Snažím se dělat jen dobře svoji práci, říká státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Snažím se dělat jen dobře svoji práci, říká státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | foto: Dan Materna, MAFRA

Žalobkyně v kauze Rath: Už o mně rozhlašují, že dělám pro Kalouska

  • 1792
Složité kauzy řeší severočeská státní zástupkyně Lenka Bradáčová už roky. Před soud poslala vrahy, dealery drog i korupčníky. I ona však připouští, že případ Davida Ratha a sedmi dalších stíhaných je zatím tím nejzajímavějším, který měla na starost. "Kvůli jeho imunitě jsme zvažovali každý náš krok," říká Bradáčová v rozhovoru pro iDNES.cz.

Od začátku kauzy Davida Ratha se objevují otazníky nad tím, proč případ začali vyšetřovat severočeští policisté a proč jste ho dostala na stůl zrovna vy. Můžete to vysvětlit?
Souvisí to s konkrétním trestním oznámením, které jeden člověk učinil v loňském roce na státním zastupitelství v Brně. V oznámení bylo poukázáno na možné machinace s evropskými dotacemi, do nichž měli být zapleteni někteří lidé žijící na severu Čech. Proto se to dostalo k nám, nic jiného za tím není. Nikdo dopředu netušil, jak se případ rozvine.

Vy jste už před několika dny řekla, že ten případ není úplně typický, že je velmi zajímavý. Čím?
Je to tím, že v něm hraje jednu z rolí poslanec parlamentu. Je to vůbec první podobný případ, takže všechno je nové. Museli jsme vážit každý krok vzhledem k poslanecké imunitě doktora Ratha. Neměli jsme se o co opřít. A s poslaneckým mandátem Davida Ratha souvisí i další výjimečnost tohoto případu, a tím je mediální ohlas na tuto kauzu. Jinak je ta kauza po stránce rozpracování, důkazně a skutkově ale vlastně stejná jako řada jiných případů.

Které kauzy řešila

Případ litoměřických soudců Josefa Knotka a Ladislava Jelínka, kteří měli na starost trestní agendu, například krádeže, drobné loupeže či týrání dětí. Podle policie ale za úplatu některé kauzy ovlivňovali.

Mačetový útok v Novém Boru, který odstartoval sérii nepokojů na severu Čech.

Kauza "ústeckého řezníka" Miroslava Ritticha, který zabil a rozřezal svou družku. Dostal 14 let vězení.

Právě stíhání Davida Ratha vyvolalo dohady, jestli může být jako poslanec stíhán, aniž by ho předtím Sněmovna ke stíhání vydala. A vy to definitivní potvrzení ještě musíte dostat...
Existuje na to řada výkladů, každý právník může mít svůj. Já jsem ještě předtím, než k zatýkání došlo, konzultovala celou záležitost s několika ústavními právníky a jejich názor byl celkem jasný. Pro nás bylo důležité, že se s tím naším názorem ztotožnila předsedkyně poslanecké Sněmovny a její právníci. A náš názor pak podpořil i soudce, který rozhodoval následně u Davida Ratha o vazbě. Vlastně tak řekl, že stíhání bylo zahájeno správně.

Sněmovna ale přeci nemusí nakonec Davida Ratha vydat, přestože představitelé ODS i ČSSD oznámili, že jejich poslanci pro vydání hlasovat budou. Co by se pak stalo? Znamenalo by to, že by se stíhání Davida Ratha zcela zastavilo?
Ano, to samozřejmě možné je. Pokud by Sněmovna to vydání ke stíhání nepotvrdila, tak by to mělo stejný dopad jako u případů, kdy poslanci odmítli svého kolegu vydat. Pan doktor Rath by tak nemohl být dál pro ten skutek stíhán.

Sama jste řekla, že je to mediálně výjimečný případ. Cítíte kvůli němu na sebe nějaký tlak?
S žádným tlakem jsem se nesetkala. Samozřejmě se ale může ještě někde něco připravovat v zákulisí, to nemůžete vyloučit nikdy.

Vám se podařilo celou věc utajit, do médií před zatčením Davida Ratha neunikly ze spisu žádné informace. To je v Česku poměrně neobvyklé. Jak se vám to podařilo?
Je to výsledek výborné práce všech lidí, kteří na případu pracovali nebo ještě pracují. Kromě mě to byli ještě dva státní zástupci a ústečtí soudci, kteří nám povolovali všechny úkony v této kauze. Velmi kvalitní práci odvedli i všichni policisté, kteří na tom případě dělali.

Rathova aféra

V souvislosti s vyšetřováním případu se mluví o policistovi Petru Vincenzovi, který případ rozjížděl. U policie ale už nedělá, odešel do soukromé sféry. Není to škoda?
Samozřejmě, že je. A bohužel to může dopadnout tak, že pokud tak kvalitní lidé budou od policie odcházet, tak je možné, že už se podobné kauzy, jako je ta, v níž figuruje doktor Rath, přestanou vyšetřovat.

Co říkáte tomu, že zatímco vám a policii se podařilo informace ze spisu utajit, tak v okamžiku, kdy se s ním seznámili poslanci, začaly se v médiích objevovat detaily případu?
Já se k tomu nechci moc vyjadřovat. Chci jen věřit, že ti, od nichž nyní informace unikají, se pak nebudou snažit odvést pozornost od sebe a hodit zodpovědnost za úniky na policisty nebo žalobce.

Dokážete odhadnout, jak dlouho se tento případ bude ještě vyšetřovat?
Je to hodně složitá kauza, je tam osm obviněných. Domnívám se, že to bude nejméně půl roku. Navíc se dopředu nedá nikdy vyloučit, jestli se ten či onen případ ještě nerozroste.

S vyhrožováním se setká každý žalobce

Máte už dlouho pověst neohrožené státní zástupkyně. Co tomu říkáte?
Já myslím, že nedělám nic jiného než svoji práci. A jejím smyslem je, abych dokázala dobře spolupracovat v týmu se svými kolegy a policisty. Jedině tak máme šanci jednotlivé kauzy dovést do konce. Jestli někdo o mně tvrdí, že jsem neohrožená, tak je to prostě výsledek týmové práce. Samozřejmě mě to označení těší, ale já bych neřekla, že jsem neohrožená. Každý - i já - máme slabá místa a jsou chvíle, kdy vás prostředí z venku může zasáhnout.

A setkala jste se během své praxe s vyhrožováním?
To se setká každý státní zástupce. Musíte ale vždy zhodnotit, jak vážná ta hrozba je, jestli ten dotyčný není třeba momentálně naštvaný, protože jste ho poslal za mříže.

Přerostlo to někdy do té vážné fáze?
Nepřerostlo. A doufám, že to nepřeroste ani v případě té aktuální kauzy.

Vy jako státní zástupkyně pracujete 12 let. Za tu dobu jste měla řadu případů. Vybavíte si nejzajímavější?
Když jsme loni pracovali na případu litoměřických soudců (podle policistů soudci Josef Knotek a Ladislav Jelínek ovlivňovali za peníze projednávání některých trestních kauz, pozn. red. - více zde), tak jsem si říkala, že je to asi nejzajímavější případ, který jsem do té doby dělala. Bylo to kvůli obsahu a závažnosti toho případu. Pak se ale objevila kauza spojená s doktorem Rathem a ta je pro mne možná ještě zajímavější. Obecně mě ale zajímají třeba případy spojené s drogami a obchodováním s drogami. Těmi jsem jako státní zástupkyně začínala.

Před časem se spekulovalo, že byste se po Renatě Vesecké mohla stát nejvyšší státní zástupkyní. Pak k tomu ale nedošlo, protože o vás někteří politici rozšiřovali, že máte blízko k sociální demokracii. Můžete to komentovat?
Mně to nestojí moc za komentování. Třeba dnes jsem slyšela, že už nemám blízko k sociální demokracii, ale teď právě kvůli této kauze Davida Ratha pracuji pro ministra financí pana Kalouska. A myslím, že až se objeví jiná kauza, tak zase bude o mně někdo tvrdit, že pracuji pro někoho jiného. Beru to tak, že to o mně roznáší někdo, kdo se tím snaží chránit sám sebe.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video