich lidi, kteří je nelegálně obývají. Reaguje tím na středeční pád stropu v jednom z domů, ze kterého podle všeho zloději kovů ukradli kovové nosníky a sutiny pak zavalily dvě ženy. Magistrát uvažuje o tom, že domy v nejhorším stavu nařídí zbourat, nebo je sám strhne.

Strážníci na nebezpečné domy montují cedule s nápisy Vstup zakázán a Nebezpečí úrazu. Nápisy jsou v češtině, němčině i romštině (o ústeckých cedulích zde).

"Víme, že žádná cedulka zloděje neodradí, ale je to alespoň nějaké upozornění, že uvnitř domů hrozí nebezpečí," říká zástupce ředitele ústeckých strážníků Jan Novotný.

První ceduli městští policisté přimontovali na budovu hned vedle domu, kde se zřítil strop. Vchod je přitom zazděný tvárnicemi. "Majitel to už dříve nechal zazdít, aby se nestalo něco podobného jako vedle," řekl Novotný (o pádu stropu zde).

Jedním dechem však dodává, že zloději si cestu do prázdných domů stejně najdou. "Dovnitř se nakonec nějak dostanou, vykutají si do něj třeba díru. Pak z něj vezmou všechno železné a udají to ve sběrně. Teď se ale blíží zima, takže kradou i dřevěné trámy," líčí Novotný. 

V Předlicích žijí i slušní lidé, říká starousedlík

Podle jeho zkušeností zmizí z domů nejdříve okna, pak vnitřní konstrukce a nakonec střecha. "Když do domu prší, v lepším případě pak spadne dovnitř, v horším ven," dodává Novotný.

Při cestě k polorozpadlým domům strážníci narazili na předlického starousedlíka Jana Cibrika, který jim pomohl s výběrem čtyř romských asistentů prevence kriminality. Ti mají začít v lokalitě sloužit od příštího týdne. Městská policie si od nich slibuje zklidnění situace.

"Do těch zřícených baráků nikdo normální nechodí. Jenom ten, kdo je zfetovaný. V Předlicích nežijí jenom tyhle socky, ale taky slušní lidi. Úřady by s tím něco měly dělat," říká Cibrik.

Kvůli středečnímu pádu stropu, pod kterým zahynula pětadvacetiletá žena, město nařídilo, aby Předlice hlídalo víc strážníků. Nařízení platí do odvolání.

Domy prohlédne statik a rozhodne o demolicích

"Určuje se aktualizovaný počet rizikových domů, které nemají okna, dveře či jim chybí střecha. Aktuálně jich je čtrnáct, ale jejich počet bude zřejmě vyšší," říká mluvčí magistrátu Romana Macová.

Vybrané domy prohlédne statik a případně nařídí, který z nich půjde k zemi. "Podle zákona musí vlastník objekt zdemolovat do třiceti dnů od obdržení nařízení stavebního úřadu," uvedla Macová. Pokud se tak nestane, město bude muset dům strhnout na vlastní náklady a posléze je po majiteli vymáhat. Macová odhadla, že demolice jednoho domu přijde zhruba na dva miliony korun.

Podle Jaroslava Kubína, který spoluvlastní rohový dům vedle toho, kde spadl strop, nemuselo k tragédii vůbec dojít. Podle něj policie zaspala.

"Minimálně dvakrát jsem kontaktoval státní policii v Trmicích a upozornil je na problémy s černým odběrem elektřiny, s problémy okolo distribuce drog, hygienou v domě a jeho celkovým nedobrým stavem. Bohužel s tím nic neudělali," tvrdí Kubín.


Video