Sadik Koksal, zástupce starosty Schaerbeeku (23. března 2016)

Sadik Koksal, zástupce starosty Schaerbeeku (23. března 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Žádná no-go zóna, s místními problém není, říká místostarosta Schaerbeeku

  • 382
Brusel (od zpravodajky iDNES.cz) - Bruselská čtvrť Schaerbeek, kde byli zřejmě ubytováni útočníci stojící za úterním terorem, je podle jejího místostarosty Sadika Koksala dlouhodobě relativně bezpečná. „Nikdy tu nedošlo k žádným útokům, žijeme tu celkem poklidně,“ říká Koksal v rozhovoru pro iDNES.cz.

Trojice pachatelů úterního teroru podle policie mířila na letiště právě odsud z Schaerbeeku. Včera zde probíhaly policejní manévry. Jaká je situace dnes?
Je normální den, škola je otevřená a všichni jsou v práci. Normálně funguje samozřejmě i radnice. Život pokračuje. Pokud bychom ho brzdili, bylo by to přesně to, co si teroristé přejí. To nesmíme, musíme žít dál a neměnit naše chování a zvyky. Já jdu právě na radnici, kde se koná svatba, budu oddávat jeden pár.

Fotogalerie

Evakuace bruselského letiště po teroristickém útoku. (22. 3. 2016)
Evakuace bruselského letiště po teroristickém útoku. (22. 3. 2016)
Zraněným mužem na bruselském letišti je belgický basketbalista Sebastien Bellin.
Zranění po výbuchu na bruselském letišti. (22. března 2016)

Myslíte, že teroristé, kteří v úterý útočili, pocházeli z vaší čtvrti, že zde dlouhodobě žili?
To opravdu nevím. Z médií jsem se dozvěděl, že zřejmě užívali dům v naší čtvrti, a že si odsud vzali taxi na letiště, kde pak útočili. Jeden z podezřelých bratrů si zde zřejmě pronajímal byt. To je vše, co zatím víme. Byt si ale může pronajmout kdokoli, kdo do města přijede. To se ukázalo už před pár měsíci. Před útoky v Paříži se teroristé ubytovali v ulici Henri Berge, která je přímo za námi, a odsud akci zřejmě zorganizovali. Tomu je ale velmi těžké zabránit, nemůžete kontrolovat každého.

Přesto, pracuje vedení města ve spolupráci s policií dlouhodobě na prověřování místních?
To není příliš možné. Díky schengenskému prostoru je celá Evropa otevřená, nejsou žádné hranice a žádné kontroly. Není tedy možné kontrolovat, kdo a kdy vstupuje do země, nebo jí opouští, což je obrovský problém. Brusel není jen hlavní město Belgie, ale svým způsobem i hlavní město celé Evropské unie.

Nevíme, zda člověk, který se přistěhoval, je z Německa, Francie nebo Sýrie, nevíme ani kudy přišel. V schengenském prostoru se nebezpeční lidé mohou dostat prakticky kamkoli. Navíc jsou velmi dobře zorganizovaní. Kladu si například otázku, kde vůbec nakupují materiál na výrobu bomb, a kde na to berou peníze?

Teror v Bruselu

Musí se v první řadě zjistit, kdo tyto lidi financuje, jak je možné, že mají takové vybavení a zbraně. Musí se také monitorovat společnosti pronajímající auta. Tito lité si často půjčí auto a mohou se pak volně přesouvat, kam se jim zachce. Opravdu si myslím, že pravidla pro cestování by se měla zpřísnit.

Třeba pohraničními kontrolami?
Ne nutně. Musíme ale implementovat lepší systém, jak je vystopovat. Zejména zavést PNR system (passanger name record, pozn. red.), o němž jedná Evropská unie. Znamená to, že na letištích a nádražích by se důsledně vedly záznamy, v nichž by byl zapsaný každý, kdo přijíždí do země nebo ji opouští. To se dnes bohužel neděje. V rámci EU vám na letišti zkontrolují, jestli máte platný pas a tím to končí. Nevede se žádný záznam. Abychom mohli chránit naše lidi, potřebujeme na to další nástroje.

Dá se říci, že na Schaerbeek nebo jeho části sedí označení no-go zóna?
To ne, rozhodně ne. Já bydlím tady hned za rohem. Nikdy tu nedošlo k žádným útokům, žijeme tu celkem poklidně. Je pravda, že tito lidé - teroristé - tu zřejmě bydleli. Ale žádný každodenní strach tu nepociťujeme. Když vyjdu na ulici necítím se v ohrožení, a to ani v noci. Na ulici tu potkáváte lidi, zdraví vás. Ale zkrátka nemůžete vědět, co dělají doma, čím se zabývají, když přijdou z práce.

Není tedy možné nějakým způsobem sledovat možnou radikalizaci místních? Zabýváte se například kázáními imámů v mešitách?
Asi čtyřicet procent našich obyvatel tvoří muslimové. S těmi místními ale nemáme problém. Jsou zde velké komunity z Maroka a Turecka. Mimochodem i já mám turecké předky. Žije tu také řada Albánců.

Je ovšem velmi obtížné kontrolovat, jestli se některý jedinec neradikalizuje. V Schaerbeeku je několik mešit, z nichž jedna hned za radnicí. Město ale kázání v nich nijak nemonitoruje, myslím, že v tomto ohledu dělá velmi dobrou práci policie, která je pečlivě prověřuje. Myslím, že i díky tomu nemáme s místními muslimy žádné problémy. Pokud se objeví náznak radikalizace, ihned to řeší. Vím například, že v minulosti kvůli tomu jednomu imámovi zrušili povolení k trvalému pobytu.

Obecně myslím, že je v Schaerbeeku klid. Žije tu mnoho lidí, mnoho různých původů, a přitom nejsou nijak separovaní. Myslím, že za sebou máme dobrý kus práce v tom, že jsme velmi smíšení. Ale bohužel nedokážeme ovlivnit, co se děje na mezinárodní úrovni. Místní policie ani nemá přístup ke všem informacím. Nemůžeme ovlivnit, kdo k nám přijde z ciziny.

Schaerbeek, Brusel

Schaerbeek, Brusel

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video