Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý šéf AC Start o životě ve vazbě: Snaha člověka ponížit a zlomit

  12:42aktualizováno  12:42
Lidé opět potkávají exšéfa AC Start Karlovy Vary Víta Hořejše. Ten čeká na odvolací soud. V sázce je 3,5 roku vězení za pokračující porušování povinností při správě cizího majetku.

Bývalý šéf karlovarského AC Start Vít Hořejš strávil téměř dva roky ve vazbě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Po dvou letech vazby se cítím převychován, protože jsem se mimo jiné dozvěděl, jak se vaří perník, pěstuje tráva a loupí banky. Velmi inspirativní," řekl ironicky Vít Hořejš. Podotkl, že nic takového nikdy v životě nedělal a ani to dělat nechce.

Prohřešky

Víta Hořejše

Je nepravomocně odsouzený za porušení povinností při správě cizího majetku. Vít Hořejš byl jednatelem AC Start Karlovy Vary. Na nákup pozemků si vzal celkem dvě půjčky, jejichž výše je s různými sankcemi 37 milionů.

O výnosy z pronájmu stánků a o ovládnutí zbytku majetku AC Start mezi sebou bojovaly jeho dva klubové výbory, které se neuznávají.

Členkou jednoho z výborů je exnáměstkyně primátora za ODS Monika Makkiehová.

Sportovní klub AC Start nakonec skončil v insolvenci.

Z vazby se dostal Vít Hořejš po 22 měsících od zatčení, tedy 31. července. Pro mnohé lidi včetně některých zastupitelů, kteří v pondělí odmítli nabídku insolvenčního správce Daniela Kaplana na koupi stadionu AC Start, je Hořejšovo propuštění na svobodu stále velká novinka.

Jaká byla vazba? Co jste považoval za nejhorší? Jak se chovali spoluvězni?
Vazba byla dlouhá. To především. Byla naprosto nesmyslná. Hlavní argumenty mého pobytu ve vazbě se při každém vazebním jednání pružně měnily. Nejprve jsem žil v harmonickém manželství a mohl bych i s manželkou a dětmi uprchnout. Poté jsem se ocitl v rozvodovém řízení a argumentem se stalo, že mám rozvrácené manželství a mohl bych uprchnout. Pak mi hrozil v Plzni v roce 2012 vysoký trest a z obavy před ním bych mohl uprchnout. Poté, co jsem dostal "podmínku", dozvěděl jsem se v odpovědi na stížnost proti vazbě, že nemám žádný osobní vztah k žádnému místu ani práci. K tomu jenom dodávám, že kromě "chvíle" na vysoké škole jsem celý život (52 let) žil a žiju v Karlových Varech a pracovně mám pocit, že mě každý mohl osobně a kdykoliv za posledních 20 let najít na AC Start.

Nepomohla ani nabízená kauce?
Moji přátelé se sice na ni složili, ale já jsem nechtěl, aby přišli o peníze ve víře, že už snad musí přijít nějaký rozsudek. To se psal leden 2013. Jen pro zajímavost - kauza metylalkohol začala vloni 3. září prvním mrtvým, a tuším v červenci, to je za necelý rok, přišel rozsudek. Domnívám se, že to byla kauza určitě obsáhlejší a složitější než ta moje. Doktor Rath má po uzavření spisů a obžaloby soudy každý den, já je měl jednou za měsíc a půl, jak odhaduji v průměru. Jedno z hlavních líčení bylo rekordně "dlouhé" - trvalo osm minut.

Jací byli vaši spoluvězni ve vazbě?
Vesměs "příjemní" chlapíci, feťáci, násilníci, zloději, drogoví dealeři. Asiatů bylo snad 40 procent, ne-li víc. Snad jen já jsem tam byl za "sofistikovanou" činnost. Jsem přesvědčený, a potvrdili mi to i pracovníci věznice, které pochopitelně nebudu jmenovat, že jediným účelem vazby je nechat obviněného "vyměknout", zlomit ho a přimět ho ke "spolupráci" s orgány činnými v trestním řízení. Je to pochopitelně omezení osobní svobody, zbourání obyčejného života a především hora ponížení, když musíte poslouchat chytrého bachaře, který se při kontrolním počítání musí třikrát vrátit a přesvědčit, zda je nás 10 nebo 11. Jídlo bylo jedlé, bez masa, ovoce minimálně jednou až dvakrát týdně někde z potravinového sekáče. Jídla bylo málo, ale to je způsobeno tím, že od výstupu z kuchyně až k finálnímu výdeji se podle mne na každém stanovišti krade. Zaměstnaní vězni to ovšem dělají pod dohledem a s tichým souhlasem bachařů. Jinak by to nešlo. Cela je velká cca 6,5 metru čtverečního na dva lidi, což je pochopitelně v rozporu se zákonem, ale pochopitelně je v zákonu o vazbě výjimka, že nemá-li věznice dost prostor, lze zákonem stanovenou výměru snížit. Na těch 6,5 metru je palanda, záchod, umyvadlo stolek a dvě židle. Odhadněte, kolik zbývá na "pohyb" v prostoru, ve kterém trávíte 23 hodin denně ve dvou lidech. Myslím, že kdyby se zacházelo s prasaty jako s obviněnými, tedy ze zákona nevinnými lidmi, vypukly by masové demonstrace na ochranu zvířat. A to nemluvím o eskortách, kde jedete k lékaři do nemocnice, máte medvěda a vedou vás čtyři ozbrojenci. Jediným smyslem může být jenom snaha člověka maximálně ponížit a opět zlomit.

Co bylo začátkem konce AC Start? Kde vše vzniklo a jak?
AC Start měl pochopitelně problémy s údržbou stadionu a úhradou nákladů spojených s provozem. V minulosti, koncem devadesátých let a počátkem nového milénia, jsem několikrát jednal s představiteli radnice o převodu areálu na město za cenu cca 10 milionů korun. Podmínkou bylo, že správcem bude AC Start. Posléze jsem jednal za dodržení této podmínky dokonce i o předání zadarmo, ale nepochodil jsem. Začátkem konce AC Start byla moje chyba, kdy jsem začal spolupracovat se svými slovenskými příbuznými, kteří ve finále porušili všechny dohody, které jsme bohužel neměli ve smlouvách. Především zásadním zlomem byl vstup Moniky Makkiehové. Přišla na mou žádost a jako spolehlivého pomocníka si přivedla Lukmana Lukmanova. Pokud vím, obžalovaní již v případu AC Start jsou. A pokud aspoň trošku funguje právo, věřím, že mě ve státním zařízení oba vystřídají. Více k tomu nebudu říkat, protože příběh je "justičně živý".

Stadion a další majetek je v insolvenci, prodává se. Co to může znamenat pro sportovce? Nový majitel asi těžko bude investovat do sportu, ten nevynáší. Jak vidíte budoucnost AC Start a SC Start?
Domnívám se, že areál i nadále bude sloužit sportu, viz územní plán. Předpokládám, že sport i atletika budou pokračovat. Myslím, že atleti v osobě Petra Vukliševiče našli schopného a zapáleného člověka, který bude schopen - samozřejmě ve spolupráci s dalším atletickými fanatiky - atletiku ve Varech zachovat.

Jak vás zatýkali? Bylo to tak "dramatické", jako u poslance Davida Ratha?
Zatýkání dramatické nebylo, přijeli domů, byl jsem před domem s manželkou a odvezli mě snad i bez pout na Policii České republiky. Jenom jeden policista se choval velmi sprostě a urážlivě k mé manželce, ale to už k němu - jak jsem později zjistil - patří.

V diskusi na serveru iDNES.cz se pod článkem o vašem propuštění z vazby objevilo "zase jeden nevinný". Jaké máte pro svoji nevinu důkazy? Kdo podle vás vše zavinil?
Vzhledem k tomu, že mě čeká ještě odvolání, nebudu vám pochopitelně svou obhajobu sdělovat. Jsem přesvědčený, že došlo a dochází ke kriminalizaci běžné obchodní činnosti. Pokud je smlouva špatně udělaná a já se prokazatelně neobohatil ani o korunu, tak si myslím, že by měl proběhnout občansko právní spor či arbitráž. A ne místo toho vozit lidi do kriminálu. A k mé nevině pouze tolik, jak říká předseda nového občanského sdružení SC Start Petr Vukliševič správně - "spolupracoval" jsem se špatnými lidmi a byl příliš důvěřivý při obchodu s mými příbuznými. To je určitě má chyba a osobní selhání a chcete-li, nazvěte to vinou.

Co považujete v celém případu za zásadní?
Jak jsem výše sdělil, vstup slovenských příbuzných. Zlomovou se stala pochopitelně činnost Moniky Makkiehové a Lukmana Lukmanova.

Co pro vás byl největší trest? Že se od vás odvrátila rodina, známí, přišel jste v insolvenci o majetek?
Rodina se ode mne určitě neodvrátila, mám dva bratry, kteří mě naplno podporovali a podporují, dále mi zůstalo několik přátel, kteří mají určitě obrovskou zásluhu, že jsem snad vylezl nezlomený. Manželka mě i po rozvodu navštěvovala, děti již méně, protože návštěva táty v tomto prostředí není pro malé děti asi to pravé. Všem, kteří mi psali a navštěvovali mne, mohu být pouze "doživotně" vděčný. To, že se mi rozpadlo manželství, bylo pro mě pochopitelně velmi bolestivé, ale s manželkou i dětmi jsem v pravidelném a častém kontaktu. Chováme se s manželkou k sobě jako lidi. V pondělí ráno jsem například byl děti vyprovodit na první den do školy.

Jak vidíte svoji budoucnost? Pracovně, osobně? Udělalo vám něco v poslední době radost?
Budoucnost je nejistá, ale kdo ji má jistou? Určitě nebudu sedět doma a plakat nad zkaženým životem. Vždyť život po padesátce teprve začíná! Pochopitelně bych chtěl co nejvíc vynahradit dva ukradené roky svým dětem.

Je nabídnutá cena ve výši minimálně 44 milionů korun za AC Start málo nebo hodně? Kdo by si mohl majetek sportovců koupit?
Cenu za AC Start nebudu komentovat, pouze vám sdělím, že jsem měl kupce za cenu přibližně třikrát až čtyřikrát větší. Začala se projednávat smlouva a najednou jsem byl ve vazbě. Náhoda?Po stopách vrahů
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Z návěsu se při nehodě vysypal do pole síran amonný, který se používá jako...
Řidič tahače se vyhýbal srážce s autem a vyklopil do pole návěs hnojiva

Policie hledá viníka dopravní nehody poblíž Nechanic na Královéhradecku. Podle řidiče kamionu ji způsobil šofér osobního auta, jemuž se náklaďák musel vyhnout....  celý článek

U brněnského krajského soudu stanuli tři příbuzní, kteří podle obžaloby unesli...
Za únos „sexuální otrokyně“ z autobusové zastávky potvrdil soud vězení

Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozsudky vynesené v případě trojice mužů, kteří koncem května unesli mladou ženu z autobusové zastávky na Jihlavsku. Chtěli z...  celý článek

Symboly hrály v nacismu vždy velkou roli.
Opilý muž hajloval v prodejně potravin, nepřestal ani před policisty

Na problémy se zákonem si zadělal sedmapadesátiletý muž, který v prodejně potravin na Novojičínsku hajloval a vykřikoval jako nacista. Neumlčela jej ani...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.