Poslanec ODS Tomáš Úlehla.

Poslanec ODS Tomáš Úlehla. | foto: ČTK

Místo vyšší DPH vezměme miliardy ze státních firem, říká rebel Úlehla

  • 275
Není třeba brát peníze lidem vyšší DPH, místo toho může stát chybějící miliardy získat ze státních firem, řekl iDNES.cz poslanec ODS Tomáš Úlehla, jeden ze šestice, která potopila vládě balíček s vyššími daněmi. Jednat s premiérem podle něj poslanci budou, až budou mít v rukou expertizu od ekonomů, kterou si zadali, kde se dá ušetřit.

Už máte domluvenou schůzku s premiérem Petrem Nečasem o možných úpravách balíčku s vyššími daněmi, se kterým vláda spojila důvěru?
Zatím ještě ne.

Premiér řekl, že když balíček s vyšší DPH neprojde, bude od ledna příštího roku jednotná sazba daně z přidané hodnoty 17,5 procenta a pro rozpočet to bude znamenat výpadek 24 miliard. Je podle vás možné ty peníze nějak nahradit?
Je to ve dvou rovinách. Dostávám stovky e-mailů z celé republiky od členů ODS, aby se daně rozhodně nezvyšovaly, když už se nebudou snižovat. Při jakémkoli sestavování rozpočtu, a mám dlouholetou zkušenost jako primátor a radní města Zlína, ne vše, co se předkládá, v tomto případě vláda Poslanecké sněmovně, to tak musí být. Nechci dělat práci za ministra financí a za premiéra, ale rozhodně vím, že existují možnosti, jak ty peníze získat a mít je zapracované do rozpočtu, nebo jak je tam dodat.

Takže jak?
Kdysi jsme darovali ČEZ emisní povolenky, ze kterých zrovna mohly být peníze zhruba v objemu, který říkáte, přisunuty do rozpočtu prodejem těch emisních povolenek. Ale to jsme dělali v době, kdy taková situace, jako je teď, nebyla, a těžko to řešit retroaktivně. Nicméně je to státní firma a v rámci státních firem můžeme podle mě v přechodné době, na rok, na dva, než přenášet ta opatření na občany, přenést ty restrikce na státní firmy, pokud jsou ziskové. Samozřejmě tam, kde jsou ztrátové, se to udělat nedá, ale pokud by byly dlouhodobě ztrátové, měli bychom tam upřít pozornost a zjistit, proč jsou ztrátové. Nechci spekulovat, nejsem profesí ekonom, ale za dvacet let v politice a patnáct let podnikání si umím představit různé varianty.

Čili těch 24 miliard by se podle vás dalo vytáhnout z firem se státní účastí.
Určitě je to jedna z možností. A nemám pocit, že je to tak zásadní částka, zejména ve srovnání s obavami a odporem, který ten balíček budí u veřejnosti. Moje pozice je vyjednat s panem premiérem maximálně vstřícnou variantu k občanům, která bude respektovat i zásadní principy ODS.

Váš kolega Petr Tluchoř už také řekl, že je načase se bavit o tom, jestli má stát vařit pivo nebo provozovat vlaky. S tím, že jeho jasná odpověď je, že to stát dělat nemá. Vlastně se tím vyslovil pro privatizaci Budvaru. Je to jeho soukromý názor, nebo všech šesti poslanců ODS, kteří hlasovali proti vládnímu balíčku?
To slyším poprvé. Měli bychom zachovat i určitou míru patriotismu. Tak jako hedvábí patří do Číny, patří pivo do České republiky, takže tohle neumím zodpovědět. Já osobně, navíc jsem pivař, jsem přesvědčen, že určité věci by měly zůstat v českých rukou. U drah si myslím, že jsme i vzhledem ke zvyšujícímu se zájmu veřejnosti schopni dosáhnout toho, aby to byla výborná státní firma prosperující na úrovni soukromé. A ta může přinášet do rozpočtu peníze a ne je odčerpávat.

Poslanec ODS Tomáš Úlehla.

Je pro vás absolutně nepřijatelné, aby byli více zdaněni lidé s nejvyššími příjmy, čemuž se říká solidární přirážka, ale fakticky je to druhé daňové pásmo pro lidi s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně?
Už v květnu jsem se ohradil proti milionářské dani, takže mě dnes nikdo nemůže obvinit, že jsem se špatně vyspal. Milionářská daň je pro mě jako člověka, který svým podnikáním dává práci druhým, opravdu nepřijatelná, a pokud bych v tomto měl dělat kompromis, tak si to umím představit jen na nejkratší možné období, maximálně na dobu jednoho roku. V současné době nekoordinuji s těmi dalšími pěti kolegy ekonomické kroky. Jsme připraveni na pracovní schůzku v momentě, kdy bude hotova expertiza zadaná u ekonomů, abychom nevařili z vody. To bude podkladem pro jednání s premiérem, který by nám měl oznámit termín.

Chápu-li to správně, vy byste ten balíček v rámci kompromisu na rok „skousnul“.
Neskousnul bych ho v nezměněné podobě. Většinu z těch opatření jen na dobu jeden rok. Ale zároveň jsme vždy jako ODS prosazovali jednotnou sazbu DPH. Dopracovali jsme se k tomu nějakým procesem, i jednáním se zástupci podnikatelské sféry, a teď prostě říci, že to uděláme jinak, je velmi nevěrohodné. Navíc když to říkáme před volbami. Já se divím, že lídři do krajských voleb se nepřidávají k nám, pokud si chtějí udržet přízeň voličů. Ohlasy z krajů mám jednoznačně takové, že lidé fandí tomu, co chceme, i když jsme nazýváni rebely.

Jaký vliv na vaši šestičlennou skupinu má prezident Václav Klaus?
V mém případě téměř žádný. Ve svých názorech jsem konzistentní. Nicméně jak jsem sledoval reportáže v televizi, tak na některé kolegy asi vliv měl. To, jak se vyjádřil, mě utvrdilo, že když to říká člověk, který má určité ekonomické renomé a razil cestu konzervativní pravicové politiky, tak to váhu má. A mně to dodává kamínek do mozaiky důvěry v mé správné rozhodnutí.

Odsunuto bylo i hlasování o církevních restitucích. S těmi máte také problém?
Od samého začátku podporuji církevní restituce. Samozřejmě jsem sdělil také některé své výhrady k tomu, abychom se zavazovali k finančnímu plnění, které ten zákon obsahuje. Zaznamenal jsem i výrok ministra financí, že to, co církvím dáváme, zdaleka nepokrývá to, co se jim skutečně odebralo nebo zkonfiskovalo. To neumím posoudit. Věrohodný seznam, o co všechno jde, jsem nikdy neviděl. Na druhou stranu jsem člověk věřící, z rodiny perzekuované minulým režimem, takže to podporuji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video