Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ticho je na hřbitově. Ve třídě má být šrumec, říká propagátorka inkluze

  14:17
V její škole se učí děvčátka zámožných rodičů spolu s těmi nejchudšími z ulice. Děti se vyučují i navzájem, vzdělání tak pro ně nabírá další rozměr, říká sestra Cyril Mooney, která téměř šedesát let učí v Indii a šíří inkluzivní vzdělávání. Rozhovor pro iDNES.cz vznikl během její návštěvy Prahy, kde vedla kurz pro učitele.

Řádová sestra Cyril Mooney | foto: Dan Materna

Pocházíte z Irska. Svoji učební metodu jste ale vyvinula v indické Kalkatě. Jak jste se tam dostala?
Do Indie jsem přišla v roce 1956, protože jsem cítila, že to chce Bůh. Připojila jsem se k řádu Loreto, složila jsem slib a odjela učit do Kalkaty, do školy pro dívky z bohatých anglo-indických rodin. Brzy mi došlo, jaké obrovské množství chudých lidí žije v okolí. Začala jsem proto uvažovat, jak bychom mohli zapojit do výuky i nejchudší děti z ulice, aby měly stejné možnosti jako ty bohaté.

Sestra Cyril Mooney

Řádová sestra Cyril Mooney

Sestra Cyril Mooney se narodila v roce 1936 v Irsku. Vystudovala zoologii. Vstoupila do řádu Sester z Loreta a v roce 1956 odjela učit do soukromé školy Loreto Sealdah v indické Kalkatě. Později se stala ředitelkou školy. Vybudovala unikátní inkluzivní systém vzdělávání bohatých a velmi chudých dětí. V roce 2011, po padesátileté praxi, předala školu své následovnici.

Její práce byla oceněna dlouhou řadou cen a čestných doktorátů z celého světa i Indie a její náplní je nyní předávat své metody a zkušenosti učitelům, ředitelům škol a zákonodárcům po celém světě.

Řešení nakonec navrhly samotné holčičky z vaší školy. Jak k tomu došlo?
Domnívám se, že je dobré zajímat se o to, o čem děti přemýšlí, diskutovat s nimi o problémech, analyzovat je a nechat děti rozhodnout, co by chtěly změnit. Dívky proto začaly chodit do vzdálenějších vesnic, kde bylo mnoho chudých dětí bez šance na vzdělání. Jednou týdně je tam jezdily učit. Později samy přišly s tím, že chudé děti nejsou jen ve vesnicích, ale i přímo za branami školy, a že bychom jim měli pomáhat. V Indii má každá škola předmět zvaný „společensky užitečné práce“, může to být třeba zahradničení nebo různé praktické činnosti. Naše škola se v rámci toho rozhodla učit chudé děti. Každé děvče tak mělo v rozvrhu vyhrazený čas, kdy vyučovalo děti, které přišly z ulice.

Co je podstatou vaší učební metody?
Dítě je vyučováno metodou jeden na jednoho dalším dítětem, které dobře rozumí jeho problémům. V mé třídě bylo vždy kolem padesáti dívek, které byly připraveny ve vyhrazený čas učit ty, co přišly z ulice. Prostor pro to byl na střeše školní budovy. Vzdělávání je obvykle dvoudimenzionální proces, to znamená, že učitel prostě předává znalosti žákům. Když ale dívky takto začaly samy učit, mluvily s chudými dětmi, viděly jejich bídu, vzdělání pro ně nabralo třetí dimenzi.

Děti z ulice jste začala dokonce přijímat do školy...
Ano. Začala jsem přijímat dívky z ulice. Během jednoho roku, kdy je učily ostatní děti metodou jeden na jednoho, se chudé děti bez vzdělání naučily číst a psát a mohly se zařadit do třídy.

Ve vašich třídách se tak učí dívky ze zámožných rodin spolu s dětmi z ulice, žáci různých vyznání i handicapované děti. Jak to funguje?
Ve většině našich tříd bývá alespoň padesát, padesát pět dětí. Ale učíme je ve skupinách, takže padesátičlennou třídu rozdělím na šest skupin po osmi nebo devíti. Zvládnout tolik dětí je pak mnohem jednodušší. Významnou část aktivit ve třídě přebírají žákyně. Snažíme se zároveň odstranit veškerou soutěž mezi nimi.

Není soutěž a snaha „být nejlepší“ někdy efektivní motivací?
To vede jen k frustraci a průměrnosti. Jak můžete být ze všech nejlepší? Dítě by mělo soutěžit spíše samo se sebou, překonávat vlastní výsledky, bez ohledu na ostatní.

Ve vašich třídách prý nikdy není ticho...
Není. Myslím, že velmi tichá třída je mrtvá. Pokud chcete ticho, jděte na hřbitov. Věřím, že děti se učí hlavně interakcí mezi sebou a s učitelem. Ve třídě je tak stále ruch a šrumec. Učitelka dětem dává úkoly do skupin, tak mají možnost o tom mezi sebou diskutovat a společně vymyslet řešení. To je mnohem lepší způsob učení, než když vám někdo jednoduše řekne, co máte dělat, to je myslím velmi nudné.

Děti přitom překvapivě samy přestávají zlobit a jsou disciplinované. Metoda zkrátka funguje, když jí dáte šanci. Když dáte šest zlobivých dětí dohromady, dáte jim projekt, něco zajímavého, co mají dělat, přestanou zlobit. Dítě většinou zlobí jen proto, že je bystré, ale přitom se nudí.

Vaše metoda se již používá v řadě indických škol. Myslíte, že je přenositelná i do rozdílných vzdělávacích prostředí, třeba do České republiky?
Samozřejmě. V Indii touto metodou učí opravdu mnoho škol. Ale i v mnoha západních zemích se používá. Moje kniha vyšla v dvoumilionovém nákladu. I tady v České republice je o ni zájem, proto jsme zde uspořádali seminář.

Polovina dětí neplatí školné. Řada z nich ve škole bydlí

Soukromá škola Loreto Sealdah, v níž jste téměř půlstoletí dělala ředitelku, tedy zdarma učí chudé děti. Jak se k tomu postavili rodiče těch bohatých? Souhlasili?
Ano, dívek z ulice je dnes ve škole asi polovina a učí se zdarma. Druhá polovina děvčat platí klasicky školné. S rodiči jsem na počátku mluvila, vysvětlila jim to a garantovala, že zachováme velmi dobré akademické standardy. Řekla jsem jim také, že pokud nesouhlasí, mohou dítě dát do jiné školy. Naše škola má více zájemců, než kolik dětí skutečně může přijmout. Myslím, že když program pro chudé děti začínal, žádné z těch bohatých neodešlo.

Pomáháte dětem z ulice i jinak?
Řada z těch, které venku nemají nikoho, kdo by se o ně postaral, bydlí přímo v budově školy. Říkáme tomu Duhový domov (Rainbow home, pozn. red). Děti z ulice mohou zůstat v budově školy, bydlet tam a přes den se tam učit. V noci by škola jinak zůstala prázdná a nevyužitá. Dívky z ulice někdy s sebou přivedly i malé bratříčky, kteří potřebovali, aby se o ně starší sestra postarala. Když vyrostli a bylo jim tak osm, devět let, začali více zlobit a přešli do chlapecké školy.

Vláda později náš koncept duhových domovů přejala a v Indii už dnes existuje patnáct takových školních duhových domovů. Já jim radím při jejich budování. Mám radost, že vláda nyní rozhodla, že založí dalších deset domovů, protože jsou velmi úspěšné. Až se v létě vrátím do Indie, už tam bude celkem pětadvacet duhových domovů.

Kdo na děti v duhových domovech dohlíží?
Všechny naše školy mají samozřejmě řádné učitele, kteří jsou s dětmi přes den. V noci děti spí ve třídách a dohlížejí na ně pracovníci neziskových organizací. Ti se o ně starají od půl páté odpoledne do půl desáté ráno. Pak jdou zase klasicky do školy. Děti jsou vedeny k samostatnosti, samy si uklízí a vaří.

Jaký je zájem dětí z ulice?
Obrovský. Nemůžeme přijmout zdaleka všechny, musíme je vybírat losem. Do naší školy se tak dostane tak jedno dítě z dvaceti.

Jakých výsledků jste ve vašich třídách v Indii během desítek let praxe dosáhla?
Děti, které neuměly psát ani číst, se to u nás naučily během jednoho roku. Za třicet pět let, co jsem byla ředitelkou, jsem nikdy neměla propadlíka. Za celou svoji učitelskou dráhu jsem pak měla jednu dívku, která školu nezvládla, a to bylo proto, že musela hodně pracovat doma.

Dosáhly některé děti z ulice vysokého vzdělání?
Většina dětí z duhových domovů jde nakonec na vysokou školu a získají diplom. Mají velmi dobré pozice v různých zaměstnáních.

V Indii jste učila od roku 1956, za tu dobu vaší školou prošlo několik generací dětí. Jste s některými stále v kontaktu?
Příští rok to bude šedesát let, co jsem v Indii. Řada mých dětí jsou již rodiče nebo prarodiče. S některými se stále vídám. Příští týden mířím do Spojených států, kde se potkám s mými žákyněmi, které se tam usadily.

Jaké jsou vaše další plány?
Nyní odlétám do Spojených států, kde budu do začátku června. Pak jedu domů do Irska navštívit svoji rodinu. V polovině července se vracím do Indie zpět do práce.

Dokument Sit Beside Me o práci sestry Cyril:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum. Nahradit ji může Havel

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  13:55

Přímý přenos Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy jako ministryně pro vědu a výzkum. Jméno...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Zastal se urážené kamarádky, schytal kopanec do hlavy. Policie hledá útočníka

25. dubna 2024  13:42

Pražští policisté pátrají po agresorovi, který v březnu v Karlíně napadl jiného muže. Incident se...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  13:40

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...