Tomio Okamura v Napajedlích odpovídá na dotazy novinářů poté co se stal

Tomio Okamura v Napajedlích odpovídá na dotazy novinářů poté co se stal senátorem. | foto: Luděk Ovesný, MF DNES

Chci být ombudsmanem místních lidí, slibuje čerstvý senátor Okamura

  • 34
Pražský podnikatel a nově zvolený zlínský senátor Tomio Okamura dosáhl svého. Porazil všechny stranické kandidáty a má svůj volební obvod. V rozhovoru MF DNES mluví tom, jak chce zjišťovat potřeby lidí v regionu a co pro ně chce udělat.

Stál na ulici a rozdával rozhovory i úsměvy. Čerstvý senátor Tomio Okamura způsobil v napajedelské čtvrti Maliny v sobotu odpoledne pozdvižení. Nejdřív děkoval, pak mluvil o své nové práci.

"Úspěch beru jako závazek, abych prosadil to, co jsem slíbil," řekl čtyřicetiletý Okamura, který získal dvojnásobek hlasů než sociálnědemokratický hejtman Stanislav Mišák.

Jak budete zjišťovat potřeby lidí, když zde nežijete?
Už teď bývám tři dny v týdnu v regionu a čtyři dny v Praze. To se teď moc nezmění. O problémech lidí vím. Navštívil jsem opakovaně zdejší obce a města.

Co pro místní můžete udělat?
Vyzývám všechny lidi v mém obvodě, aby se na mě obraceli se svými problémy. Ihned také odešleme dopis v podobném znění všem starostům, které tady máme. A budu zase mluvit s místními, opakovaně je navštívím. Chci být jejich ombudsmanem.

A jak můžete pomoci třeba v cestovním ruchu, na který se specializujete?
Chci více propagovat celý kraj, aby sem přijíždělo větší množství turistů. To dá pak i zdejším lidem práci. Třeba z fašanků, zabijaček a hodů se dá udělat krásná destinace. Jsou tady Luhačovice, ve Zlíně a v Otrokovicích je zajímavá baťovská architektura. Při propagaci cestovního ruchu ale musíme spolupracovat s krajem. Takže doufám, že se pan Mišák jako zřejmě staronový hejtman přenese přes porážku a invektivy, které vůči mé osobě měl, a budeme spolupracovat.

Nejen Mišák, ale i další vaši protikandidáti vám vyčítali, že nejste z regionu a lidi lovíte na populistické sliby.
Na rozdíl od politiků si můžu dovolit nazývat věci pravými jmény. Země je rozkradená a zloději se nám smějí do ksichtu. Mluvím tak, jak to cítím. A jestli je to populismus nebo totéž cítí i lidé, tím ať se zabývají jiní. Já si to nechám vyhodnotit v přímé volbě prezidenta.

A víte už, co budete chtít udělat jako první přímo v Senátu?
Budu se snažit navrhnout a prosadit zákon o hmotné a trestní odpovědnosti pro politiky, úředníky s vlivem na rozdělování peněz, soudce i žalobce. Pak zákon o majetkovém přiznání, které se bude týkat každého majetku nad 20 milionů korun. Jde o to, aby zbohatlíci, kteří si nakradli především z veřejných peněz, byli postižitelní. Přední čeští ekonomové spočítali, že kdyby se sečetly všechny neúčelně vynaložené státní prostředky, tak by se nemusel zvyšovat věk pro odchod lidí do důchodu ani daně.

To zní hezky, ale jak toho chcete dosáhnout? Ptám se i proto, že politiky kritizujete a teď s nimi budete muset spolupracovat. Nebudete osamocený voják v poli?
Jsem nezávislý nestraník. Vždycky podpořím prospěšný návrh, ať už ho navrhne levice nebo pravice. Právě tohle politikaření je problém. Mnoho poslanců a senátorů osobně znám a vím, že jsou to slušní lidé. Budu mezi nimi hledat spojence.

Dětství strávil v Bystřici, proto říká "žufánek a rožni"

Tvář Tomia Okamury pozná každý. Málokdo ale už zná jeho osud tokijského rodáka, který má kořeny v Bystřici pod Hostýnem. Je to netuctový příběh čtyřicetiletého chlapíka, který svou houževnatostí získal křeslo senátora a snaží se dostat i na Hrad.

Jeho maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem (tatínek je Japonec), kde Okamura u prarodičů strávil část svého dětství.

"V Česku se mi posmívali a nadávali mi do Číňanů a do Vietnamců. V Japonsku mi zase spílali do míšenců. Jenom v Bystřici pod Hostýnem to bylo jiné. Byl jsem jeden z nich," vzpomíná Okamura.

Jako památka na dětské dny strávené na Moravě se mu občas do řeči zatoulají zdejší výrazy. Nejčastěji žufánek nebo rožni.

Ale přesuňme se do Okamurovy rané dospělosti, když se rozhodoval, ve které zemi bude žít. Zpočátku dělal v Japonsku popeláře a prodával v kině popcorn. Pak se ale ze dne na den rozhodl, že se vrátí do České republiky, a usadil se tady.

Nejdřív se potloukal, jak se dalo. Pak se mu podařil malý zázrak. Coby začátečník v oboru podepsal s největšími japonskými cestovními agenturami smlouvy o jejich výhradním zastoupení v Čechách.

"Tehdy jsem neměl kancelář ani telefon," vybavuje si Okamura.

Dnes sem vozí 100 tisíc japonských turistů ročně a působí v Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur. Vydal dvě knihy a republiku objíždí s talk show, díky které získal velkou popularitu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video