Libyjský ozbrojenec hlídá ukořistěný tank ve městě Zavíjá (27. února 2011)

Libyjský ozbrojenec hlídá ukořistěný tank ve městě Zavíjá (27. února 2011) | foto: AP

V noci je střelba horší, víc se rozléhá, líčí český velvyslanec v Libyi

  • 5
Do Prahy dorazilo pět Čechů, kteří včera evakuovali ambasádu v Tripolisu. Velvyslanec Josef Koutský pro iDNES.cz popisoval zážitky z metropole, která je poslední baštou Kaddáfího režimu. Střelba byla běžnou součástí dne a na evakuaci jsme na letišti čekali přes deset hodin, líčil ambasador.

Zaměstnanci ambasády předtím strávili dlouhé dny ve městě, jehož ulicemi se každý den nesla smrtonosná palba. Bezprostředně u velvyslanectví, které leží tři kilometry od centra města, nebyly střety tak silné.

"Střelba k nám doléhala zejména v odpoledních hodinách, kdy skončily modlitby a pak v noci. Byla to běžná součást života," líčil každodenní realitu Josef Koutský.

"V noci je to horší, protože se střelba rozléhá daleko hlasitěji. Slyšíte ji daleko blíže, než může ve skutečnosti být," vysvětlil ambasador, který strávil dlouhé dny v obléhaném městě.

Říkali nám, že se ve městě téměř nic neděje

Zaměstnanci ambasády po setmění nevycházeli ven vůbec a přes den jen v nejnutnějších případech. "Často jsme i za této situace dostávali předvolání na libyjské ministerstvo zahraničí, které se nám snažilo situaci ve městě vysvětlit," popisoval Koutský.

"Říkali nám, že se ve městě téměř nic neděje a pokud se děje, tak je to provokace ze strany islamistických skupin, které se snaží narušit jednotu země a vytvořit na východě území islámský stát," vyprávěl velvyslanec o schůzkách s libyjskou diplomacií.

Ambasáda si už dopředu udělala zásobu potravin. S ochranou od libyjské vlády ale počítat nemohla. Libyjská strana jednoduše vzkázala, že vojáky potřebuje pro jiné úkoly. Informace dostávali diplomaté především od místních obyvatel a ze západních médií.

O evakuaci jsme se dověděli den předem

Česká ambasáda měla až do poslední chvíle plné ruce práce s evakuací všech Čechů ze země. Nakonec museli potápějící se Libyi opustit i diplomaté. "O evakuaci jsme se dověděli den předem," vysvětlil Koutský, který přes maďarského protějška zajistil místa ve speciálu, jenž do Libye vyslala Budapešť.

Jenže v tu chvíli ještě Češi neměli vyhráno. Čekala je strastiplná cesta na totálně paralyzované letiště. "Dostat se do letadla je nesmírně těžké, panuje tam velký zmatek. Shromažďují se tam tisíce a tisíce lidí, kteří čekají na odlet. Někteří ani neví, kam letět, hlavně pryč ze země," vzpomínal Koutský.

"Od příjezdu na letiště až po vzlet letadla jsme čekali deset a půl hodiny," dodal. Ambasádě se podařilo ze země dostat loděmi nebo letadly přes dvě desítky Čechů. Většina se ambasádě nahlásila sama a některé velvyslanectví oslovilo přes síť svých kontaktů.

"V Tripolisu by měly být ještě dvě smíšené rodiny, ale manželky s dětmi neprojevily o evakuaci zájem i když byly nesčíslněkrát ambasádou vyzvány, aby tak učinily," popsal aktuální situaci dvou Češek Koutský s tím, že teď mohou obě ženy kontaktovat jiné ambasády EU.

Českou ambasádu teď hlídají libyjští zaměstnanci. Kdy by se mohli mezi její zdi vrátit čeští diplomaté zatím není jasné. "Teď budeme řešit, co bude dál," říká Koutský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video