Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka: Premiér, který ohrozí životy a zdraví lidí, nemůže být ve funkci

  5:58aktualizováno  5:58
V případě, že se vláda nedohodne s lékaři o navýšení platů, nemůže podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky premiér Petr Nečas dál zůstat ve funkci. Sobotka v rozhovoru pro iDNES.cz také řekl, že bude chtít v případě úspěchu na sjezdu najít racionální roli pro expředsedu Jiřího Paroubka. Tempo zadlužování by chtěl místo škrtů řešit zvýšením daní.

V případě, že se vláda Petra Nečase nedohodne s lékaři, nemůže podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky pokračovat. Nejspíš by přišlo další hlasování o nedůvěře kabinetu. | foto:  David Neff, MAFRA

Do svého programového dokumentu před sjezdem jste napsal, že jste před loňským volbami do Sněmovny podcenili inteligenci a kulturní úroveň voličů. Jak to změníte, když se stanete předsedou ČSSD?
Lidé to poznali už na podzim před senátními volbami, kdy jsme dělali kampaň jinak, už to nebyla barnumská reklama. Snažili jsme se zdůrazňovat programové priority a nepodbízeli jsme se mítinky se zpěváky, párky a pivem zdarma. Rozdíl bude v tom, že naše politika bude méně kampaňovitá a více zaměřená na každodenní problémy. Mojí představou je získat podporu občanů ještě před tím, než vypukne kampaň před příštími volbami. Pokud se nám to nepodaří, bude to pro ČSSD obtížnější, protože nejsme schopni mobilizovat tak velké finanční zdroje jako pravicové strany, které mají sponzory typu pana Bakaly, který sponzoroval všechny tři vládní strany.

Bývalého předsedu nemůžeme vypudit a zapudit

Už víte, jakou pozici byste našel pro Jiřího Paroubka?
Především nechci, abychom donekonečna opakovali příběh bývalých předsedů ČSSD. To, co se odehrálo s Milošem Zemanem, by se nemělo opakovat s Jiřím Paroubkem. Není možné, aby se opakovalo, že je bývalý předseda ze strany vypuzen a zapuzen. To by neodpovídalo roli, jakou Jiří Paroubek v posledních dvaceti letech v ČSSD hrál. Mou snahou je udržet ho na palubě sociální demokracie a hledat pro něj, pokud bude mít zájem o další působení v politice, nějakou rozumnou racionální roli, ale není to o návratu do vedení sociální demokracie.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vpravo) a místopředseda strany Bohuslav Sobotka na schůzi Poslanecké sněmovny. (27. května 2010)

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vpravo) a místopředseda strany Bohuslav Sobotka na schůzi Poslanecké sněmovny. (27. května 2010)

Pokud na sjezdu uspějete, budete i kandidátem ČSSD na příštího premiéra. Současný premiér Nečas řeší vážný problém, jak to v zemi bude vypadat od 1. března kvůli výpovědím lékařů. Vy byste jako premiér tlaku lékařů ustoupil a ty peníze, které chtějí, jim dal? Někteří lidé postup lékařů označují jako obyčejné vydírání.
Především nemyslím, že premiér Nečas ten problém řeší. Zdá se mi, že to trvá už příliš dlouho, ačkoli se už několik měsíců žádné nové argumenty neobjevily. Mám pocit, že vláda hodně dlouho podléhala tomu, že chtěla ukázat, že v této zemi nemají jakékoli protesty smysl. Mám pocit, že se premiér chtěl k lékařům zachovat stejně jako k zaměstnancům veřejného sektoru, jimž byly sníženy platy a jejich protesty vládu nezajímaly. Jde o to vyrovnat disproporci mezi odměňováním privátních a ambulantních lékařů. Na hraně je metoda, kterou lékaři zvolili. My bychom ten problém řešili jiným rozdělením peněz z vybraného zdravotního pojištění a byli bychom schopni generovat částku, kterou lékaři požadují.

Jenže vy navrhujete, aby se do zdravotnictví dalo více peněz vyššími odvody státu do systému pojištění za důchodce či děti. Když s tím přišel ministr Heger nedávno na vládu, neuspěl, premiér ho s tím vyhodil.
Pokud jde o valorizaci plateb za státní pojištěnce, vláda se tomu stejně nevyhne, protože v posledních letech se ten příspěvek nezvýšil ani o korunu. I když se podaří omezit korupci, zlepšit nákupy léků a drahé zdravotnické techniky, stejně bude nutné tu valorizaci provést.

Dohodnout se s lékaři je povinností vlády

Na uzavřeném jednání vedení ČSSD jste mluvil o tom, že není možné, aby ve funkci zůstával předseda vlády, který ohrozí životy občanů. Dá se tedy čekat, že vyvoláte další hlasování o nedůvěře vládě, když se s lékaři o platech nedohodne?
Především očekávám, že se vláda s lékaři dohodne, to je povinností vlády. K dohodě je podle dosavadních informací už poměrně blízko. To, že vláda přistoupila na to, že uvolní dvě miliardy a že je ochotná dát peníze do tarifů, znamená, že dohoda je blízko. Platí - a teď nebudu říkat nic víc - že premiér, který ohrozí životy a zdraví občanů, nemá ve funkci premiéra co dělat.

Váš soupeř v boji o šéfa strany, hejtman Michal Hašek, mluvil před týdnem na středočeské konferenci ČSSD o tom, že z hlasování o nedůvěře vládě se nesmí stát "spartakiáda", abyste to nebrali tak, že hlasování je něco jako cvičení, které se má často opakovat.
Já zase říkám, že bychom s takovým hlasováním měli zacházet jako se šafránem. To je jiný příměr, ale oba to vidíme realisticky. Vím, že řada sociálních demokratů vyzývá k takovému hlasování po každé aféře některého ze členů vlády, ale nemyslím, že bychom měli hlasovat příliš často. Věřím, že k tomu nedojde v souvislosti s krizí ve zdravotnictví, že se vládě podaří s lékaři dohodnout a krizi zažehnat.

Jak jste došel k názoru, že když vláda vnitřní spory a aféry nevydrží, že musíte trvat na předčasných volbách a nesmíte bez voleb jednat o koalici se žádnou ze současných vládních stran? To samé říká i pan Hašek.
Nedomlouvali jsme se na tom. Došel jsem k tomu tak, že jsem přemýšlel nad tím, jaká by byla pozice ČSSD ve vládě s ODS a TOP 09. Byla by slabá a nedokázali bychom prosadit své vidění světa. Koalice s Věcmi veřejnými není možná, protože by se musela opírat o komunisty. Jediné slušné a poctivé řešení, pokud Nečasova vláda nevydrží, jsou předčasné volby.

Musíme ucpat všechny díry, kudy utíkají peníze kvůli korupci

Jaký rozdíl uvidí lidé, kteří nejsou sociální demokraté, když se stanete předsedou ČSSD vy a ne Michal Hašek?
Já nebudu přemýšlet jen o koaličním potenciálu sociální demokracie, ale o tom, jak změnit fungování státu, abychom zlepšili kvalitu veřejných služeb, udrželi sociální stát a dali lidem určitou naději na to, že i když jsou jejich podmínky složité, nebudou na okraji společnosti. Na jednu stranu musíme kritizovat chybné a nepřipravené vládní reformy, ale musíme mít i pozitivní vizi vlastních reforem, abychom udrželi zaměstnanost a konkurenceschopnost země v příštích letech. Pro mě by nebylo starostí, jak rychle ČSSD vstoupí do vlády.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek.

Podívejme se na váš konkrétní program. Vyhlásil jste, že pokud uspějete ve volbách, zrušili byste povinné penzijní spoření, jestliže ho Nečasova koalice prosadí, že byste zrušili zvýšení DPH. Co dalšího od vás mají lidé v programové oblasti očekávat?
Platí, že pokud máme obhájit koncept sociálního státu, musíme ho ve společnosti rehabilitovat. Nesmí být spojen s korupcí. Musíme ucpat všechny otvory, kudy utíkají veřejné peníze kvůli korupci. Sociální stát nesmí být spojen s deficity veřejného rozpočtu. Pro nás je důležité dosáhnout snížení tempa zadlužování, ale k tomu je třeba přestat snižovat daně. Musíme se přiblížit zdanění, jaké je ve Skandinávii, ale nechceme to provést plošným zvyšováním daní, ale zavést daňovou progresi a zvýšit o něco zdanění firem.

Není to trošku klamavé prohlášení směrem k občanům, že chcete snižovat zadlužení a že k tomu stačí nesnižovat daně? Neznamená to, že byste museli škrtat jako současná vláda?
Klíčové je omezit korupci a zvýšit některé daně.

Ale škrtat budete muset také, jinak byste nedokázali snížit zadlužení.
Jestli budeme škrtat, tak tam, kde jsou neefektivní výdaje, ale není naším cílem škrtat investice do lidí. Dnes když má pracující rodina děti, nemá vůbec šanci získat podporu ze strany státu, to je absolutně chybný přístup.

Přímou volbu prezidenta prostě chceme, nemáme ultimativní požadavky

Už vás vládní koalice oslovila kvůli jednání o přímé volbě prezidenta?
Vím od pana premiéra, že se chystá jednání. Budeme jednat, jak o volbě prezidenta, tak o novém pokusu o omezení imunity.

Pokud by schválení přímé volby bránil spor o to, jestli se mají měnit i pravomoci prezidenta, kývla by na ni ČSSD, i kdyby se ukázalo, že váš požadavek na změnu kompetencí hlavy státu nemá šanci projít?
Přímou volbu jsme měli ve volebním programu. Budeme hledat všechny cesty, aby byla schválena. Nemáme žádné kategorické, ultimativní požadavky. Budeme se snažit o kompromis, ale vyžaduje to i jistou empatii od politických partnerů.

Už jste si v ČSSD vyjasnili, jestli na Hrad navrhnete spíš někoho typu pana Jana Švejnara, jak chcete vy, nebo "silného sociálního demokrata", jak o tom mluví Michal Hašek?
Seriozně to budeme řešit po sjezdu. Chci, aby byly obě možnosti. Měli bychom ale podle mě podpořit kandidáta, který bude mít širší podporu, než jenom v sociální demokracii. Nevylučuji, že i mezi sociálními demokraty najdeme někoho, kdo bude mít širší přesah do společnosti.

Pro jistotu se zeptám. Jiří Paroubek či Miloš Zeman budou ve hře, nebo je to z vašeho pohledu zcela vyloučené?
Nechci seriózní debatu předjímat tím, že bych jakákoli jména vylučoval.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Programátoři Ivan Buchta a Martin Pezlar. Řecký soud začal po letech znovu...
Čeští programátoři unikli řeckému vězení, chtějí se však soudit dál

V Řecku hrozilo dvěma Čechům dvacet let za špionáž, vybojovali podmínku. Teď chtějí čistý trestní rejstřík. Fotili prý jen to, co ostatní turisté na ostrově.  celý článek

(Ilustrační snímek)
Na jihu Čech zůstávají bez elektřiny domácnosti v okolí Lipna

Po bouřce z noci na sobotu zůstaly v jižních Čechách zůstávají bez elektřiny domácnosti v okolí lipenské přehrady na Českokrumlovsku. Většina poruch už se...  celý článek

Sami zahraniční vojáci často nechápali, kde jsou a z jakého důvodu.
Prázdné obchody a návrat strachu, vzpomíná pamětník na srpen 1968

Brzy nad ránem je vzbudil telefon. „Obsadili nás,“ ozvalo se ve sluchátku. Byla středa 21. srpna 1968, letiště i centrum Prahy už kontrolovaly tanky. Mladí...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.