Velvyslanec České republiky v USA vyslechl v Bostonu příběhy lidí zasažených katastrofou a nabídl pomoc s obnovou města.

Velvyslanec České republiky v USA vyslechl v Bostonu příběhy lidí zasažených katastrofou a nabídl pomoc s obnovou města. | foto: Michal Šula, MF DNES

Stále jsou v šoku, ale naději neztrácejí, popisuje z Westu Gandalovič

  • 22
Město je vzhůru nohama. V některých oblastech neteče voda, mnozí přišli o dům. Lidé stále v napětí očekávají, jestli se nenajde někdo živý, naděje však pomalu mizí. Tak popisuje zážitky z Westu velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Městu zasaženému výbuchem nabízí Česko finanční pomoc. "Všichni si velmi váží toho, že se o tragédii zajímáme," říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Mluvil jste už s obyvateli Westu?
Ano, se spoustou. Byl jsem u pana generálního konzula Snokhouse, tragédie zasáhla i jeho širší rodinu. Ti hasiči, kteří pravděpodobně budou figurovat na seznamu obětí, jsou jeho vzdálení příbuzní. Mluvil jsem také se šéfredaktorem místního deníku, který utrpěl při výbuchu lehká zranění. Má dům v postižené oblasti a nemůže se tam vrátit. To jsou všechno takové zážitky, které tady vstřebávám.

Jak teď probíhá život ve městě?
Je tou tragédií nesmírně ovlivněn. Všichni o tom mluví, všichni jsou tím zasaženi. Tady v jedné restauraci je pár lidí, koukají se na televizi, říkají si zážitky a navzájem se utěšují. Velká část města je nepřístupná a probíhají tam záchranné práce, jak je oni nazývají. Ale obecně je už v tuto chvíli potřeba říct, že to jsou spíš akce na záchranu či získání pozůstatků těch obětí a podobně.

Mohla tragédie úmyslná?
Nehovoří se o tom, spíš se mluví o technologické chybě. Propukl tam požár, ten se snažili hasiči uhasit a v důsledku toho požáru vznikl výbuch. Zatím se v žádných médiích o teroristickém činu nemluví.

Hrozí ve Westu toxické znečištění ze zplodin?
Tento problém tu neřeší. Svítí tady sluníčko a fouká vítr, to znamená, že neočekáváme nějakou koncentraci. Není inverze, takže by se koncentrace ihned naředily. Toxického mraku se není potřeba obávat.

Zájmu Čechů a nabízené pomoci si v USA velmi váží

S jakými problémy se tam obyvatelé potýkají?
Největší následky nese samozřejmě část města, která přiléhá k místu tragédie. V některých oblastech je vypnutá voda, budou určitě problémy s ubytováním lidí, kteří se nemůžou vráti do svých domovů. Jsou tu však instituce, které to mají na starost. Stát Texas je velký a bohatý. To znamená, že všechny instituce tady určitě fungují co nejlépe.

Exploze v Texasu

Nabízí Česko nějakou pomoc?
Já věřím, že v tomto Česká republika nemůže teď bezprostředně konkurovat, abychom tady rozdávali deky nebo něco takového. To tady absolutně není potřeba. Ministerstvo zahraničních věcí však zvažuje, že poskytne pomoc, pravděpodobně finanční, pro nějaký z krajanských spolků nebo na projekty v sociální oblasti.

Jak by pomoc měla vypadat?
Zatím není stanovena částka. Já se během rozhovorů budu snažit zjistit, kam by tato pomoc mohla být směřovaná. V této chvíli je potřeba říct, že tady ještě nikdo není schopen mluvit o opravách nebo o projektech na rekonstrukci. Pořád tu jsou ve fázi šoku, ve fázi prohledávání trosek, zda se tam přeci jen nenajdou nějací živí lidé, nebo nějaké ostatky. Mluvit přímo o konkrétním projektu na rekonstrukci do budoucna je ještě předčasné.

Hovořil jste o tom už s někým z Westu?
Já už jsem absolvoval minimálně deset rozhovorů s celou řadou médií, včetně přímého přenosu na CNN. To, že jsem tady a že Česká republika nabízí pomoc v tomto smyslu, tady vnímají velmi pozitivně. Váží si toho, že se Česko takovým způsobem o tu tragédii tady zajímá a já každého ubezpečuji, že je to v České republice zpráva číslo jedna a že tragédii vnímáme velmi solidárně. A myslím si, že to tady všichni velice oceňují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video