Předseda LS-HZDS Vladimír Mečiar

Předseda LS-HZDS Vladimír Mečiar | foto: SME.sk

Od Čechů jsem vyslechl mnoho urážek, vzpomíná na dělení státu Mečiar

  • 409
Někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar má před sebou poslední úkol: vrátit v příštích volbách svou stranu do parlamentu. Pak se hodlá uchýlit do přírody a čerpat sílu ze stromů. "Buldozer" slovenské politiky chystá po dvaceti letech vzpomínkovou knihu o rozdělení ČSFR a na Čechy už se prý nezlobí.

Vzpomíná, že se k němu leckdy nechovali nijak pěkně a při jednáních se dle vlastních slov setkal se "spoustou osobních urážek". V rozhovoru pro MF DNES kupříkladu připomněl setkání s tehdejším předsedou sociální demokracie Jiřím Horákem, který ho "nechal stát v předsíni a nenabídl ani sklenici vody".

"Řekl mi: Ať už jste pryč. S úctou jsem pozdravil a odešel," vzpomíná Mečiar s tím, že je mu nyní trapné říkat tuto historickou pravdu, neboť za slovenskou stranu jednal sám nebo s Alexandrem Dubčekem, který již zemřel a nemůže nic dosvědčit.

A pravdu staví Mečiar takřka nade vše. Vědomě prý v politice nikdy nic nepravdivého neřekl. Taková nařčení a kritiky podle něj zaznívají jen od lidí, kteří jej neznali nebo neuměli posoudit, co je vývoj politického názoru.

Osmašedesátiletý Mečiar, jenž kdysi získal pověst obratného politika ovládajícího mocenské hry, pohořel při loňských červnových volbách do slovenské Národní rady. Strana LS-HZDS, kterou založil začátkem 90. let, zůstala poprvé po dvaceti letech pod hranicí pěti procent nutných pro vstup do parlamentu.

"Mám před sebou v životě ještě jeden pokus o nápravu chyb. Dostat v příštích volbách stranu do parlamentu a do vlády. Pak už bude potřeba odpočívat," řekl MF DNES. A odpočinek si bývalý premiér představuje podobně jako někdejší šéf české sociální demokracie Miloš Zeman: touží po návratu do přírody, kde bude čerpat energii ze stromů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video