Židovský osadní věší izraelskou vlajku během "pokládání základního kamene" další stavby v osadě Kirjat Netafim (26. září 2010)

Židovský osadní věší izraelskou vlajku během "pokládání základního kamene" další stavby v osadě Kirjat Netafim (26. září 2010) | foto: AP

„Rozmražení“ výstavby v osadách kalí mírové rozhovory. Osadníci slaví

  • 336
V neděli skončilo moratorium na výstavbu v židovských osadách - jedna z důležitých podmínek pro pokračování současných mírových rozhovorů na Blízkém východě. Izrael, palestinská samospráva a USA v noci jednaly o způsobu, jak jednání zachránit. Židovští osadníci naopak slavili a položili i "základní kámen" nové stavby.

Podle izraelských sdělovacích prostředků se dá očekávat, že se na toto téma bude jednat ještě několik dní. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli dvakrát hovořil telefonicky s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.

Krátce po nedělní půlnoci vydal jeho úřad prohlášení, že Izrael je připraven v příštích dnech intenzivním vyjednáváním dospět k řešení, jak udržet rozhovory při životě. Netanjahu Palestince vyzval, aby v rozhovorech pokračovali. "Mé úmysly dosáhnout mírové dohody jsou seriózní a čestné," sdělil.

Stavební materiál v izraelské osadě Ariel (26. září 2010)

Stavební materiál v izraelské osadě Ariel (26. září 2010)

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás Netanjahua požádal o prodloužení moratoria. Dal najevo, že oficiálně rozhovory neukončí, dokud se neporadí se zástupci Ligy arabských států. Palestinci požádali o jejich setkání 4. října, čímž podle agentur poskytli diplomatům zhruba týden na vyjednávání o kompromisu.

Zvláštní americký zmocněnec pro Blízký východ George Mitchell se v neděli sešel v New Yorku s palestinským vyjednávačem Saíbem Irikátem. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley řekl, že USA usilují o to, aby rozhovory pokračovaly.

Mírová jednání byla po dvacetiměsíční pauze obnovena 2. září, ale Palestinci od počátku hrozili ukončením, pokud Izrael začne znovu stavět v osadách (více čtěte zde).

Desetiměsíční moratorium na výstavbu bylo vyhlášeno koncem loňského listopadu. Netanjahu zákaz výstavby sice prodloužit nechce, ale podle agentur dal najevo, že bude chtít budování omezit na minimum.

Židovští osadníci během slavnostního "pokládání základního kamene" další stavby v osadě Kirjat Netafim (26. září 2010)

Židovští osadníci během slavnostního "pokládání základního kamene" další stavby v osadě Kirjat Netafim (26. září 2010)

Osadníci ale už v neděli slavili konec moratoria a mnozí k tomu přijeli s míchačkami a buldozery, aby dali najevo, že stavby budou opět zahájeny. Třeba v osadě Kirjat Netafim v neděli s oslavami symbolicky položili "základní kámen" u stavby denního centra.

Stavělo se i na dalších místech. Buldozery se daly do práce zejména v osadě Adam na severu Předjordánska, kde mají být postaveny tři desítky bytů, oznámil izraelský veřejný rozhlas. Stavební činnost se podle izraelské televize má obnovit přinejmenším v osmi dalších osadách.

Nový stavební boom se v Izraeli nečeká

V Revavě kolem dvou tisíc aktivistů vypustilo stejný počet modrobílých balonků, které měly symbolizovat dva tisíce nových bytů. Osadníci tvrdí, že jsou připraveni okamžitě se stavbou začít. "Dneska to končí a uděláme vše pro to, aby se to nestalo znovu," prohlásil osadník Dani Dayan před naslouchajícím davem. "Vrátíme se s novou energií a odhodláním k osídlení této země."

Podle izraelského vojenského rozhlasu se ale bezprostředně po skončení moratoria nepočítá s novým stavebním boomem v osadách. Vypršení moratoria sice umožňuje každému jednotlivci a všem institucím zahájit výstavbu, jestliže k ní už mají povolení z doby před deseti měsíci. Poptávka po nových bytech je prý ale poměrně nízká, mnozí lidé se očividně zdráhají za dané situace investovat do bytů v osadách peníze.

Židovské osady

Osady jsou jednou z překážek dohody o budoucím palestinském státě, který má vzniknout na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Na Západním břehu žije ve více než 100 osadách na 300 tisíc Židů. Izrael chce velké bloky těchto sídlišť připojit v rámci mírové dohody ke svému území a palestinské straně za to nabídnout územní kompenzaci. Někteří izraelští politici současné vzrušení kolem moratoria považují za nesmyslné a navrhují, aby se ze všeho nejdřív vyjednávači dohodli na budoucích hranicích. V nich pak bude možné stavět bez problémů, i když mírové rozhovory ještě budou pokračovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video