Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) a jeho čínský protějšek Wang I...

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) a jeho čínský protějšek Wang I spolu jednali 29. dubna v Pekingu. | foto: ČTK

Gesta prosebníků naše pozice v Číně nezlepší, míní sinoložka

  • 149
Česká republika chce zlepšit vztahy s Čínou. Ministr Zaorálek v úvodu třídenní návštěvy v Pekingu ujistil, že Praha považuje Tibet za součást Číny a vysloužil si za to vlnu kritiky. "Podobná prohlášení Česku nepomohou," řekla sinoložka Olga Lomová z FF UK v rozhovoru pro MF DNES.

Hodně se mluví o úterním prohlášení ministra Lubomíra Zaorálka o územní celistvosti Číny. Co je na něm překvapivého?
Hrozně se to dramatizuje. Naše vláda, dokonce ani Václav Havel, nikdy nevolala po samostatném Tibetu. Nežádá to ani dalajlama, to tvrdí pouze čínská propaganda. Dalajlama chce pro Tibet širokou autonomii v rámci Číny.

Proč je podobná prohlášení vůbec nutné podepisovat, když je to tak zřejmý a dlouhodobý postoj?
Naše vláda si myslí, že je to podmínkou k tomu, aby k nám z Pekingu začali proudit bohatí čínští turisté a investice. A u nás se následně zvedl počet pracovních míst. To je velmi naivní představa.

Proč?
Nechápu důvod, proč by u nás Číňané měli zaměstnávat lidi, když je mnohem laciněji zaměstnají u sebe doma. Hlavním důvodem jsou podle mého názoru tlaky některých lobbistických skupin. Myslím, že v pozadí bude zejména PPF. Pokud vím, je to jediná česká firma, která v tuto chvíli potřebuje centrální čínskou vládu k tomu, aby mohla své operace v Číně rozšířit a stát se hlavním hráčem v tamním bankovním sektoru. Jinak naše firmy běžně v Číně podnikají tak jako kdekoliv jinde. Prohlášení českých politiků jim nijak nepomohou.

Menší a střední české podniky obchodují v Číně na regionální úrovni a čínské obchodní partnery zajímá především to, jestli se s námi vyplatí obchodovat, nebo ne. Naše politické názory jsou jim úplně jedno.

Ministr Zaorálek tvrdí, že jeho mise je pokusem o to, aby se Česká republika svými vztahy s Čínou přiblížila ostatním evropským zemím.
Britský premiér se setkal s dalajlamou stejně jako někdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Německá kancléřka Angela Merkelová, příklad úzké hospodářské spolupráce s Čínou, nikdy neopomene veřejně kritizovat neutěšenou situaci kolem lidských práv v zemi. Česká republika rozhodně není vůči Číně nijak nepřátelsky naladěná. A co se týče řečí o potřebě zlepšit vztahy, začal to už Petr Nečas se svým dalajlamismem.

Z podobných deklarací tedy Praha nic nemá?
Ano, vnímám to jako výsledek lobbistických tlaků  a naivní představy o tom, že když  podepíšeme prohlášení, Číňané nám pomohou. V pozadí je určitě Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Podle mě nepříliš seriózní organizace, v níž se angažuje například exministr Jaroslav Tvrdík a na niž vlídně hledí i exprezident Václav Klaus. Nemyslím si, že je v zájmu České republiky dělat taková gesta, která nás ukazují jako prosebníky na kolenou před jiným státem. To naše vyjednávací pozice o čemkoliv včetně ekonomické spolupráce nezlepší.

Jak vůbec Číňané vnímají Českou republiku?
Skrze pražské jaro, Václava Havla a klidnou sametovou revoluci. Dalším pojmem je Milan Kundera, spisovatel, který  vyjádřil  zkušenost života  v totalitní společnosti. Mluvíme samozřejmě o intelektuálech. Ale říkat, že jsme malí a nedůležití, to je nesmysl. Kdyby to tak bylo, vůbec by s námi nejednali. My jsme pro Čínu velká morální autorita a přesně z těchto důvodů jsou pro Peking podobná gesta jako Zaorálkovo prohlášení důležitá.

Jinými slovy Praha jde Pekingu stále více na ruku, ale ve skutečnosti tím ztrácí?

Myslíme si, že nám to pomůže nastartovat ekonomiku, ale já o tom velmi pochybuji. Náš kontinuální postoj byl naší jedinou devízou, jediným naším kapitálem při vyjednávání s Čínou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue